Blockchain w 3 minuty. Specjaliści twierdzą, że blockchain, by się zglobalizować, potrzebuje kilkunastu lat dalszego rozpowszechniania i udoskonalania. Dzisiaj jej rozwój i funkcjonowanie postrzega się przede wszystkim w kontekście rynku kryptowalut. Sam pomysł stworzenia uniwersalnej księgi wszystkich dokonywanych operacji zrodził się w środowisku, które stworzyło pierwszą – alternatywną wobec oficjalnego systemu finansowego – walutę, czyli Bitcoin (BTC). Można stwierdzić, że to właśnie świat kryptowalut jest swoistym laboratorium, w którym wszystkie silne i słabe strony tej technologii zostają weryfikowane w ciągłym użyciu.
Blockchain rozwija się i będzie się rozwijał. Jest to zbyt duża jakościowo zmiana technologiczna, by miało jej grozić rynkowe unicestwienie. Pytań, które rodzą się przy okazji jej upowszechniania jest wiele, a jedno z nich dotyczy skalowalności. A ta potencjalnie jest nieograniczona.
Póki, co korzyści, jakie niesie blockchain najszybciej dostrzega branża finansowa. Ale jesteśmy dopiero na początku i sytuację można porównać do momentu, w którym internet znajdował się w połowie lat 90-tych. Nikt wtedy jeszcze nie wyobrażał sobie, że rewolucja Internet 2.0 zmieni istotę sieci. Blockchain ciągle jest w pierwszej fazie rozwoju, ale wkrótce powinien przeżyć okres dynamicznego wzrostu, co oznacza z czasem realną globalizację mechanizmu.
Na początku tego roku McKinsey Global Institute opublikował raport, w którym wskazał na blisko 70 firm, które wdrożyły już blockchain; niemal wszystkie należą do branży finansowej i ubezpieczeniowej. Według tych analiz, ta ostatnia powinna być głównym beneficjentem przełomu, jaki zapowiada nowa technologia.
Moja wypowiedź na konferencji Corporate Logging Maj 2018.
Powiązane artykuły:
– Dlaczego tak bardzo zależy nam na technologii blockchain?
– Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego
– Blockchain – święty Graal systemu finansowgo?
– Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć
– Co to są bitcoiny? Wszystko co trzeba o nich wiedzieć
– Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa
MJarosz99
Boje się kryptowalut. Ale z drugiej strony waluty FIAT są różne, lepsze i gorsze. Wszystko jest umową społeczną i miarą zaufania do stabilności danego państwa, a o sile danej waluty FIAT decydują czynniki które za nią stoją- czyli siła gospodarcza, intelektualna, polityczna, militarna ,demograficzna itp. danego państwa. Siłą rzeczy USD jest i bedzie walutą której wciąż ufają ludzie na całym świecie. Kupisz za nią od bułki po odrzutowiec, jest wszędzie akceptowany i wymienialny. Co innego waluta takiej np. Wenezueli. A kto gwarantuje wartość i wymienialnośc kryptowaluty? Kto za nią stoi?
Robert Kaczkowski
Smart contracts !!!
Użytkownik może zaprogramować smart contract do reprezentowania eurocenta, udziałów w spółce, akcji, kilowatogodziny energii, głosów w wyborach, kredytów lub cyfrowych certyfikatów posiadania. Z tego powodu, token w blockchain to znacznie więcej, niż tylko pieniądze i płatności. Zasady zachowania bitcoinów mogą być również programowane według potrzeb. Mogą być samoczynnie kasowane po upływie terminu ważności, mogą być zamieniane, mogą automatycznie wracać do właściciela, jeśli odbiorca nie spełni zakładanych parametrów.
Norbert Biedrzycki
Dziekuje za skondensowany opis smart contracts
Jacek Krasko
Bardzo fajne 3 minuty
JacekPlacek5
Obawiam sie, ze zapominamy o ograniczeniu technologii blockchain. Nie wiem dlaczego nikt nie mowi, ze jest to na dzis skrajnie nieefektywna i wolna technologia. Bitcoin Core rozlicza 3 operacje na sekunde, scentalizowane i wydajne systemy operatorow kart platniczych przerabiaja 20k operacji na sekunde. Jeden blok pochlania energie, ktora zuzywa jeden amerykanski dom przez tydzien. Sam Bitcoin pobiera energie rowna poboru przemyslu i cywili w calej Argentynie. Brak posrednikow i brak mozliwosci modyfikacji to nie zaleta, ale ograniczenie w finansach, ktore dyskwalifikuje technologie na dzis. Instytucje publiczne, statyczne bazy danych tak, ale jak bank moze opierac sie na blockchainie, ktorego nie mozna cofnac, zmienic, poprawic, naprawic? Kazdy kto pracowal w w banku we front office, back office na pewno rozumie, o czym mowie. Prosze sobie wyobrazic Flash Crash w 2010, ktore nie mozna scancelowac.
Norbert Biedrzycki
Five common blockchain myths: limitations and advantages. It’s not only about cryptocurrencies
Grzegorz Wiatr
Bezpieczny. To jest zazwyczaj ludzki błąd
Krzysztof C
Nie moge sie zgodzic ze taki bezpieczny. Przeciez co chwila słyszymy o włamaniach i kradzieżach. Nie tyko krypto, ale dane
PiotrDomski
Prosto i konkrenie 🙂
DCzaj
Bardzo ciekawe. Przykład z bankami na końcu super. Jakie książki o blockchain warto przeczytać? Takie wprowadzające w smart contracts?
AndrzejP34
Bardzo dobrze podana kwintesencja blockchain. No a na koncu teza o bankach – mistrzostwo świata 🙂
Norbert Biedrzycki
Bardzo dziekuje. Nie wiedziałem że byłam nagrywany. Bym się bardziej postarał
TomaszKik
Bardzo fajne 3 minuty blockchain w pigułce. Pozdrawiam
Norbert Biedrzycki
Dziękuje. pozdrawiam również 🙂