Nowoczesna medycyna obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii

Nowoczesna medycyna z uwagą i nadzieją, a nawet z rosnącym apetytem, obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii. Pozwala on wielu, w tym lekarzom, naukowcom i pacjentom, z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Norbert Biedrzycki Forbes Medycyna przyszlosci

Mój artykuł w FORBES z dnia 27 kwietnia 2017 roku.

 

Choroby cywilizacyjne, starzenie się społeczeństw, trudne do zidentyfikowana mutacje nowych zarazków, niewydolność systemów opieki zdrowotnej – to wszystko problemy, z którymi będziemy się mierzyć w najbliższej przyszłości. Medycyna, stawiająca czoła tym wyzwaniom, z uwagą i nadzieją, a nawet z rosnącym apetytem, obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii. Pozwala on wielu, w tym lekarzom, naukowcom i pacjentom, z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

Czy możemy być zdrowsi?

Chcę zwrócić uwagę na te obszary na styku technologii i medycyny, w których wyczuwam możliwość wyjątkowo doniosłych zmian. Ponieważ pytania o szanse na wydłużenie ludzkiego życia stają się trochę jałowe (w związku z faktem, że dożywamy najwyżej stu kilkunastu lat i w tej kwestii raczej nic się nie zmienia), moją wyobraźnię pobudzają inne zagadnienia, które traktuję jako realne wyzwania. Nurtuje mnie przede wszystkim pytanie, na ile dzięki informatycznemu przyśpieszeniu mamy szansę skuteczniej zapobiegać chorobom, wcześniej je wykrywać i starzeć się z mniejszym niepokojem. A przekładając to na szczegóły, czy dzięki „ubieralnej” elektronice możemy tak wyedukować pacjentów, by bez bezpośredniego wsparcia lekarza, potrafili obsługiwać elektroniczne opaski służące diagnostyce? Czy możliwe jest zastosowanie urządzeń, które po wprowadzeniu do ludzkiego organizmu, będą pełnić rolę „sensorów” wykrywających symptomy choroby? Czy doczekamy się systemów diagnostycznych, które pozwolą na wczesne wykrywanie na przykład choroby Alzheimera? …

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

Niewidzialna pajęczyna wokół nas, czyli Internet Rzeczy

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

2 comments

  1. DCzaj

    Interesujący punkt widzenia. Czy Pan artykuły są gdzieś zebrane w jednym miejscu do zbiorczego poczytania? Nie widzę na Pana blogu żednego indeksu tematycznego lub chronologicznego. A przydzło by się bo oprócz szukania i tagów nic nie ma – może jakiś index, spis treści?

    • Norbert Biedrzycki  

      Dziekuje – będę o tym myślał. Blog się rozrósł i być moż warto trochę go odświerzyć