Potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacja stawiają przed współczesnymi liderami nowe wyzwania

Utrwalone modele biznesowe w nowoczesnej gospodarce cyfrowej przeszły do historii, a potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacja stawiają przed współczesnymi liderami organizacji zupełnie nowe wyzwania.

Potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacja stawiają przed współczesnymi liderami nowe wyzwania - Business Insider Norbert Biedrzycki Sep-23

Mój artykuł wBUSINESS INSIDER z dnia 23 września 2018 roku.

 

Gdybym twierdził, że lider firmy należącej do technologicznej awangardy może czuć się dzisiaj w swej roli wygodnie, to bym napisał nieprawdę. W epoce, w której żyjemy, jej podstawowym atrybutem jest zmienność – informacji, danych, sytuacji, modeli zarządzania, postaw klientów. Normą staje się poczucie dyskomfortu związane z niepewnością, a menedżerowie, właściciele, pracownicy, którzy cierpią na deficyt pewności, nie mogą liczyć na to, że będzie jej przybywać. Brak pewności jest po prostu wyzwaniem dla współczesnego szefa, lidera, przywódcy.

Jest kolejnym elementem biznesowej układanki – dzisiaj przez nas silniej odczuwalnym. Jakie więc działania lidera mogą dawać mu poczucie władzy nad materią, którą zarządza? Jak może on zyskiwać elementarne poczucie kontroli w epoce zmienności?

 

Rozumiem cyfrowy biznes

Jeszcze dziesięć lat temu właściciel firmy, wiedział, że udostępnienie oferty w Internecie jest ważne, zoptymalizowana witryna www jest koniecznością ze względu na klienta, który będzie dokonywać zakupów, nie wychodząc z domu. Wszystko to jednak było traktowane jako ulepszanie, wspomaganie, podążanie za duchem czasu. Ciągle istniały tradycyjne kanały sprzedaży, marketing operował sprawdzonym narzędziami „offline”, a rozpoznawanie potrzeb klienta odbywało się wedle utartych wzorów.

To już przeszłość. Narzędzia technologiczne nie są już dodatkiem. Jak to ktoś wyraził – cyfryzacja to biznes, a każdy biznes jest cyfrowy. Big Data, „chmura”, social media, aplikacje, zautomatyzowany marketing – to wszystko spadło na nas w ciągu ostatnich lat. To przy użyciu tych narzędzi przeprowadza się różnorodne transakcje i realizuje decyzje zakupowe. Granice między światem offline i online zatarły się całkowicie. Uświadomienie sobie tego stanu i jego akceptacja, są według mnie bezdyskusyjnym obowiązkiem każdego, kto ma ambicje przewodzenia organizacją. Tylko w taki sposób może budować wiarygodność – w oczach współpracowników, kontrahentów, konkurentów.

 

Uczę się od gigantów

Niewielu polskich menedżerów czy prezesów obejmowało stery firm, które miały ustalony już status przedsiębiorstw rozwiniętych technologicznie. Lokalne firmy, które rozpoczęły działalność kilkanaście lat temu, musiały przechodzić trzęsienia ziemi, po to, by móc dzisiaj konkurować z globalnymi graczami, funkcjonującymi w oparciu o nowe metody zarządzania. Firmy takie jak: Amazon, Facebook, Google, Uber, nie mają w życiorysie działań prowadzonych w oparciu o narzędzia tradycyjne.

A to właśnie one stworzyły i ciągle tworzą nowe standardy na rynku. I to właśnie do nich każdy biznes – czy tego chce, czy nie – musi się dostosować. Dlatego współczesny lider powinien mieć świadomość, że w procesie budowania strategii biznesowej olbrzymią rolę odgrywają działy technologiczne, budujące lub wspierające procesy cyfrowe w organizacji, z ich wiedzą i opiniotwórczą rolą. Lider powinien zaprosić przedstawicieli tych działów do podejmowania kluczowych decyzji, bo osoby odpowiadające za nową technologię, mają świadomość tego, jak ewoluują współczesne narzędzia, jak są wykorzystywane globalnie.

Współczesny lider wie, że eksperymentowanie z technologią, na którą wydaje się mnóstwo środków, jest niezbędne, by utrzymać konkurencyjność i rozwijać firmę.

 

Przeczytaj więcej w pełnym artykule.

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły

– Blockchain może przemeblować nasze życie

– Komputer kwantowy – pogromca blochchain?

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

Blockchain – święty Graal systemu finansowgo?

Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

21 comments

  1. JacekPaczka

    Na pewno rolą prawdziwego lidera jest bycie wzorem do naśladowania. To on jako pierwszy ma za zadanie wcielać w życie to, co zostało uzgodnione. Jeśli coś obiecał, to z pewnością zrobił to na tyle rozważnie, że na pewno dotrzyma słowa.

