BUSINESS INSIDER: Matrix, owieczka Dolly i bakterie przyszłości… Czym jest biologia syntetyczna?

Biologia syntetyczna staje się coraz bardziej popularna. Z niszowej dyscypliny naukowej zmienia się w obszar budzący zainteresowanie przemysłu i biznesu.

Norbert Biedrzycki Matrix Dolly bacteria of the future

Mój artykuł w BUSINESS INSIDER z dnia 12 lutego 2017 roku.

 

Staram się śledzić informacje związane z dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą one możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Niektóre idee to prawdziwa przygoda intelektualna.

Obszarem, który przyciąga moją uwagę już od jakiegoś czasu, jest biologia syntetyczna. Do dzisiaj pamiętam, gdy kilkanaście lat temu, na pierwszych stronach gazet pojawiły się informacje dotyczące sklonowania owieczki Dolly. Były to wypowiedzi zarówno euforyczne, wręcz pełne nadziei, jak i – momentami – zwykła histeria. „Przekroczyliśmy granicę, której nie powinniśmy przekraczać”, „Jesteśmy na drodze do klonowania człowieka!” – twierdzili niektórzy etycy i dziennikarze.

Jak wiemy, do dzisiaj żaden klon człowieka nie powstał, i sądzę, że raczej nie powstanie (chociaż oczywiście nie wiemy, co dzieje się w laboratoriach wojskowych najpotężniejszych armii).

 

Link do artykułu

Skomentuj

1 comments

  1. Adam T

    Bardzo ciekawy artykuł. Ale owca Dolly to już stary temat. Ciekawe jak bardzo prace nad naszymi klonami zostały zaawansowane. Co teraz dzieje się w labolatoriach. I znowu to problem etyczny