Najważniejsza jest Pasja

Jeśli brakuje pasji to wcześniej czy później efekty pracy będą niezadowalające bez względu na dziedzinę lub stanowisko.

Norbert Biedrzycki Pracuje bo Lubie

Wywiad dla PracujeboLubie.pl z dnia 22-Listopad-2016

 

Czy i za co lubisz swoją pracę?

Oczywiście bardzo lubię swoją pracę, w szczególności za to, że mam szansę pracować na co dzień z kompetentnymi i inspirującymi ludźmi. Mam tutaj na myśli osoby, z którymi pracuję w Atos, ale również naszych klientów i partnerów. To napędza mnie do działania, daje bardzo dużo dobrej energii i szansę ciągłego rozwoju osobistego. Do tego codziennie mam styczność z najnowocześniejszymi technologiami, wspólnie z zespołem wyznaczamy trendy i wdrażamy przełomowe innowacje, a także szukamy nowych rozwiązań dla stale zmieniających się wymagań klientów. Najważniejsza jest pasja do pracy.

Co lubisz w poniedziałkach najbardziej? 🙂

Za to, że przynoszą co tydzień coś nowego. Wszystkie nowo pojawiające się zadania i wyzwania powodują wzrost adrenaliny i napędzają do działania na cały tydzień.

Jak znajdujesz motywację do pracy na co dzień?

Motywuje mnie świat biznesu, który mnie otacza. Motywują mnie też cele, które musimy wspólnie z zespołem realizować; sukcesy, które wspólnie osiągamy oraz sukcesy innych – te ostatnie motywują w nieco innym aspekcie, pozytywnie nakręcając do działania.

Jak znalazłeś w życiu coś co Cię kręci? Co było w tym najtrudniejszego?

W szkole muzycznej miałem zostać pianistą. Szybko zdałem sobie sprawę, że to nie do końca moja bajka i w tajemnicy przed rodzicami przepisałem się na perkusję. Najtrudniejsze było utrzymać to w tajemnicy aż do pierwszego występu.

To, co mnie obecnie najbardziej kręci zawodowo to technologie przyszłości, które zmieniają i/lub będą diametralnie zmieniały życie praktycznie każdego człowieka na Ziemi (wcześniej czy później). Urządzenia i rozwiązania z takich obszarów jak Internet of things, Wirtualna/Rozszerzona Rzeczywistość, Machine learning czy Big Data w mniej lub bardziej spektakularny sposób już zmieniły życie ludzi w XXI wieku. Ostatnie 10 lat to ogromny postęp w tych dziedzinach i fascynują mnie takie aspekty koegzystencji ludzi i maszyn jak: dokąd nas to zaprowadzi? Gdzie jest granica całkowitego zaufania komputerom/systemom/maszynom? Czy rozwój powyższych może być niebezpieczny? Myślę, że świat nauki i technologii powinien odpowiadać na te pytania wraz z prezentowaniem kolejnych przełomowych rozwiązań.

Czy zawsze byłeś zmotywowany? Który moment uważasz za krytyczny w historii swojej kariery?

Jestem z natury człowiekiem ambitnym. Stawiam sobie cele i dążę do ich realizacji. Motywacja rodzi się sama, również m.in. dzięki wcześniej wymienionym czynnikom. Krytycznym momentem mojej kariery był powrót z obszaru konsultingu (firma McKinsey) do branży IT. Przejście z pozycji doradczej, do wewnątrz biznesu, gdzie trzeba wziąć odpowiedzialność za wyniki firmy, należycie zarządzać ludźmi i organizacją oraz gdzie priorytetyzacja najczęściej oznacza zrobienie 100% a nie 20/80 najważniejszych wg zasady Pareto.

Czy masz kogoś kto Cię inspiruje do pracy/rozwoju? Autora? Książkę? Osobę?

Z pewnością inspiruje mnie Richard Branson, czyli twórca potęgi marki Virgin. Jego niestandardowe podejście do biznesu nie przeszkadza mu w osiąganiu ogromnych sukcesów (mimo początkowych niepowodzeń – jego pierwszy biznes upadł), ani też w rewolucjonizowaniu wszystkich branż, w których działał. Przytoczę dla przykładu jeden cytat, który obrazuje jego podejście do życia i biznesu: „W biznesie jak i w życiu. Jedyne co naprawdę ma znaczenie to robić coś dobrego”.

Drugą inspirującą osobą jest dla mnie Marc Benioff, czyli założyciel Salesforce.com. Podziwiam jego wizjonerstwo i konsekwencję w działaniu, która skutkuje ciągłym wzrostem założonej przez niego firmy. Godnym podziwu jest również jest jego podejście do filantropii i troski o otaczający nas świat.

Czy miewasz “gorsze chwile” w motywacji? Co Ci wtedy pomaga?

Jak każdy miewam gorsze chwile, ale nigdy nie jest to zwątpienie w finalny sukces. W takich momentach natłoku staram się podzielić większy problem na kilka mniejszych, znaleźć szybko rozwiązanie. Wtedy z problemu robi się wyzwanie, a nowa szansa na horyzoncie daje mi nową dawkę motywacji.

Wybierz jedną z wartości, która jest kluczowa dla Twojej pracy i zdefiniuj jej znaczenie:

Pasja – w mojej ocenie to kluczowa wartość w kontekście każdej pracy, którą się wykonuje. Jeśli brakuje pasji to wcześniej czy później efekty pracy będą niezadowalające bez względu na dziedzinę lub stanowisko. Jak wcześniej wspomniałem, mam to szczęście pracować w firmie i branży, które mnie pasjonują. Dzięki temu mogę całkowicie poświęcić się działaniom, które razem z zespołem prowadzimy.

 

 

Skomentuj

3 comments

  1. Adam T

    Marc Benioff, założyciel Salesforce.com to chyba nie najlepszy wzór bo być może jest wizjonerem ale jak przypominam nigdy nie był on w stanie spowodować że ta firma zarabiała pieniądze. Od początku swojego istnienia jest na stratach. Każdy kwartał 🙂

    A co z Elonem Muskiem? Jak go pan ocenia – bez wątpienia jeden z wizjonerów. I do tego z rozmachem

  2. TomaszK1

    Fajnie że Pana pasja może być realizowana w pracy. Na ile to CSR? A zresztą to nieważne. Fajnie że tacy ludzie wspierają różne działania mające na celu pokazanie że nie praca jest najważniejsza lub że trzeba mieć pasję. Ale śledząć Pana prywatny profil na FB wuidzę że nie tylko pracą Pan żyje 🙂

    • Norbert Biedrzycki  

      Najważniejszy jest dobry balans pomiędzy pracą, rodziną, zainteresowaniami, pasjami. Praca może być i jest po trocsze moją pasją. Nie praca sama w sobie, ale nowoczesne technologie i możliwośc wpływania na ich rozwój, naszych klientów, otoczenie przez wdrażane i rozwijane nowe technologie