Co to są bitcoiny – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za nią kupić?

Podziel się

facebook twitter google+ linkedin email
Bitcoins revealed

 

Co to jest kryptowaluta?

O kryptowalutach mamy jeszcze niewielkie pojęcie. Jeżeli już coś się nam obiło o uszy, to najczęściej myślimy, że to po prostu wirtualne pieniądze lub system transakcyjny w internecie. Kryptowaluty to przede wszystkim jednak przełomowa technologia internetowa, a używanie jej jako środka płatniczego to tylko jedno z jej możliwych zastosowań.

Kryptowaluta to system księgowy bazujący na sieci peer-to-peer, czyli w pełni rozproszony, nie posiadający centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje. System ten przechowuje informację o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Stan posiadania danej kryptowaluty związany jest z poszczególnymi indywidualnymi portfelami, przypisanymi do konkretnego użytkownika. Kontrolę nad portfelem ma wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu zaszyfrowanego klucza prywatnego. Zaawansowane metody matematyczne i kryptograficzne uniemożliwiają podwójne wydanie kryptowaluty, podrobienie lub kradzież. Kryptowaluta jest pierwszym wynalazkiem w systemie finansowym, który został opracowany poza instytucjami finansowymi, nawet bez współpracy z nimi. Jest nowatorski, prosty i nie wykorzystuje istniejących systemów finansowych. Co więcej, stanowi zagrożenie dla status quo systemu finansowego. Kryptowaluta jest przez większość krajów na świecie uznawana za jednostkę walutową. Obecnie notowanych jest ponad 200 kryptowalut na kilkunastu specjalnych giełdach. Najpopularniejszą z kryptowalut jest bitcoin.

 

Co to jest bitcoin?

Bitcoin (symbol BTC) jest kryptowalutą, pierwszą walutą cyfrową na świecie. Do obsługi transakcji z wykorzystaniem bitcoin można używać publicznych kanałów, jak punkty handlowe, kantory, banki i internet. U podstaw idei bitcoin leży blockchain (łańcuchu bloków). Blockchain to otwarta sieć, do której dostęp może uzyskać każdy – za pomocą prostych aplikacji, giełd czy punktów handlowych. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków, żaden bitcoin nie zostanie wydany podwójnie, ukradziony czy zmieniony, zaś transakcje są publiczne i całą ich historię można przejrzeć i zweryfikować. Łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej transakcji, nie da się podrobić, liczba bitcoin jest bowiem ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej, niż ustalono to na początku. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. Bitcoin może zostać zapisany na komputerze osobistym w formie pliku księgi transakcji lub przetrzymywany w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie. Liczba bitcoinów jest stała i wynosi 21 mln, co ogranicza inflację i deflację. Każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Obecnie (listopad 2016) kurs jednego bitcoin to ok 750 USD. W ciągu ostatnich 4 lat wzrósł do tego poziomu z ok. 100 USD.

 

Kto jest ojcem bitcoina?

W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo, zasugerowały, iż twórcą bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright, który potwierdził, że pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył bitcoin. Niemniej jednak społeczność bitcoin uważa, że to nieprawda i że pod tym pseudonimem kryje się grupa naukowców, matematyków i kryptografów. Jednak jestem przekonany, że sam Satoshi Nakamoto ogłaszając w październiku 2008 r. ideę – jak to wtedy nazwał – nowego elektronicznego systemu bezgotówkowego, “w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej”, nie przypuszczał, że rozpoczyna rewolucję, w wyniku której obecnie nam znany system finansowy legnie w gruzach lub zmieni fundamentalne zasady działania.

 

Jakie transakcje może obsługiwać bitcoin?

W księgach transakcji można przechowywać dowolne typy transakcji. Nie ma znaczenia, czy bitcoin reprezentuje walutę, mienie, nieruchomości, czy akcje. Użytkownicy mogą sami decydować, co dana jednostka bitcoin reprezentuje. Każdy bitcoin jak i satoshi jest indywidualnie identyfikowalny i programowalny. Oznacza to, że użytkownicy mogą przypisać różne właściwości do każdej, indywidualnej jednostki. Użytkownik może zaprogramować bitcoin/satoshi do reprezentowania eurocenta, udziałów w spółce, kilowatogodziny energii, głosów w wyborach, kredytów lub cyfrowych certyfikatów posiadania. Z tego powodu, ta krypto waluta to znacznie więcej, niż tylko pieniądze i płatności. Zasady zachowania bitcoinów mogą być również programowane według potrzeb. Mogą być samoczynnie kasowane po upływie terminu ważności, mogą być zamieniane, mogą automatycznie wracać do właściciela, jeśli odbiorca nie spełni zakładanych parametrów.

