FORBES: Etyka samochodów autonomicznych

Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej.

Forbes Norbert Biedrzycki - etyka samochodow autonomicznych

 

Mój artykuł w FORBES z dnia 26 maja 2017 roku.

 

Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej. Rosnąca popularność autonomicznych pojazdów zaprząta już głowy prawników i ustawodawców. A to dlatego, że komplikują się kwestie dobra i zła, związane z bezpieczeństwem na drodze.

 

Samochody autonomiczne cieszą się coraz lepszą prasą, a zainteresowanie nimi rośnie. Branża z uwagą przygląda się osiągnięciom Tesli i koncernu Google. Ten ostatni regularnie udostępnia raporty, z których wynika, że jego autonomiczne auta przebywają coraz większą liczbę kilometrów bez usterki i bez stworzenia sytuacji niebezpiecznych dla ruchu. Wyczuwalny jest zwiększający się optymizm całej branży motoryzacyjnej, jeśli chodzi o przyszłość tego typu aut. Ich masową produkcję uruchamiają lub uruchomią wkrótce: Mercedes, Ford, Citroen, Volvo.

Prawie każdy liczący się producent potrafi więc dzisiaj zbudować autonomiczny pojazd, przetestować go i przygotować do ruchu. Ale to tylko początek. Jeszcze jakiś czas popyt na auta i przychody koncernów z tytułu ich sprzedaży będą ograniczone ze względu na skomplikowane kwestie prawne i… etyczne.

 

Udział samochodów autonomicznych w całkowitym rynku samochodowym wzrośnie do 13% w 2025 i osiągnie wartość 42 miliardów USD, a w roku 2035 osiągnie wartość 77 miliardów USD i 25% udziału w całym rynku samochodowym. Źródło BCG

 

….

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

Niewidzialna pajęczyna wokół nas, czyli Internet Rzeczy

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

Skomentuj

2 comments

    • Norbert Biedrzycki  

      Tak, ten sam. Nieco zmieniony na potrzeby redakcji. Piszę również dla Forbes, Business Insider i HBR. Następnie te artykuły mocno rozbudowane publikuję na moim blogu