Co to są bitcoiny – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za nią kupić?

Bitcoins revealed

 

Co to jest kryptowaluta?

O kryptowalutach mamy jeszcze niewielkie pojęcie. Jeżeli już coś się nam obiło o uszy, to najczęściej myślimy, że to po prostu wirtualne pieniądze lub system transakcyjny w internecie. Kryptowaluty to przede wszystkim jednak przełomowa technologia internetowa, a używanie jej jako środka płatniczego to tylko jedno z jej możliwych zastosowań.

Kryptowaluta to system księgowy bazujący na sieci peer-to-peer, czyli w pełni rozproszony, nie posiadający centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje. System ten przechowuje informację o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Stan posiadania danej kryptowaluty związany jest z poszczególnymi indywidualnymi portfelami, przypisanymi do konkretnego użytkownika. Kontrolę nad portfelem ma wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu zaszyfrowanego klucza prywatnego. Zaawansowane metody matematyczne i kryptograficzne uniemożliwiają podwójne wydanie kryptowaluty, podrobienie lub kradzież. Kryptowaluta jest pierwszym wynalazkiem w systemie finansowym, który został opracowany poza instytucjami finansowymi, nawet bez współpracy z nimi. Jest nowatorski, prosty i nie wykorzystuje istniejących systemów finansowych. Co więcej, stanowi zagrożenie dla status quo systemu finansowego. Kryptowaluta jest przez większość krajów na świecie uznawana za jednostkę walutową. Obecnie notowanych jest ponad 200 kryptowalut na kilkunastu specjalnych giełdach. Najpopularniejszą z kryptowalut jest bitcoin.

 

Co to jest bitcoin?

Bitcoin (symbol BTC) jest kryptowalutą, pierwszą walutą cyfrową na świecie. Do obsługi transakcji z wykorzystaniem bitcoin można używać publicznych kanałów, jak punkty handlowe, kantory, banki i internet. U podstaw idei bitcoin leży blockchain (łańcuchu bloków). Blockchain to otwarta sieć, do której dostęp może uzyskać każdy – za pomocą prostych aplikacji, giełd czy punktów handlowych. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków, żaden bitcoin nie zostanie wydany podwójnie, ukradziony czy zmieniony, zaś transakcje są publiczne i całą ich historię można przejrzeć i zweryfikować. Łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej transakcji, nie da się podrobić, liczba bitcoin jest bowiem ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej, niż ustalono to na początku. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. Bitcoin może zostać zapisany na komputerze osobistym w formie pliku księgi transakcji lub przetrzymywany w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie. Liczba bitcoinów jest stała i wynosi 21 mln, co ogranicza inflację i deflację. Każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Obecnie (listopad 2016) kurs jednego bitcoin to ok 750 USD. W ciągu ostatnich 4 lat wzrósł do tego poziomu z ok. 100 USD.

 

Kto jest ojcem bitcoina?

W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo, zasugerowały, iż twórcą bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright, który potwierdził, że pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył bitcoin. Niemniej jednak społeczność bitcoin uważa, że to nieprawda i że pod tym pseudonimem kryje się grupa naukowców, matematyków i kryptografów. Jednak jestem przekonany, że sam Satoshi Nakamoto ogłaszając w październiku 2008 r. ideę – jak to wtedy nazwał – nowego elektronicznego systemu bezgotówkowego, “w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej”, nie przypuszczał, że rozpoczyna rewolucję, w wyniku której obecnie nam znany system finansowy legnie w gruzach lub zmieni fundamentalne zasady działania.

 

Jakie transakcje może obsługiwać bitcoin?

