Ludzie będą tracić pracę w wyniku cyfrowej rewolucji. A ty?

Szacunkowe analizy mówią, że w wyniku cyfrowej rewolucji ponad 500 mln ludzi straci pracę. Jakie umiejętności będą kluczowe w przyszłości? Jakie grupy ludzi zyskają, a jakie stracą na rewolucji technologicznej?

Norbert Biedrzycki - people will lose their jobs

Mój artykuł w BUSINESS INSIDER z dnia 18 listopada 2017 roku.

 

Jesteśmy świadkami zmian powodowanych przez coraz szersze zastosowanie technologii w naszym życiu. Wprowadzenie sztucznej inteligencji i samouczących się maszyn zmienia sposób, w jaki podejmowane są decyzje oraz prowadzona jest komunikacja. Proces jest nieodwracalny i będzie postępował. W nieodległej przyszłości chatboty zastąpią żywych ludzi, a Blockchain i kryptowaluty diametralnie zmienią funkcjonowanie świata finansów.

Rewolucja przemysłowa 4.0 wymusi wprowadzenie daleko idącej automatyzacji w produkcji i łańcuchu dostaw, surowców, komponentów, a nawet i gotowych produktów. Usługi – początkowo tylko te powtarzalne – staną się domeną maszyn lub oprogramowania. Automaty i samodzielne funkcjonujące maszyny będą mogły zastępować ludzi. Czeka nas zmiana naszych przyzwyczajeń, tego, jak i dla kogo będziemy pracować oraz jak będziemy wynagradzani.

Według najnowszych prognoz, w wyniku rewolucji cyfrowej i w procesie zastępowania ludzi przez maszyny, do 2020 roku straci pracę ponad 500 mln osób. Ale oczywiście będą pojawiać się nowe profesje, wymagające zupełnie nowych umiejętności. Które z nich będą kluczowe w przyszłości? Jakie grupy pracowników zyskają, a jakie stracą? …

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

Medycyna przyszłości, czyli informatyczne wspomaganie zdrowia

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

Największa Chińska restaruacja z robotami wykorzytuje roboty które przypominają wyglądem WALL-E

Skomentuj

6 comments

  1. Andrzej23

    Ale przecież nie możemy skupiać się jedynie na rozwijaniu infrastruktury, gospodarce cyfrowej lub rozwoju usług i produktów. Społeczeństwo cyfrowe nie będzie dobrze funkcjonować, jeśli nie uwzględni potrzeb użytkowniczek/ów technologii. Musi też opierać się na fundamentalnych wartościach społecznych, a nie na samej wierze w rozwój technologii. Ludzie są najważniejsi

  2. MJarosz99

    W Polsce boimy się chyba wdrażać prawdziwych innowacji. Boimy się kreatywnego myślenia i eksperymentu. W Polsce możem wdrażać nową technologię i filozofię życia, ale wymaga to zupełnie nowego podejścia i trochę fantazji i odwagi. Musielibyśy otworzyć się tam na współpracę z wszystkimi innowatorami z całego świata. Możemy im tam stworzyć warunki do rozwoju. Eksportować swoją myśl itd. Musimy się ich uczyć już teraz. Podstawa to chyba sama umiejętność „myślenia” i wymyślania… Czyli szeroko rozumiana kreatywność.

  3. Norbert Biedrzycki  

    Only few occupations are fully automatable but 60% of all have at least 30% technically automatable activities. Automation will change far more occupations— by, partially automating them—than it will replace

  4. Krzysztof Bikowski

    Nie wszyscy stracą pracę. Częśc z nas tak. Ale przecież powstaną też nowe zawody. To się nazywa postęp