FORBES: Żywe mózgi, które rodzą Sztuczną Inteligencję

Za uczeniem się maszynowym, autonomicznymi pojazdami i dokonaniami komputera IBM Watson stoją ludzie.

Norbert Biedrzycki Zywe mozgi sztuczna inteligencja

Mój artykuł w FORBES z dnia 01 lipca 2017 roku.

 

Sztuczna Inteligencja traktowana bywa czasem jako abstrakcyjna, demoniczna siła, po której nie wiemy, czego się spodziewać. A przecież za uczeniem się maszyn, autonomicznymi pojazdami, Internetem Rzeczy i dokonaniami komputera IBM Watson stoją ludzie, którzy chcą uczynić świat lepszym, dać nam więcej zdrowia, a być może nawet wydłużyć nasze życie.

 

Niektóre postaci, które przedstawiam poniżej, osiągają status gwiazd popkultury. Inne znane są w węższych kręgach specjalistów i biznesu. Oto osoby, o których myślę, że będą ważne dla przyszłości technologii, a nawet całej naszej cywilizacji. Są tu nazwiska, które fascynują mnie wyjątkowo i od dawna. Intrygują mnie ich twórcze dokonania i rozwój kariery biznesowej. Inni znajdują się tutaj, ze względu na popularność i częstotliwość, z jaką pojawiają się w dyskusjach o nowych technologiach. Od nich wszystkich razem zależy, jak będą rozwiązywane problemy i rozwijane zdarzenia, które dzisiaj wymykają się jeszcze ludzkiej wyobraźni.

 

Nie jest to oczywiście lista kompletna; na takiej powinna znaleźć się może nawet setka nazwisk. Kolejność na liście jest przypadkowa.

 

Elon Musk. Open AI

Jest niemal instytucją. Prawdopodobnie pracoholikiem i na pewno biznesmenem oddanym projektom, które przez innych traktowane byłyby jako ekstrawagancja. Na biznesowe salony wszedł za sprawą Pay Pala (w 2002 roku kupił go eBay), platformy ułatwiającej płatności internetowe. Za pierwszym sukcesem przyszły następne, realizowane z równie wielkim, jeśli nie większym rozmachem. Firma Space X wyniosła zainteresowania Muska poza ziemską orbitę. W niej powstają rakiety i statki kosmiczne, a podstawową intencją założyciela jest to, by loty poza orbitę okołoziemską stały się dostępne dla każdego, kto może za to zapłacić. Trzeba tu jeszcze wspomnieć o Solar City produkującym ogniwa fotowoltaiczne, Tesla Motors, firmie, która uczy nas zupełnie nowej filozofii jazdy samochodem i projekcie Hyperloop, dzięki któremu wielogodzinne podróże, mogą zmienić się w krótką przejażdżkę. ….

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły na moim blogu:

– Tylko Bóg potrafi policzyć równie szybko, czyli świat komputerów kwantowych

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w Twojej firmie

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

6 comments

  1. Jacek Czyz

    Nam ludziom, bardzo trudno jest porzucić kontrolę nad maszyną. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że skoro algorytmy są logiczne, komputery wygrywają w grach logicznych (takich jak szachy czy GO), to cała populacja robotów czy aplikacji będzie zachowywać się logicznie i przewidywalnie. Ale komputery nigdy nas nie zastąpią nas w czynnościach, których sami jako ludzie nie potrafimy sprowadzić do logicznych ciągów komend.

  2. Grzegorz Wiatr

    Bardzo dobry artykuł. Pokazałem go moim studentom, jako lekkie wprowadzenie do tematu. Gratuluje bo bardzo się im podobał.

  3. Andrzej44

    Interesujący punkt widzenia. Ale co, jeżeli pojawi się superinteligencja w 2045 roku i ludzie potencjalenie połączą się z maszynami? Staniemy sie cyborgami to wtedy i seks będzie wyglądał inaczej. VR, AR, emocje w mózgach, inne doznania. Ale czy bogatsze i lepsze od tych które mamy obecnie? Nie wiem.