W księgach transakcji można przechowywać dowolne typy transakcji. Nie ma znaczenia, czy bitcoin reprezentuje walutę, mienie, nieruchomości, czy akcje. Użytkownicy mogą sami decydować, co dana jednostka bitcoin reprezentuje. Każdy bitcoin jak i satoshi jest indywidualnie identyfikowalny i programowalny. Oznacza to, że użytkownicy mogą przypisać różne właściwości do każdej, indywidualnej jednostki. Użytkownik może zaprogramować bitcoin/satoshi do reprezentowania eurocenta, udziałów w spółce, kilowatogodziny energii, głosów w wyborach, kredytów lub cyfrowych certyfikatów posiadania. Z tego powodu, ta krypto waluta to znacznie więcej, niż tylko pieniądze i płatności. Zasady zachowania bitcoinów mogą być również programowane według potrzeb. Mogą być samoczynnie kasowane po upływie terminu ważności, mogą być zamieniane, mogą automatycznie wracać do właściciela, jeśli odbiorca nie spełni zakładanych parametrów.

 

Czy można kupić hamburgera za bitcoina?

Bitcoiny mają wartość, ponieważ ciągle rosnąca grupa ludzi uważa, że technologia, w oparciu o którą działa bitcoin, blockchain ma wartość, która nieustannie rośnie. Chociaż bitcoin staje się z roku na rok coraz bardziej pełnoprawnym, akceptowalnym przez rządy różnych krajów środkiem płatniczym, wartość waluty jest kreowana przez kupców, którzy akceptują bitcoin w swoich transakcjach. Innymi słowy bitcoin jest tyle wart, jak szeroko jest rozpowszechniony. Dzisiaj jeszcze nie zapłacę za hamburgera wszędzie, w każdej restauracji w Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku. Ale w przyszłości prawdopodobnie tak.

 

Powiązane artykuły:

Sztuczna Inteligencja dostępna i pomocna dla każdego z nas

Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

Bańka internetowa 2.0

Nowoczesne technologie a stare lęki: czy roboty odbiorą nam pracę?

Cyfrowa podróż

 

Jak działają trnsakcje na bitcoinach (Dr. Constantin Gurdgiev via True Economics blog)

 

Zalety bitcoinów (http://www.costasinc.com)

 

Skomentuj

30 comments

  1. Bywalec

    Ludzie utożsamiają bitcoiny, jako pieniądz bez wartości, i że ludzie inwestują w walutę, ale tak naprawdę to jest inwestowanie w technologie, ideę i rodzaj waluty. Trochę czasu minęło od publikacji tego artykułu, ale widzę, że temat dalej jest dla wielu niezrozumiały, a szkoda…

  2. MJarosz99

    Z drugiej strony ETH nawiązało ścisłą współpracę z gigantami tego świata. Jako pierwsze już oferuje instrumenty długu a docelowo wprowadzi rozwiązania dla rynków wielkofinansowych.

  3. MJarosz99

    Od samego początku to była i jest fikcja. Kryptowaluty myszą się wywalić. Nie mają pokrycia w niczym po za fikcją. Służą cwaniakom do nabijania kabzy realną kasą dzięki pompowniu kursu i euforii naiwniaków. Kiedy już się nasycą wszystko rypnie by móc zacząć od początju. Podobnie jest z ceną złota. Jego wartość stała się mocno przeszacowana.

  4. Andrzej23

    Bitcoin Core rozlicza 3 operacje na sekunde, scentalizowane i wydajne systemy operatorow kart platniczych przerabiaja 20k operacji na sekunde. Jeden blok pochlania energie, ktora zuzywa jeden amerykanski dom przez tydzien. Sam Bitcoin pobiera energie rowna poboru przemyslu i cywili w calej Argentynie. Brak posrednikow i brak mozliwosci modyfikacji to nie zaleta, ale ograniczenie w finansach, ktore dyskwalifikuje technologie na dzis. Instytucje publiczne, statyczne bazy danych tak, ale jak bank moze opierac sie na blockchainie, ktorego nie mozna cofnac, zmienic, poprawic, naprawic?

