Mity dotyczące Sztucznej Inteligencji

Ten tekst dotyczy mitów, które krążą na temat Sztucznej Inteligencji - w mediach, w sieci i w myślach nas wszystkich. Budząc, śmiem twierdzić, że mocno nieuzasadniony, lęk.

Podziel się

facebook twitter google+ linkedin email
Mity AI Norbert Biedrzycki blog

Mój artykuł wBrandsIT z dnia 4 września 2018 roku.

 

MIT 1. Będziemy pod ciągłą obserwacją.

Tak, to prawda – BIG DATA umożliwią szybsze pozyskiwanie, przechowywanie i przetwarzanie danych na każdy temat. Szybka informacja jest przyszłością, na rynku przetrwają więc firmy, które będą w stanie ją pozyskać szybciej, niż konkurenci. Możliwe, że komputery o parametrach maszyny IBM WATSON staną kiedyś w każdym urzędzie i odpowiedzą nam na KAŻDE pytanie. Może nawet niezbyt pożądane z naszego punktu widzenia.

Czy to jednak oznacza, że zmieni się prawo dotyczące poufności informacji? Czy liczba sytuacji, w których możemy zachować anonimowość, gwałtownie zmaleje? Czy zostanie wprowadzony nakaz korzystania z mediów społecznościowych, a my nie będziemy mogli wyłączyć smartfona? Czy będziemy ZMUSZENI do tego, by naszpikować nasze domy elektroniką? Przecież te pytania wcale nie narzucają kategorycznej odpowiedzi: tak, technologia ZAUTOMATYZUJE większość sytuacji społecznych i wpłynie na wszystkie nasze decyzje.

Oczywiście, wraz z rozwojem cyfrowej kultury, jesteśmy narażeni i podlegamy pewnym mechanizmm digitalizacji naszego życia. Dlatego powinniśmy bardziej świadomie podchodzić do niektórych naszych zachowań. Gdy wprowadzono do powszechnego użytku samochody, musieliśmy zgodzić się przecież na to, że przy przechodzeniu przez ulicę należy zachować szczególną ostrożność.

 

MIT 2. Roboty odbiorą nam pracę.

Niektóre prace aż się proszą, by je zrobotyzować. Czy przygotowywanie setek tysięcy paczek w magazynie firmy przesyłkowej ma sens dla pracownika? Czy firma, oszczędzając na nim, nie może stworzyć innych miejsc pracy, szkoląc wykwalifikowaną kadrę zdolną do internetowej obsługi klienta? Pieniądze zaoszczędzone na wdrożeniu do pracy robotów i dronów mogą rozruszać niejedną gałąź przemysłu lub być redystrybuowane w obszary społeczne, które cierpią na ich brak.

Roboty nie będą w stanie budować relacji w firmach, miękko motywować pracowników, wymyślać konceptów kreatywnych ani – jeszcze długo – wyciągać konstruktywnych wniosków. Nie będą w stanie też zachęcić menedżerów do jakiejś pomysłowej idei. Spośród wielu obszarów przemysłu, tak naprawdę tylko kilka będzie mogło skorzystać z szansy, jaką daje robotyzacja.

Zapraszam do lektury pełnego artykułu – link

 

Powiązane artykuły:

– Maszyno, kiedy staniesz się dla mnie bliska? 

– Maszyna cię nie przytuli, ale … wysłucha i coś doradzi

– Czy maszyny odróżniają dobro od zła?

– Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?

– Koniec życia jakie znamy, czyli witajcie w zdygitalizowanym świecie

 

Skomentuj

14 comments

 1. Jacek Krasko

  According to Gartner:
  “China and the US will be neck-and-neck for dominance of the global market by 2025. China which will account for 21 % of global AI power, ahead of the US on 20%. However, the US wins in terms of AI revenue (22 % vs 19 %). The third largest market is predicted to be Japan with 7 %”

  As regards the number of Industrial AI market:
  A new report from GSMA Intelligence forecasts that China is poised to lead the global Industrial AI market and could have as many as 4.1bn of the 13.8bn global AI Reve estimated to exist by 2025.

 2. Zwierzak

  Generalnie fajnie patrzeć na raporty oceniające różne technologie. Co z tego że rozwój tego rynku jest obiecujący ???

  Obecnie mamy wyzwania globalne. Np. Zmiany klimatu i ograniczenia zużycia surowców i energii oraz zmniejszenie emisji co2.

  Jestem za podejściem gdzie dowolna technologia zweryfikowana jest w modelu, który wskaże jak generuje korzyści biznesowe i klimatyczne … A nie tylko biznesowe. Nadto produkcja dowolnych urządzeń zużywa nam zasoby i energię, których mamy coraz mniej 🙁

 3. Andrzej23

  Einstein był przekonany że ludzka głupota to jedyny parametr we wszechświecie który należy opisać nieskończonością.

  AI póki co operuje na sporych ograniczeniach technicznych. Nawet sztuczna głupota nie byłaby w stanie pokonać ludzkiej która jest nieograniczona.

 4. Andrzej23

  Nie mówimy o tym, co dzisiaj ale o tym, co będzie jutro. Mało masz wizji integracji różnych urządzeń że sobą? Internet rzeczy, prace z Cortaną, Siri czy Alexą a to wszystko tylko z dostępnych rzeczy. Już teraz boty działają w necie, zapoznaj się z tematem algorytmów fb lub googla. Oczywiście, na razie to tylko same algorytmy, ale organizmy kiedyś też były tylko jednokomórkowe… A ewolucja zero-jedynkowa nie trwa miliony lat… Pozdrawiam.

 5. Norbert Biedrzycki  

  According to the Future of Jobs report, 75 million current jobs will be displaced by the shift in the division of labour between humans, machines and algorithms, but 133 million new jobs will be created as well.

 6. MJarosz99

  Ciekawe czy to jest to samo AI które Microsoft odpalił na twitterze do uczenia się od ludzi. Ten to był wariat.

  Sztuczna inteligencja > naturalna głupota

  Einstein był przekonany że ludzka głupota to jedyny parametr we wszechświecie który należy opisać nieskończonością. AI póki co operuje na sporych ograniczeniach technicznych. Nawet sztuczna głupota nie byłaby w stanie pokonać ludzkiej która jest nieograniczona.