Co to jest blockchain – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

System, którego nie da się złamać. Sam zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji.

Blockchain revealed

Co to jest blockchain?

Technologia blockchain, czyli łańcuch bloków służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego nasyceniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach, np. handlowych, stanów własności, udziałów, akcji, sprzedaży, kupna wytworzeniu energii elektrycznej, kupnie lub sprzedaży walut, w tym kryptowalut, czyli walut elektronicznych.

 

Jak działa blockchain?

Istotą blockchain jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach. Technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. W przypadku blockchain będą to bloki w ramach księgi transakcji. Księga jest otwarta dla wszystkich, ale w pełni zabezpieczona przed niepowołanym dostępem przez skomplikowane narzędzia kryptograficzne. Użytkownik ma wgląd tylko w swoje transakcje. Dzięki temu zapisowi, transakcje są publiczne, ale dostępne tylko w ramach praw dostępu dla danego użytkownika i całą ich historię, od samego początku istnienia blockchain aż po dziś dzień, można przejrzeć i zweryfikować.

 

Do czego służy blockchain?

Obecnie blockchain może być wykorzystywany do obsługi różnorakich transakcji (handel, waluty, akcji, udziały, rynek energii elektrycznej), ale trwają prace nad wykorzystaniem łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej w bankowości, systemie uwierzytelniania dokumentów, podpisu cyfrowego w administracji państwowej i zapisu notarialnego. Wszystkie te transakcje mogą odbywać się poza funkcjonującym od wieków systemem – bez udziału instytucji zaufania publicznego, bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji. W blokach danych w sieci blockchain można przechowywać dowolne typy transakcji. Jednym za zastosowań są kryptowluty np. bitcoin. O ile przyszłość samego bitcoina stoi pod znakiem zapytania, o tyle blockchain, jako technologia i platforma transakcyjna, znalazł uznanie w wielu branżach, m.in. finansowej, energetycznej czy handlu.

 

Czy ta technologia jest bezpieczna?

Łańcucha bloków jako księgi rachunkowej transakcji przy obecnej technologii i mocy obliczeniowej komputerów nie da się podrobić. Szacuje się, że do złamania sieci blockchain potrzebna jest moc obliczeniowa równa połowie internetu. Niemniej wprowadzenie komputerów kwantowych będzie wymagało wdrożenia nowych zabezpieczeń kryptograficznych. Transakcje w blockchain zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Próba zmiany jednego bloku pociąga za sobą zmianę całego następującego po nim łańcucha bloków. W przypadku, gdy ktoś będzie próbował oszukać, zmienić lub wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, węzły blockchain w procesie weryfikacji i uzgadniania odkryją, że w jednej z kopii księgi występuje transakcja niezgodna z zapisami w sieci i odmówią uwzględnienia jej w łańcuchu bloków. Dane, transakcje i ich kolejność są odporne na podrobienie i wszelkiego rodzaju manipulacje. Sama filozofia blockchain, zaawansowane metody matematyczne i zabezpieczenia kryptograficzne pozwalają nam ufać danym zawartym w księgach rachunkowych transakcji.

 

Kto pierwszy komercyjne skorzysta na blockchain?

Branża finansowa jako pierwsza rozpoznała potencjał blockchain, ale również ryzyko dla swojego status quo, które ta technologia niesie. Od 2014 roku widzimy ogromny wysyp start-upów, które rozwijają technologie krypto walut opartych na blockchain. Powstaje nowa branża, nazwana od finansów i technologii branżą FinTech, a w branży ubezpieczeniowej Insurance Tech (lub InsurTech). W tradycyjnej branży finansowej też się dużo dzieje. W 2015 powołano konsorcjum baków i firm FinTech, którego celem jest rozwijanie blockchain. W skład konsorcjum na wrzesień 2016 rok weszły m.in. Citi, Bank of America, Morgan Stanley, Societe Generale, Deutche Bank, HSBC, Barclays, Credit Suisse, Goldman Sachs, JP Morgan i ING. W lipcu 2016 roku Citi ogłosił, że wypracował własną krypto-walutę, którą nazwał Citicoin. FinTechowy start-up Chain.com, otrzymał w październiku 30 mln USD dofinansowania (od Nasdaq, Visa, CapitalOne, Orange i Citigroup) w celu zbudowania rozwiązania, które pozwoli na przesyłanie różnych wartościowych aktywów w sieci (punktów lojalnościowych, akcji, bonów i różnych instrumentów finansowych).

Następną branżą, która dostrzegła potencjał blockchain to energetyka. Blockchain świetnie nadaje się do rozliczania transakcji kupna-sprzedaży energii pomiędzy jej małymi producentami, np. gospodarstwami domowymi, a ich klientami, odbiorcami energii, również rozproszonymi np. samochodami elektrycznymi. Warto wspomnieć o Elonie Masku i SolarCity, które inwestuje już nie tylko w produkcję i magazynowanie energii elektrycznej, ale również w dystrybucję i rozliczanie transakcji, właśnie w oparciu o blockchain. To tylko przykładowe, najbardziej oczywiste zastosowania.

