Blockchain ma potencjał by stać się narzędziem użytecznym w niemal każdej branży

Artykuł w BrandsIT: Sfery rzeczywistości, gdzie blockchain powinien sprawdzić się najszybciej i najlepiej ze względu na swoje strukturalne cechy.

BrandsIT - Blockchain ma potencjał Norbert Biedrzycki

Mój artykuł wBrandsITz dnia 28 maja 2018 roku.

Blockchain to uniwersalna księga transakcji, umożliwiająca rejestrację i śledzenie każdej dokonanej operacji w jej obrębie, rozproszona po całym internecie w tysiącach, niemodyfikowalnych kopii, w modelu preer-to-peer i zabezpieczona zaawansowanymi metodami kryptograficznymi.

Najłatwiej porównać ją do księgi rachunkowej – publicznie dostępnej, globalnej i pozwalającej każdemu jej użytkownikowi na rejestrowanie i wgląd do transakcji takich jak transakcje finansowe, akty własności czy np. kontrakty. Ale informacja kto wykonał daną transakcję jest poufna, dostępna tylko dla właściciela danej transakcji. Programowalny, otwarty charakter technologii blockchain pozwoli całkowicie przebudować sektor finansowy. A nawet więcej – niektóre jego elementy nadzorczo-rozliczeniowe będą zbędne. Procesy handlowe, wymiany informacji staną się przejrzyste i szybsze oraz znacznie tańsze, bez kosztów ponoszonych na utrzymanie całego systemu finansowego na świecie. Instytucje zaufania publicznego –  banki, giełdy i pośrednicy transakcji finansowych również widzą w nim ogromny potencjał, ale i zagrożenie dla status quo.

 

BrandsIT - Blockchain ma potencjał Norbert Biedrzycki pic1

Po szczegółowe wyjaśnienie, czym jest blockchain odsyłam tutaj, a po wyjaśnienie czym są kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin, czyli kryptowaluta o obecnie największej kapitalizacji (stan na Marzec 2018) – tutaj.

Jedną z najważniejszych cech blockchain jest to, że wszyscy użytkownicy, którzy decydują się na korzystanie z tej „księgi” mają dostęp do jej kopii, a każda kopia automatycznie rejestruje wszelkie dokonywane w jej obrębie zmiany. Blockchain jest systemem rozproszonym, co oznacza, że nie istnieje w niej jakiekolwiek centralne źródło przetwarzanych danych.

Bezpieczeństwo jej użycia i stosowania, które wydaje się jej cechą najważniejszą, wynika z zastosowania algorytmów matematycznych i zasad kryptografii. Blockchain może rejestrować transakcje: sprzedaży, wymiany, autoryzacje, elektroniczne podpisy i właściwie każdą operację, która związana jest z walidacją dowolnej postaci aktywów.

Specjaliści twierdzą, że blockchain, by się zglobalizować, potrzebuje kilkunastu lat dalszego rozpowszechniania i udoskonalania. Dzisiaj jej rozwój i funkcjonowanie postrzega się przede wszystkim w kontekście rynku kryptowalut. Sam pomysł stworzenia uniwersalnej księgi wszystkich dokonywanych operacji zrodził się w środowisku, które stworzyło pierwszą – alternatywną wobec oficjalnego systemu finansowego – walutę, czyli Bitcoin (BTC). Można stwierdzić, że to właśnie świat kryptowalut jest swoistym laboratorium, w którym wszystkie silne i słabe strony tej technologii zostają weryfikowane w ciągłym użyciu.

Blockchain rozwija się i będzie się rozwijał. Jest to zbyt duża jakościowo zmiana technologiczna, by miało jej grozić rynkowe unicestwienie. Pytań, które rodzą się przy okazji jej upowszechniania jest wiele, a jedno z nich dotyczy skalowalności. A ta potencjalnie jest nieograniczona.

Póki, co korzyści, jakie niesie blockchain najszybciej dostrzega branża finansowa. Ale jesteśmy dopiero na początku i sytuację można porównać do momentu, w którym internet znajdował się w połowie lat 90-tych. Nikt wtedy jeszcze nie wyobrażał sobie, że rewolucja Internet 2.0 zmieni istotę sieci. Blockchain ciągle jest w pierwszej fazie rozwoju, ale wkrótce powinien przeżyć okres dynamicznego wzrostu, co oznacza z czasem realną globalizację mechanizmu.

Na początku tego roku McKinsey Global Institute opublikował raport, w którym wskazał na blisko 70 firm, które wdrożyły już blockchain; niemal wszystkie należą do branży finansowej i ubezpieczeniowej. Według tych analiz, ta ostatnia powinna być głównym beneficjentem przełomu, jaki zapowiada nowa technologia.

W tym miejscu chciałbym wskazać na te sfery rzeczywistości, gdzie blockchain powinna sprawdzić się najszybciej i najlepiej ze względu na jej strukturalne cechy.

Zapraszam do lektury pełnego artykułu – link

 

Powiązane artykuły:

– Dlaczego tak bardzo zależy nam na technologii blockchain?

– Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

– Biologia syntetyczna. Matrix, owieczka Dolly i bakterie przyszłości

– Blockchain – święty Graal systemu finansowgo?

– Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

– Co to są bitcoiny? Wszystko co trzeba o nich wiedzieć

– Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

 

Skomentuj

3 comments

  1. Grzegorz Wiatr

    Bardzo fajny artykuł. Widzę że specjalizuje się Pan w blockchain i AI. Chciałbym zadać kilka pytań. Czy może Pan podać mail?