  2. Piotr

    Na pewnym spotkaniu pewien polityk cieszył się, że nam to tak od razu nie grozi i nasz margines bezpieczeństwa przed końcową implementacją został oszacowany na 10 lat – jednak niech kolega pamięta, że bezpieczne szacunki mówią np w przypadku USA o bezpowrotnej utracie z łąńcucha rynku pracy około 10 milionów miejsc. Dlaczego to takie ważne?

    Bo do około 2050 USA nie grożą problemy demograficzne – czyli przyrost się Utrzyma w przeciwieństwe do ujemnego jaki widzimy na terenie UE.

    Sprawa druga za rządów Prezydenta Obamy udało się stworzyć około 11 milionów miejsc pracy – co było wielkim sukcesem – atutaj 10 na stałe zniknie i co dziwne wcale nie w tych bardzo zaawansowanych obszarach ale – rolnictwo, budownictwo – transport itd… czyli to co zawse ratowało i ratuje polityków przy tego typu problemach.

    Sprawa trzecia jeśłi rynek pracy tak by się skurczył poprzez czy dzięki AI – to wtedy ochrona rónwagi na rynku pracy poprzez budowę Muru – choć budzącą kontrowersje z punktu moralno etycznego – mogła by być skuteczną częścią regulatora => napływu siły roboczej na rynek amerykański.

    • Norbert Biedrzycki  

      According to McKinsey Global Institute, Europe could see growth up to 20% on average by 2030, if it scales up efforts in digital and AI

  3. Robert Kaczkowski

    A może by tak stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie nam pomagać? Tak dla odmiany
    – taką która sama napisze odpowiedni program, jeśli takiego nie ma, albo sama doda brakującą funkcję w Windowsie (np: możliwość wyłączenia aktualizacji w Win10:)
    – taką która wyszuka mi idealną drogę
    – taką, która powie mi czy ktoś kłamie, albo czy obietnice wyborcze polityków mają sens
    – taką, która doradzi mi jak w najlepszy sposób żyć

  4. CabbH

    Czy taka definicja AI będzie odpowiednia? Samodzielne podejmowanie decyzji adekwatnych do określonej sytuacji, w sposób niezależny i autonomiczny, na podstawie wcześniej zebranych i przetworzonych danych (przeżyć?) przez urządzenia/systemy/jednostki sterującej nie będące ludźmi a w stosunku do ludzi i nie ograniczonych blokadami logicznymi i/lub mechanicznymi.

  5. Krzysztof Bikowski

    I nam mówią żebyśmy się przestali bać, bo z 10 lat pracują nad systemami przetwarzania języka naturalnego i wiedzą ile pierdolenia z tym jest.

    Serio, do Westworld minie jeszcze sporo czasu i żaden z nas go nie dożyje.

  6. Andrzej44

    Sądząc po tempie, w jakim rozwija się robotyka i badania nad sztuczną inteligencją możemy bez wielkiego ryzyka założyć, że już niebawem prawo i etyka będą musiały zmierzyć się z problemami, które w poprzednim wieku mogły wydawać się bardzo odległą przyszłością.

  7. Jacek Krasko

    I jeszcze jedno – uważam że nie powinniśmy przesadzać w uszczęśliwianiu pracowników, nie na siłę

  8. Jacek Krasko

    bardzo się zgadzam. Tyle, że najpierw rynek musi nauczyć się adaptować te rozwiązania efektywnie. Jak uczy doświadczenie czasem ciężko to ogarnąć nawet na poziomie biznesu

  9. Andrzej23

    Ludzie, co wy widzicie pod hasłem „Sztuczna inteligencja”?

    Roomba jeżdżąca po pokoju to już AI? No bo przecież ma wyznaczony cel i umie go osiągnąć w granicach swoich możliwości.

  10. JacekPlacek5

    Ej? Tak mnie natchnęło: co jeśli Musk kombinuje z AI w „bezpiecznych i kontrolowanych” warunkach? Bo przecież:
    – Hawking, Job i chyba nawet Gates przestrzegają(li) przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji.
    – W strefie poza ziemskiej jako terenie niczyim można robić wszystko (!).
    – Sam fakt wystrzelenia auta w kosmos jako reklama czy zrobienie czegoś bo można mimo wszystko do mnie nie trafia.

    Swoją drogą, jeśli to prawda, bezpieczne i kontrolowane warunki mogą okazać się niedostateczne – AI może „ewoluować”. Jako że w jakiś sposób należy badać postęp badań, Musk labs będą próbowali się skontaktować ze swoim obiektem. Podczas „połączenia” może coś przeskoczyć – dzisiaj do drugi nastolatek potrafi złamać wiele zabezpieczeń i rootować systemy operacyjne co najmniej telefonów. Strach się bać!

  11. MJarosz99

    Na przecięciu trzech obszarów – metod sztucznej inteligencji, czwartego paradygmatu nauki (nauka oparta o dane) oraz technologii obliczeniowych dokonuje się rewolucja. A medycyna jest najbardziej wdzięcznym obszarem aplikacyjnym, bo nasze zdrowie i życie są jednak najważniejsze