 

Powiązane artykuły:

Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami

Niewidzialna pajęczyna wokół nas, czyli Internet Rzeczy

Sztuczna Inteligencja jako fundament dla kluczowych technologii

Koniec życia jakie znamy, czyli witajcie w zdygitalizowanym świecie

Co to są bitcoiny? Wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

Praca przyszłości, czyli zaczniemy pracować od nowa

TESLA a ludzkie prawo do błędów

Sagrada Familia i Internet Rzeczy

Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

 

Podstawy technologii blockchain – źródło: PWC

 

Banki i instytucje finansowe które zaczynają wykorzystywać blockchain – Biana Biggs

 

Nowe startupy wykorzystujące blockchain

 

Skomentuj

28 comments

  1. Bywalec

    Po tylu latach bitcoin nadal stoi solidnie, a blockchain planowo ma być wprowadzany w bankowości Niemieckiej, także okazało się, że jest jakaś przyszłość dla technologii.

    -1
  2. Adeptus99

    Analitycy z IDC wyodrębnili 6 sektorów, w których spodziewają się największej penetracji rozwiązań opartych o blockchain. Z prognozy wynika, że rozproszony łańcuch bloków największym zainteresowaniem cieszyć się będzie w obszarze finansów. 43 proc. wydatków pochodzić będzie z tego sektora. Na drugim miejscu, z 20 proc. udziałem, znalazła się branża produkcji przemysłowej. 11 proc. inwestycji w blockchain pochodzić ma z branży usługowej, 8 proc. z rynku infrastruktury i tyle samo z sektora publicznego.

    -1
  3. MJarosz99

    Od samego początku to była i jest fikcja. Kryptowaluty myszą się wywalić. Nie mają pokrycia w niczym po za fikcją. Służą cwaniakom do nabijania kabzy realną kasą dzięki pompowniu kursu i euforii naiwniaków. Kiedy już się nasycą wszystko rypnie by móc zacząć od początju. Podobnie jest z ceną złota. Jego wartość stała się mocno przeszacowana.

    -1
  4. JacekPlacek5

    Nie chciałbym być jak ten koleś, co mówił, że konie są lepsze, niż samochody (ulubiony przykład blockchainowców), ale na chłopski rozum to nie wygląda dobrze. Uciekamy od prostoty (pieniądz kruszcowy) w stronę coraz bardziej złożonych rozwiązań. Pytanie – po co? Fiat umożliwia dodruk. Co będzie umożliwiał bankom centralnym blockchain? Który ekspert zagwarantuje i da głowę, że nic? Teraz, kiedy jest kasa do wyciągnięcia, to pewnie każdy.

  5. TomaszKik

    Taka Estonia poprzez wprowadzenie elektronicznego dowodu tożsamości, opartego na infrastrukturze klucza publicznego, uprościła wszelkie operacje pomiędzy obywatelami a administracją publiczną. W tym celu utworzono, oparty o blockchain system X-road mający za zadanie połączenie różnych, istniejących w administracji baz danych np. systemu spójności i integralności, medycznych danych pacjentów.

    • Norbert Biedrzycki  

      Bardzo ucyfrowiony kraj. Prosze spojrzeć na listę usług w postaci cyfrowej. Mamy sporo do nadrobienia

  6. PiotrDomski

    BTC nie posiada cech pieniądza fiducjarnego zaprzestać pracy nad tym i zabronić go używać. To PAŃSTWO powinno nie pozwalać tylko na to, aby BTC nie mogły bawić się nierozumne dzieci. To PAŃSTWO powinno dbać aby BTC służyło całemu społeczeństwu (jak n.p.w Japonii), a nie służyło ludziom do czystej spekulacji. Na razie problem jest trudny, ale myślę, że BTC to przyszłość.

  7. Acula

    Liczenie na to, że państwo honoruje jakieś waluty jest dość naiwne. To państwa uwielbiają psuć pieniądz, który wyemitowały. Państwo potrafi również zbankrutować, zostawiając oszczędności obywateli w opłakanym stanie. Współczesne kryptowaluty co prawda również mogą bankrutować (np. przez państwowe ataki na nie), ale sam algorytm jako myśl techniczna przetrwa i będzie ponownie wykorzystywany przy innych, lepszych założeniach.

  8. AKieszko

    Kryptowaluty są obecnie kontrrewolucyjnym aktem ataku na banksterów, bo wytrącają im ich do tej pory niewzruszone narzędzie – światowy obrót handlowy. Należy jednak mieć się na baczności, bo oni będą próbowali wprowadzić swoją kryptowalutę. Wiemy, że nie może być ona ani otwartoźródłowa, ani o zdecentralizowanym wydobyciu, ani o przeglądalnym łańcuchu bloków, ani o dobrowolności użycia. Musi być przymusowa, przedstawiona, jako jedyne rozwiązanie „problemu głodu i terroryzmu”. Ani BTC, ani Monero, ani PIVX, ani Z-Cash nie są tak przedstawiane.