    -1
  5. AndrzejP34

    Wszystkie transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nie do odwrócenia. Jeżeli osoby postronne będą próbować oszukać, zmienić albo wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, to węzły blockchain błyskawicznie odkryją nieprawidłowości w jednej z kopii księgi i automatycznie odmówią uwzględnienia zmian w łańcuchu. Blockchain to system którego nie da się złamać, dlatego też najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zmieni oblicze wielu branż.

    -1
  6. TomaszKik

    W Szwajcarii, w kraju związanym od zarania dziejów z bankowością, w lipcu 2017 roku dwa banki uruchomiły ekspozycję na kryptowaluty – Bitcoina i Ethereum. A w Singapurze Bank Centralny testuje nowego cyfrowego dolara, opartego na platformie Ethereum. Także kraje takie jak Rosja czy Ukraina, rozważają wprowadzenie swojej własnej narodowej wirtualnej waluty.

  7. Jacek Krasko

    Blockchain? A krypto? Jaka jest jej wartość oprócz kapitalizacji? Co stanowi o wartości waluty jak i kryptowaluty? W przypadku np dolara za jego wartością stoi cała potężna gospodarka, armia i społeczeństwo USA i nie tylko, gdy spora grupa obywateli nie będzie chciała respektować jej wartości, to pozostali przyłożą im do głowy lufę od czołgu, w przypadku kryptowalut o jej wartości również decydują ich użytkownicy i dodatkowy aspekt w postaci enkrypcji. Fakt, że znajomość zagadnień kryptologicznych była głównym czynnikiem, który pozwolił na zwycięstwo aliantów w Drugiej Wojnie Światowej bardzo dobitnie pokazuje jak potężne jest to narzędzie.

    • Norbert Biedrzycki  

      Popyt – podaż i wynikające z tego zasady rynku. Kapitalizacja to tylko miara zaangażowanego kapitału

  8. PiotrDomski

    Pieniądz elektroniczny z natury nierównie lepiej nadaje się do kontrolowania ludzi – kupujących i sprzedających. Znakomicie opisał to polski pisarz Janusz Zajdel w anty-utopijnej powieści „Limes inferior” (1982), zachęcam do przeczytania jej. Cywilizacja, w której prawo do pracy mają tylko niektórzy, ale każdy ma co jeść i pić i gdzie mieszkać, jednak kontrola nad ludźmi jest skuteczniejsza niż opisana w anty-utopii „Rok 1984” Orwella.

    • Norbert Biedrzycki  

      Obie książki super. Zajdel wymyślił tam pieniądz elektroniczny – krytowalutę w latach 80tych

  9. Alibaba

    BTC jest przestarzałym rozwiązaniem, na poziomie technologicznym z 2010r. Na przykład kryptowaluta „Monero” jest znacznie sensowniejszym wyborem, na przykład pozwala na rzeczywistą anonimowość transakcji, zapewniając przy tym (podobnie, jak BTC) uczciwość transakcji. Jest to sprawa algorytmów. Cztery argumenty: 1. Otwartoźródłowy kod – algorytm jest publicznie dostępny. 2. Zdecentralizowana wytwórczość – choć obecnie większość mocy obliczeniowej znajduje się w Chinach, to ani od zawsze tak nie było, ani też nie musi to tak pozostać. 3. Publiczny Blockchain – znamy kształt rozrachunkowy z przeszłości 4. Dobrowolność uczestnictwa – to byłby jedyny środek płatniczy

  10. JacekPaczka

    Nie da się ukryć że blockchain i kryptowaluty to nowość i konserwatyści raczej obchodzą takie wynalazki szerokim łukiem, ale jest wielu majętnych ludzi którzy mocno interesują się tą technologią, bo chociażby umożliwia bycie anonimowym. Nawet sam Bill Gates podczas jednego z wywiadów przyznał się że posiada BTC. A bracia Winklevoss i ich inwestycje w krypto? Za 10-20lat o kryptowalutach może zapomną a może podbije świat tak jak email czy internet.

