BUSINESS INSIDER: Blockchain – krach systemu finansowego, jaki znamy?

Blockchain nie jest ostateczną odpowiedzią ludzkości na pytanie o zdecentralizowany system finansowy, obejmujący swoim zasięgiem wszystkich, niezależnym od rządów państw, instytucji finansowych, banków, pośredników i giełd.

Norbert Biedrzycki Blockchain Krach systemu

Mój artykuł w BUSINESS INSIDER z dnia 20 stycznia 2017 roku.

 

Znikająca gotówka

Praca, komunikacja, medycyna, zakupy, rozrywka – technologie cyfrowe mają wpływ na niemal każdy aspekt naszego życia. W ciągu ostatnich lat nasze podejście do fizycznego pieniądza również ulega zmianie. Gotówka już nie jest najważniejsza. Czy podoba się nam to czy nie wypchany gotówką portfel odchodzi do lamusa. Królują transakcje elektroniczne, przelewy przez internet, transakcje na wirtualnych pieniądzach, karty płatnicze, portfele wirtualne. Świat jest coraz bliżej społeczeństwa bezgotówkowego.

Jednak eliminacja transakcji gotówkowych i przeniesienie operacji handlowych do sieci pozwala rządom państw, instytucjom nadzoru czy urzędom skarbowym na wgląd w historie naszych transakcji, zakupów, preferencji handlowych czy zachowań i przyzwyczajeń. Zwiększa kontrolę i eliminuje szarą strefę.

 

Era bankowości przed narodzeniem kryptowalut

Kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa bezgotówkowego ma rozwój systemów, narzędzi, platform i regulacji prawnych. Jest to swoista digitalizacja procesu obiegu towarów, usług i pieniędzy. Pomimo ciągłego rozwoju nowoczesnych form wymiany bezgotówkowej, największą barierą są obecne główne instytucje rynku finansowego. Przyczyna jest prosta – rozwój nowoczesnych metod wymiany środków płatniczych podważa ich status quo. W przyszłości rola kluczowych dziś instytucji rynku finansowego może zostać znacznie ograniczona, jeśli nie zmarginalizowana.

 

Link do artykułu

 

Skomentuj

2 comments

    • Norbert Biedrzycki  

      To prawda że trochę czasu to zabiera, ale zarazem strasznie mnie rozwija i stymuluje do czytania. Książek. Staram się czytać dużo książek. Zawsze mam zapas