  9. Andrzej44

    Jest wiele blochchainów – praktycznie każda kryptowaluta to inny blockchain. Jest duzo zastosowań dla Fintech, bankowości, łańcucha dostaw. Jest to zdecydowanie ogomna przyszłość. A w sumie prosta tyle że rozproszona i mocno zabezpieczona baza danych.

  10. CabbH

    A co z innymi krytptowalutami? Ostatni podział łańcucha BTC na BTC Classic i Bitcoin Cash? Co Pan o tym sądzi? Moze Pan doradzić w który inwestować?

  11. Adam T

    CitiCoin to zamknięty standard. Ograniczony tylko do kilku banków i instytucji stowarzyszonych. Nic więcej. Czy będzie dostępny dla innych – to zależy do Citi. Jest to fundamentalne zaprzeczenie wolności i dostepności dla wszystkich a co wazniejsze NIEZALEŻNOŚCI od centralnego banku, punktu rozliczeniowego. Zaprzeczenie idei kryptowalut. Nie wróżę przyszłości

  12. Grzegorz Wiatr

    Technologia bitcoin od pewnego czasu zmaga się z bardzo poważnym ograniczeniem wydajnościowym. Przy zwiększającej się (wraz z popularnością) liczbie transakcji, coraz dłużej trzeba czekać na przekazane środki, albo konieczne jest opłacanie coraz wyższych prowizji.

    • Norbert Biedrzycki  

      Zgoda. System zaczyna działać coraz wolniej. Coraz więcej serwerów i transakcji. Coś trzeba z tym zrobić

  13. Grzegorz Wiatr

    BTC ma ogromny potencjał, mam także mocno ostrożne podejście co do jego przyszłości i rozpowszechnienia się. Podszedłem do tematu zarabiania na BTC raczej pragmatycznie zadając sobie pytanie ile mogę stracić. To niestety nie jest tak pięknie i różowo, jak niektórzy chcieliby aby było. Ostatnie kilka lat cena BTC rosła i o zarobek niełatwo, ale i zmienność może być stresująca. Teraz doszedł do ceny złota

    • Norbert Biedrzycki  

      Bardzo interesujące. Zastosowań jest bardzo dużo. Kiedy i jak zobaczymy te zastosowania? Ciężko przewidywać

  14. TomaszK1

    Czy mozna brać poważnie Bitcoin którego używa ledwo ponad milion osób na całym świecie, a jej cała kapitalizacja przekracza ledwo 6,5 mld dolarów? Nawet bardzo silna pozycja dolara nie zagroziła aprecjacji BTC z 2016 roku. Co będzie w 2017? Sam jestem ciekaw. Zakładam dalszy wzrost. W USA działają już od dłuższego czasu fundusze zajmujące się bezpośrednim skupem BTC z rynku, głównie od minerów. Ten proces będzie miał bezpośredni wpływ na wzrost wartość BTC. Czy jest to główny powód takiego wzrostu wartości tej kryptowaluty? Nie tylko

    Ale wracając do blockchain – jako technologia napewno będzie się rozwijać. Jest sporo innych zastosowań, poza kryptowalutami, takimi jak BTC. Ja kibicuję. Mocno

    • Norbert Biedrzycki  

      Niektórzy wietrzą upadek BTC. I tak już od kilku lat. A ta kryptowaluta ciągle się rozwija. Pamiętajmy że BTC jest jedną z kryptowalut. Nawet Citi ma swojego „bitcoina” – CitiCoin. Dobry argument z niską kapitalizacją, ale pamiętajmy że kryptowaluty to wynalazek ostatnich kilku lat vs. USD/GBP. Ja kibicuje i wierze w rozwój. Blockchain – nawet najwięksi sceptycy BTC mówią że ta technologia to przyszłość.

      -2
  15. Andrzej44

    A inne zastosowania? Przecież to nie tylko kryptowaluty. Ale art ciekawy, jako wstęp do zagadnienia. Blockchain zdecydowanie zmieni świat. Tu autor ma zdecydowanie rację. A przykłady z tymi bankami – nie wiedziałem. Super. Może wreszcie systemy bankowe staną się bardziej pro-klienckie

    • Norbert Biedrzycki  

      Zastosowania: energetyka -> rozliczanie transakcji, bezpieczne dane, księgi wieczyste, handel prawami, koncesjami, akty własności … Niebawem więcej o blockchain i różnych kryptowalutach. Również o ich zastosowaniach

  16. CabbH

    Zawsze myślałem, że akceptacja bitcoin to 5-10 lat. Niestety teraz straciłem wiarę, że bitcoin jako waluta ma jakieś szanse. Blockchain to co innego. Już jest powszechnie używany: FinTech, energetyka … Bitcoin przetrwa jako niszowy środek wymiany, to jest pewne. Blockchain stanie się pewnym przemysłowym standartem to jest na 100% pewne. Nie ukrywałem, że problemem są ludzie, silna technologia i niestety osoby, które przyszły robić małe interesy i drobne oszustwa i przekręty licząc się z naiwnością pozostałych. Ale mam nadzieje że sie myle. Może CitiCoin wyprze BTC? Citibank to potęga i siła oddziaływania