HBR: Czy maszyna stanie się kochankiem idealnym?

Nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko dotyczy między innymi sfery erotyki. Czy maszyna wyposażona w Sztuczną Inteligencję może stać się kochankiem idealnym?

Podziel się

facebook twitter google+ linkedin email

Mój artykuł w HBR z dnia 20 września 2017 roku.

 

Współczesne dyskusje o robotyzacji dotyczą najczęściej konsekwencji wynikających z obecności maszyn w naszych miejscach pracy. A przecież Sztuczna Inteligencja w formie humanoidalnej oznacza kompleks problemów dużo bardziej rozległych. Bo nasze życie to nie tylko praca…

Nasze życie to poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko obecne jest między innymi w seksie. Czy czeka nas rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji?

W głośnym i bardzo dobrym filmie Ex Machina oglądamy, jak rodzi się uczucie między człowiekiem, a sztucznie skonstruowaną pięknością. Niezwykła, humanoidalna postać z filmu Alexa Garlanda budzi fascynację, bo podobnie jak my – wyraża emocje, zadaje pytania, staje się partnerem do subtelnych rozważań. A do tego wszystkiego zgrabnie się porusza i co ważne – nie jest pozbawiona seksualnej atrakcyjności.

Cała fabuła odnosi się przede wszystkim do ciekawej kwestii przyszłych relacji między ludźmi i maszynami. Relacji, które mogą stawać się coraz bardziej skomplikowane, mieszcząc w sobie olbrzymią skalę emocji, pragnień i lęków.

 

Mózg wyprzedza mięśnie

O tym, że maszyna może skutecznie działać na naszą wyobraźnie erotyczną wiedzą nie tylko filmowcy. Na naszych oczach rodzi się bowiem cała gałąź przemysłu związana z rozrywką i cielesnymi przyjemnościami. Idea maszyny, seks-robota, czy lalki – jako seksualnego gadżetu – nie jest oczywiście niczym nowym. Jednak dopiero od kilku lat twórcy erotycznych wynalazków zaczynają się zastanawiać nad tym, jak udoskonalić seksualne produkty, wykorzystując do tego najnowsze technologie. …

 

Link do pełnego artykułu

 

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

2 comments

  1. MJarosz99

    Musimy się uczyć uczuć już teraz. Podstawa to chyba sama umiejętność „myślenia” i wymyślania… Czyli szeroko rozumiana kreatywność. Też uważam, że większość obaw jest bezzasadnych i blokuje nasze zdrowe myślenie o użyciu AI i przez to jesteśmy mało twórczy i bierni. Dopasowanie aplikacji, lalek, robotów do naszych potrzeb i tego kim jesteśmy to powinien być standard. Dane, które są zbierane służą obecnie tylko reklamodawcom, a praktycznie w ogóle nie pomagają nam znaleźć osoby i usługi, które uczynią nas szczęśliwymi i np. nie będziemy musieli za nie płacić miliona monet.