BUSINESS INSIDER: Oto filmy, które pokazują wszystkie nasze lęki związane z nowymi technologiami

Nowoczesna technologia stała się dla kina niezwykle atrakcyjnym, czasem „czarnym” bohaterem. Co łatwo zauważalne, kosmici zostali zdetronizowani i to nie oni będą nas straszyć z ekranów w ciągu najbliższych lat.

Norbert Biedrzycki Business Insider AI movies

Mój artykuł w BUSINESS INSIDER z dnia 10 września 2017 roku.

 

Nowoczesna technologia stała się dla kina niezwykle atrakcyjnym, czasem „czarnym” bohaterem. Co łatwo zauważalne, kosmici zostali zdetronizowani i to nie oni będą nas straszyć z ekranów w ciągu najbliższych lat. Twórcy współczesnego kina przekonują dzisiaj, że nieznany świat, który nam zagraża i może nieść zagładę, istnieje blisko nas – w naszym domu. Siedliskiem mrocznych sił jest bowiem nasz osobisty komputer. Już w dużym stopniu zmienił on nasze życie, a będzie je zmieniał jeszcze bardziej. Na ekranie możemy zobaczyć jego wszystkie możliwe mroczne twarze. Oto filmy, które pokazują wszystkie nasze lęki związane z nowymi technologiami i ich wpływem na nasze życie. To kino, które bardzo lubię.

 

Odyseja Kosmiczna 2001

Nie będzie raczej zaskakujące, że właśnie ten film umieściłem na początku listy. To bez dwóch zdań filmowa klasyka. Obraz mądry, niepokojący i – jak się dzisiaj okazuje – wizjonerski. Bo przecież wszyscy zadajemy sobie teraz pytanie, co oznacza usamodzielnienie się Sztucznej Inteligencji. Pytanie, czy komputery mogą przejąć kontrolę nad gatunkiem ludzkim staje się pytaniem powszechnym i budzącym obawy w każdym z nas. W filmie Kubricka pokładowy komputer Hal zbuntował się. Postanowił napisać własny scenariusz wydarzeń i zmienić losy uczestników kosmicznej wyprawy. Został agresorem, rywalem człowieka, żyjącą istotą, która ujawniła mroczne instynkty. Przecież to jest właśnie to, czego się obawiamy. Film Kubricka jest pełen tajemnic. Przykładowo: nie do końca wiadomo, czym jest tajemniczy monument, który pojawia się w filmie. Pewne jest jednak to, że zmienił losy gatunku ludzkiego. Uważam, że ten tajemniczy przedmiot może być prawdziwym symbolem przemian, które właśnie dokonują się w naszej rzeczywistości. …

 

Plakat filmowy „Odysei kosmicznej 2001

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

– Tylko Bóg potrafi policzyć równie szybko, czyli świat komputerów kwantowych

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

 

 

Skomentuj