Mój artykuł w FORBES z dnia 13 marca 2018 roku.
Niewątpliwym pionierem technologii stojącej za komputerami kwantowymi jest kanadyjska firma D–Wave Systems. Jej klientami są zarówno agencje rządowe, jak CIA, NSA, ośrodki naukowe, NASA, jak i podmioty komercyjne, np. Google czy Lockheed Martin – można przeczytać na ich stronie. Także Unia Europejska zamierza przeznaczyć miliard euro na podobne badania. Firmy technologiczne rozwijają własne technologie, widząc szerokie zastosowania dla ogromnych mocy drzemiących w obliczeniach opartych o kwanty, podstawowe cząstki, z których zbudowany jest nasz świat.
Elektrony mają już za ciasno. Prawo Moore’a
Dlaczego ta technologia jest tak przełomowa? Współczesne procesory składają się z miliardów tranzystorów wielkości kilku nanometrów, zgrupowanych na bardzo małej powierzchni. Według prawa Moore’a liczba tranzystorów w mikroprocesorze podwaja się co mniej więcej dwa lata. Niestety wzrost mocy obliczeniowych w procesorach ulega ciągłemu spowolnieniu. Osiągamy bowiem granice technologiczne w możliwościach „upakowania” coraz większej liczby tranzystorów na tak małych powierzchniach. Granica, której fizycznie przekroczyć się nie da, to tranzystor o rozmiarze pojedynczego atomu oraz pojedynczy elektron służący do przełączania jego stanu od 0 do 1.
Technologia rodem z zimnej próżni
Zalety komputera kwantowego można pokazać najprościej przez porównanie go do komputera tradycyjnego. Urządzenie, które znamy z codziennej pracy, dokonuje wszystkich operacji, wykorzystując podstawowe jednostki informatyczne, jakimi są bity. A te mogą reprezentować w zasadzie tylko dwa stany: 0 i 1.
W przypadku komputera kwantowego mówimy o wykorzystaniu stanu pośredniego, czyli wyjściu poza schemat dwóch przeciwnych wartości. Kubit (od bitów kwantowych) – bo tak się nazywa jednostka urządzeń kwantowych – może przyjmować jednocześnie wartość 0 i 1, a dokładnie może przyjmować nieskończoną liczbę stanów między 0 a 1. Taki stan nazywa się superpozycją. Dopiero podczas sprawdzenia wartości kubita, przyjmuje on jeden z dwóch stanów podstawowych – 0 lub 1.
…
Powiązane artykuły na moim blogu:
– Tylko Bóg potrafi policzyć równie szybko, czyli świat komputerów kwantowych
– Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami
– Według naszych komputerów … Pan nie istnieje
– Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?
– Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie
– Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa
Piotr
Dzięki komputerom kwantowym możliwe stanie się szybkie łamanie kluczy kryptograficznych. Ważniejsze jednak wydaje się to, że nowa technologia pozwoli w świecie naukowym przeprowadzać najbardziej skomplikowane symulacje.
Zwierzak
Kubit stanowi superpozycję klasycznego zera i jedynki, co da się w skrócie określić, że przyjmuje po części wartość 0 i po części 1 w jednym momencie.
AKieszko
Co ciekawe w Polsce istnieją grupy z powodzeniem zajmujące się technologiami kwantowymi (Kubity spinowe np.). Na świecie w biznes kwantowy powoli wdrażają się IBM, Google, Microsoft więc może warto pomyśleć o prywatnych inwestycjach także w Polsce. Szczególnie, że kombinacja młodych naukowcow z potężnym biznesem IT mogłaby zwyczajnie zadziałać.
Piotr
Np. przy symulacjach metodą Monte Carlo zbiera się statystykę wyników i na tej podstawie znajduje odpowiedź. Nie musi być w tym nic kwantowego. Ale może. Zależy od rodzaju symulowanej rzeczy.
JacekPaczka
Last week at IBM’s annual conference, Think 2018 (March 20-22, 2018), five interesting research projects were presented in featured sessions called “5 in 5”–“the technologies that will change the world in the next five years.”
Curiously, two of the five topics dealt with technologies that today stand at the brink of open conflict, with one of them at risk of annihilation. The two opposing forces are standard cryptography and quantum computing. The former represents a final line of defense against hackers, and the latter a developing computing capacity that will likely reduce conventional crypto to forgotten digital dust. If you try to imagine how that inevitability might alter today’s internet, you probably should begin with the elimination of both personal privacy and any safe commerce as a baseline.
http://sfmagazine.com/technotes/march-2018-quantum-computing-vs-conventional-cryptography/
Andrzej44
IBM sees quantum computing going mainstream within five years
IBM predicts five technologies that will change the world in the next five years.
From quantum computing to „unbiased” artificial intelligence, CNBC breaks down what the predictions will mean.
https://www.cnbc.com/2018/03/30/ibm-sees-quantum-computing-going-mainstream-within-five-years.html