  11. Andrzej44

    Jest wiele blochchainów – praktycznie każda kryptowaluta to inny blockchain. Jest duzo zastosowań dla Fintech, bankowości, łańcucha dostaw. Jest to zdecydowanie ogomna przyszłość. A w sumie prosta tyle że rozproszona i mocno zabezpieczona baza danych.

  12. Adam T

    A o z ethereneum? W przeciwieństwie do blockchain nie ma takich opóźnień i transakcje akceptowane i rozliczane są praktycznie on-line. Może to jest przyszłość w przeciwieństwie do BTC

  13. Grzegorz Wiatr

    Sieć bitcoin jest niestety podatna na ataki spamerskie, na które w obecnej sytuacji nie ma lekarstwa. Te jeszcze bardziej przyczyniają się do zadławienia już przeciążonej sieci. Aktualnie sytuacja wygląda tak (i wiem to z doświadczenia), że nawet przy całkiem wysoko ustawionych opłatach za transakcję, oczekiwanie na potwierdzenie przekazania środków może wynieść (w moim przypadku kilka razy się tak zdarzyło) nawet kilka godzin!

  14. DCzaj

    Bardzo ciekaway artykuł. Fajne wprowadzenie ale szkoda że tak powierzchownie bo temat może być mocno pogłębiony.

    Nie wiem czy bitcoin to przyszłość, jest sporo różnych kryptowalut. Ale zdecydowanie blockchain to przyszłość. Nie chodzi tu tylko o Fintech i zastosowania w branży finansowej ale o całe spektrum możliwości w innych branżach: przesyłanie dokumentów, akty notarialne, poświadczenia dokumentów, podpisy elektroniczne …

  15. TomaszK1

    Bitcoin nie jest uzależniony od banków centralnych, które mogą mieć wpływ na kurs wymiany. Popyt na BTC uzależniony jedynie od zachowań uczestników rynku. Nawet na rynkach instrumentów pochodnych, zawsze przedmiotem inwestycji/spekulacji jest walor, który jest połączony jest z pewnym realnym aktywem, mającym swoje odzwierciedlenie właśnie w gospodarce. Nie BTC. Instrumenty jak kontrakty na różnice kursowe walut, akcje, certyfikaty uczestnictwa funduszy, opcje na indeks czy też na złoto – posiadają odzwierciedlenie w czymś fizycznym, co ma związek z rzeczywistym obrotem gospodarczym. W przypadku kryptowaluty, jak bitcoin takiego odniesienia nie ma.

    • Norbert Biedrzycki  

      Zgoda – Bitcoin jako jedyny z instrumentów finansowych nie ma bezpośredniej korelacji z czymś wymiernym fizycznie. Chociaż czynność wytwarzania (mining) BTC wzięła się od kopania (wydobywania) złota

      -1
  16. Andrzej44

    Hamburgera w Trójmieście nie można ;-( Szukałem i nie ma. Jest jeden bankomat gdzie mogę wymienić bitcoin na PLN. Może ktoś wie czy jest więcej?

  17. CabbH

    Najnowsza wiadomość to to nie jest ale jak ktoś jeszcze nie czytał to polecam, działa na wyobraźnie i pokazuje jak bitcoin może być pomocny dla 3.5 mld ludzi na świecie:
    http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/525-bitcoin-od-rewolucji-telekomunikacyjnej-do-globalnej-rewolucji-ekonomicznej

    Gavin Andersen – o miningu:
    http://bitcoin.pl/529-gavin-andersen-rozwiewa-obawy-o-nadmierna-centralizacje-bitcoina

    Generalnie bardzo fajny artykuł. Dobrze napisany, dla początkujących. Nie przesadzał bym bezpieczeństwem. Wszystko można złamać, każdy algorytm. Moze Pan przesłać mi swojego maila? Chciałbym o coś zapytać off-the-record