 

Czy można kupić hamburgera za bitcoina?

Bitcoiny mają wartość, ponieważ ciągle rosnąca grupa ludzi uważa, że technologia, w oparciu o którą działa bitcoin, blockchain ma wartość, która nieustannie rośnie. Chociaż bitcoin staje się z roku na rok coraz bardziej pełnoprawnym, akceptowalnym przez rządy różnych krajów środkiem płatniczym, wartość waluty jest kreowana przez kupców, którzy akceptują bitcoin w swoich transakcjach. Innymi słowy bitcoin jest tyle wart, jak szeroko jest rozpowszechniony. Dzisiaj jeszcze nie zapłacę za hamburgera wszędzie, w każdej restauracji w Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku. Ale w przyszłości prawdopodobnie tak.

 

Powiązane artykuły:

Sztuczna Inteligencja dostępna i pomocna dla każdego z nas

Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

Bańka internetowa 2.0

Nowoczesne technologie a stare lęki: czy roboty odbiorą nam pracę?

Cyfrowa podróż

 

Jak działają trnsakcje na bitcoinach (Dr. Constantin Gurdgiev via True Economics blog)

 

Zalety bitcoinów (http://www.costasinc.com)

 

Skomentuj

13 comments

 1. Adam T

  A o z ethereneum? W przeciwieństwie do blockchain nie ma takich opóźnień i transakcje akceptowane i rozliczane są praktycznie on-line. Może to jest przyszłość w przeciwieństwie do BTC

 2. Grzegorz Wiatr

  Sieć bitcoin jest niestety podatna na ataki spamerskie, na które w obecnej sytuacji nie ma lekarstwa. Te jeszcze bardziej przyczyniają się do zadławienia już przeciążonej sieci. Aktualnie sytuacja wygląda tak (i wiem to z doświadczenia), że nawet przy całkiem wysoko ustawionych opłatach za transakcję, oczekiwanie na potwierdzenie przekazania środków może wynieść (w moim przypadku kilka razy się tak zdarzyło) nawet kilka godzin!

 3. DCzaj

  Bardzo ciekaway artykuł. Fajne wprowadzenie ale szkoda że tak powierzchownie bo temat może być mocno pogłębiony.

  Nie wiem czy bitcoin to przyszłość, jest sporo różnych kryptowalut. Ale zdecydowanie blockchain to przyszłość. Nie chodzi tu tylko o Fintech i zastosowania w branży finansowej ale o całe spektrum możliwości w innych branżach: przesyłanie dokumentów, akty notarialne, poświadczenia dokumentów, podpisy elektroniczne …

 4. TomaszK1

  Bitcoin nie jest uzależniony od banków centralnych, które mogą mieć wpływ na kurs wymiany. Popyt na BTC uzależniony jedynie od zachowań uczestników rynku. Nawet na rynkach instrumentów pochodnych, zawsze przedmiotem inwestycji/spekulacji jest walor, który jest połączony jest z pewnym realnym aktywem, mającym swoje odzwierciedlenie właśnie w gospodarce. Nie BTC. Instrumenty jak kontrakty na różnice kursowe walut, akcje, certyfikaty uczestnictwa funduszy, opcje na indeks czy też na złoto – posiadają odzwierciedlenie w czymś fizycznym, co ma związek z rzeczywistym obrotem gospodarczym. W przypadku kryptowaluty, jak bitcoin takiego odniesienia nie ma.

  • Norbert Biedrzycki  

   Zgoda – Bitcoin jako jedyny z instrumentów finansowych nie ma bezpośredniej korelacji z czymś wymiernym fizycznie. Chociaż czynność wytwarzania (mining) BTC wzięła się od kopania (wydobywania) złota

   -1
 5. Andrzej44

  Hamburgera w Trójmieście nie można ;-( Szukałem i nie ma. Jest jeden bankomat gdzie mogę wymienić bitcoin na PLN. Może ktoś wie czy jest więcej?

 6. CabbH

  Najnowsza wiadomość to to nie jest ale jak ktoś jeszcze nie czytał to polecam, działa na wyobraźnie i pokazuje jak bitcoin może być pomocny dla 3.5 mld ludzi na świecie:
  http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/525-bitcoin-od-rewolucji-telekomunikacyjnej-do-globalnej-rewolucji-ekonomicznej

  Gavin Andersen – o miningu:
  http://bitcoin.pl/529-gavin-andersen-rozwiewa-obawy-o-nadmierna-centralizacje-bitcoina

  Generalnie bardzo fajny artykuł. Dobrze napisany, dla początkujących. Nie przesadzał bym bezpieczeństwem. Wszystko można złamać, każdy algorytm. Moze Pan przesłać mi swojego maila? Chciałbym o coś zapytać off-the-record