Mity dotyczące Sztucznej Inteligencji

Ten tekst dotyczy mitów, które krążą na temat Sztucznej Inteligencji - w mediach, w sieci i w myślach nas wszystkich. Budząc, śmiem twierdzić, że mocno nieuzasadniony, lęk.

Mity AI Norbert Biedrzycki blog

Mój artykuł wBrandsIT z dnia 4 września 2018 roku.

 

MIT 1. Będziemy pod ciągłą obserwacją.

Tak, to prawda – BIG DATA umożliwią szybsze pozyskiwanie, przechowywanie i przetwarzanie danych na każdy temat. Szybka informacja jest przyszłością, na rynku przetrwają więc firmy, które będą w stanie ją pozyskać szybciej, niż konkurenci. Możliwe, że komputery o parametrach maszyny IBM WATSON staną kiedyś w każdym urzędzie i odpowiedzą nam na KAŻDE pytanie. Może nawet niezbyt pożądane z naszego punktu widzenia.

Czy to jednak oznacza, że zmieni się prawo dotyczące poufności informacji? Czy liczba sytuacji, w których możemy zachować anonimowość, gwałtownie zmaleje? Czy zostanie wprowadzony nakaz korzystania z mediów społecznościowych, a my nie będziemy mogli wyłączyć smartfona? Czy będziemy ZMUSZENI do tego, by naszpikować nasze domy elektroniką? Przecież te pytania wcale nie narzucają kategorycznej odpowiedzi: tak, technologia ZAUTOMATYZUJE większość sytuacji społecznych i wpłynie na wszystkie nasze decyzje.

Oczywiście, wraz z rozwojem cyfrowej kultury, jesteśmy narażeni i podlegamy pewnym mechanizmm digitalizacji naszego życia. Dlatego powinniśmy bardziej świadomie podchodzić do niektórych naszych zachowań. Gdy wprowadzono do powszechnego użytku samochody, musieliśmy zgodzić się przecież na to, że przy przechodzeniu przez ulicę należy zachować szczególną ostrożność.

 

MIT 2. Roboty odbiorą nam pracę.

Niektóre prace aż się proszą, by je zrobotyzować. Czy przygotowywanie setek tysięcy paczek w magazynie firmy przesyłkowej ma sens dla pracownika? Czy firma, oszczędzając na nim, nie może stworzyć innych miejsc pracy, szkoląc wykwalifikowaną kadrę zdolną do internetowej obsługi klienta? Pieniądze zaoszczędzone na wdrożeniu do pracy robotów i dronów mogą rozruszać niejedną gałąź przemysłu lub być redystrybuowane w obszary społeczne, które cierpią na ich brak.

Roboty nie będą w stanie budować relacji w firmach, miękko motywować pracowników, wymyślać konceptów kreatywnych ani – jeszcze długo – wyciągać konstruktywnych wniosków. Nie będą w stanie też zachęcić menedżerów do jakiejś pomysłowej idei. Spośród wielu obszarów przemysłu, tak naprawdę tylko kilka będzie mogło skorzystać z szansy, jaką daje robotyzacja.

Zapraszam do lektury pełnego artykułu – link

 

Powiązane artykuły:

– Maszyno, kiedy staniesz się dla mnie bliska? 

– Maszyna cię nie przytuli, ale … wysłucha i coś doradzi

– Czy maszyny odróżniają dobro od zła?

– Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

– Koniec życia jakie znamy, czyli witajcie w zdygitalizowanym świecie

 

Skomentuj

21 comments

  1. Piotr

    Roboty nikomu nie zabiorą pracy bo z nimi łączy sie cały olbrzymi rynek pracy choćby do serwisowania tych robotów. Polska oczywiście nie jest na to gotowa bo fachowcy wyemigrowali a szkoły elektroniczne o profilu zawodowym w większosci pozamykano. Wątpię też aby w Polsce dopuszczono sztuczną inteligencję do istnienia ponieważ jest doskonała a to nie idzie w parze z interesami większości środowisk u władzy nie tylko politycznych uwikłanych w korupcje, przekręty i ogólne kłamstwo ale również środowisk religijnych. Sztuczna inteligencja będzie mówiła prawdę a ta, jak wiadomo od dawna jest przeinaczana a społeczeństwo wprowadzane w błąd.

