FORBES: Cognitive computing, czyli jak naprawdę działa sztuczna inteligencja

Cognitive Computing - zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.

Norbert Biedrzycki FORBES Cognitive Computing

Mój artykuł w FORBES z dnia 7 lipca 2017 roku.

 

Technologia staje się dla nas coraz bardziej „przeźroczysta”. Nie ma nic zwyklejszego, niż nasz osobisty komputer, który liczy, umożliwia odczyt najróżniejszych plików, łączy nas z internetem. Ale czy może jeszcze nas czymś zaskoczyć? Taką szansę może stworzyć Cognitive Computing – zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.

Na studiach oraz na początku mojej kariery zawodowej zajmowałem się pisaniem oprogramowania. Pierwsze pieniądze zarobiłem jako programista. Siedziałem wieczorami, zarywałem noce i poprawiałem niekończące się błędy w moim kodzie. Były też momenty kiedy napisany kod zaczynał działać tak, jak chciałem, dokładnie w taki sposób, do jakiego został stworzony. Z czasem takich momentów zaczynało być coraz więcej. Niejednokrotnie zastanawiałem się, czy praca programisty może zostać zastąpiona? Jak i czym? Czytając fantastykę naukową ciągle napotykałem na roboty, sztuczne inteligencje, technologie, które same się uczyły, wykraczały poza nadane ramy, zasady, procedury, algorytmy. Technologie, które były w stanie uczyć się na własnych doświadczeniach i błędach. Wtedy była to fantastyka. Program komputerowy wychodzący poza zadane przez programistę ramy działania? Mrzonka. A potem zacząłem stykać się nowymi pojęciami, jak samouczące się maszyny, czy sieci neuronowe.

Okazało się, że program komputerowy może mieć doświadczenia, których sam nabywa, na postawie których zmienia swoje działanie i w efekcie uczy się w oparciu o te samodzielnie zdobyte lub wczytane doświadczenia. Dowiedziałem się o algorytmach, które próbując działać podobnie, jak ludzki mózg – same się zmieniają i modyfikują, próbując znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie danego problemu. Poznałem pojęcie Cognitive Computing i właśnie przemyśleniami na ten temat chciałbym się podzielić w poniższym tekście. ….

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

– Tylko Bóg potrafi policzyć równie szybko, czyli świat komputerów kwantowych

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

2 comments

  1. Jacek B2

    Bardzo ciekawy artykuł. Chociaż mam wrażenie że mógby Pan opisać więcej szczegółów. Będzie kontynuacja?