  2. CabbH

    Ludzie, co wy widzicie pod hasłem „Sztuczna inteligencja”?

    Roomba jeżdżąca po pokoju to już AI? No bo przecież ma wyznaczony cel i umie go osiągnąć w granicach swoich możliwości.

  3. CabbH

    Musk dość często zmienia kierunek rozwoju, często też jedno mówi a inne robi. Job początkowo był zachwycony możliwościami AI, później bardziej się tonował (polecam jego biografię Isaccsona). Natomiast odniosłem się przede wszystkim do jednej z ostatnich konferencji z Hawkingiem, gdzie w ciekawy sposób został poruszony temat zagrożeń że strony AI – i nie mówię tu o Terminatorze😉 Pozdrawiam.

  4. Krzysztof Bikowski

    Wystarczy czasami informacja o poborze prądu. Istnienie informacji jest często równie znaczące, jak jej treść. Chyba „Cryptonomicon” miał takie przykłady, ale dawno temu czytałem, to mogę mylić pozycje.

  5. Acula

    Zagrożeń wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji jest stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę korzyści. Czarne scenariusze pisane przez filmy są fikcja i nie wierze w to żeby roboty miały się zwrócić przeciwko ludzkości. Korzyści natomiast są przytłaczające.

  6. Jacek Krasko

    According to Gartner:
    „China and the US will be neck-and-neck for dominance of the global market by 2025. China which will account for 21 % of global AI power, ahead of the US on 20%. However, the US wins in terms of AI revenue (22 % vs 19 %). The third largest market is predicted to be Japan with 7 %”

    As regards the number of Industrial AI market:
    A new report from GSMA Intelligence forecasts that China is poised to lead the global Industrial AI market and could have as many as 4.1bn of the 13.8bn global AI Reve estimated to exist by 2025.

  7. Zwierzak

    Generalnie fajnie patrzeć na raporty oceniające różne technologie. Co z tego że rozwój tego rynku jest obiecujący ???

    Obecnie mamy wyzwania globalne. Np. Zmiany klimatu i ograniczenia zużycia surowców i energii oraz zmniejszenie emisji co2.

    Jestem za podejściem gdzie dowolna technologia zweryfikowana jest w modelu, który wskaże jak generuje korzyści biznesowe i klimatyczne … A nie tylko biznesowe. Nadto produkcja dowolnych urządzeń zużywa nam zasoby i energię, których mamy coraz mniej 🙁

  8. Andrzej23

    Einstein był przekonany że ludzka głupota to jedyny parametr we wszechświecie który należy opisać nieskończonością.

    AI póki co operuje na sporych ograniczeniach technicznych. Nawet sztuczna głupota nie byłaby w stanie pokonać ludzkiej która jest nieograniczona.

  9. Andrzej23

    Nie mówimy o tym, co dzisiaj ale o tym, co będzie jutro. Mało masz wizji integracji różnych urządzeń że sobą? Internet rzeczy, prace z Cortaną, Siri czy Alexą a to wszystko tylko z dostępnych rzeczy. Już teraz boty działają w necie, zapoznaj się z tematem algorytmów fb lub googla. Oczywiście, na razie to tylko same algorytmy, ale organizmy kiedyś też były tylko jednokomórkowe… A ewolucja zero-jedynkowa nie trwa miliony lat… Pozdrawiam.

  10. Norbert Biedrzycki  

    According to the Future of Jobs report, 75 million current jobs will be displaced by the shift in the division of labour between humans, machines and algorithms, but 133 million new jobs will be created as well.

  11. MJarosz99

    Ciekawe czy to jest to samo AI które Microsoft odpalił na twitterze do uczenia się od ludzi. Ten to był wariat.

    Sztuczna inteligencja > naturalna głupota

    Einstein był przekonany że ludzka głupota to jedyny parametr we wszechświecie który należy opisać nieskończonością. AI póki co operuje na sporych ograniczeniach technicznych. Nawet sztuczna głupota nie byłaby w stanie pokonać ludzkiej która jest nieograniczona.