BUSINESS INSIDER: Inteligentne kontrakty na blockchain mogą zrewolucjonizować mechanizmy zawierania umów

Jedną z istotnych cech blockchain jest to, że eliminuje on pośredników, łącząc bezpośrednio strony transakcji. Blockchain można wykorzystać do zawierania umów, które nie wymagałyby ingerencji lub potwierdzenia przez którąkolwiek stronę.

Inteligentne kontrakty na blockchain Business Insider Norbert Biedrzycki

Mój artykuł w BUSINESS INSIDER z dnia 18 października 2018 roku.

 

Dwa ostatnie lata przyniosły wysyp publikacji i dyskusji o trendach i technologii w obrębie sztucznej inteligencji. W tym roku uwagę mediów i blogerów przykuwa przede wszystkim blockchain. Nie jest to może temat tak medialny jak robotyzacja, inteligentne miasta czy pojazdy autonomiczne, ale nabiera siły rażenia z każdym tygodniem. Codziennie natrafiam na informacje o technologicznych i biznesowych konsekwencjach, które blockchain ze sobą niesie.

 

W moich rozmowach z klientami ten temat pojawia się często jako priorytet. Inteligentne kontrakty oparte na blockchainie są bardzo często tematem naszych dyskusji, a automatyzacja wielu procesów, decyzji i zadań niesie ze sobą ogromny potencjał. Obserwuję też, że oswajanie nowego trendu odbywa się na wielu poziomach życia społecznego. Przestaje to być temat angażujący głównie inwestorów w kryptowaluty. I chociaż na razie mają na niego apetyt głównie duże instytucje finansowe i przemysł energetyczny, to jego cechy powodują, że za kilka lat może stać się czymś tak powszechnym jak poczta elektroniczna czy internet.

 

Inteligentne kontrakty w sieci peer-to-peer

Jedną z istotnych cech blockchaina jest to, że eliminuje on pośredników, łącząc bezpośrednio strony transakcji. W 1994 r. Nick Szabo prawnik i kryptolog zdał sobie sprawę, że blockchain można wykorzystać do zawierania umów, które nie wymagałyby ingerencji lub potwierdzenia przez którąkolwiek stronę, ale które zawierane byłyby automatycznie po spełnieniu warunków umowy. Powstała idea inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Zgodnie z nią umowy mogą być konwertowane na kod komputerowy, gdzie składnik aktywów lub waluta jest przenoszona do programu opartego na łańcuchu bloków. Program uruchamia ten kod i automatycznie sprawdza, czy zapisany w umowie warunek zaistniał i w związku z tym, czy dany składnik aktywów powinien jako zapłata trafić do jednej ze stron transakcji, czy też powinien zostać zwrócony. W międzyczasie blok (w łańcuchu bloków) przechowuje i replikuje kontrakt, co zapewnia mu bezpieczeństwo i niezmienność. To również skutkuje automatycznym uaktualnieniem informacji takich jak fakt przekazania aktywów lub walut i na przykład odbiór produktu lub usługi.

Przykładowo zapłata za zamówione towary następuje automatycznie, gdy warunkiem zapłaty jest dostawa towarów do magazynu odbiorcy lub zakończenie bez uwag kontroli jakości dostarczanego towaru. Zapłata następuje bez ingerencji człowieka po dostawie nawet pojedynczej sztuki, potwierdzonej przez system logistyczny.

 

Zalety inteligentnych kontraktów

Kontrola, a raczej jej brak. Rozproszony układ z weryfikacją realizacji (lub nie) kontraktu oznacza, że ​​wiele stron stale sprawdza, ponownie sprawdza i aktualizuje zapisy w blokach, a wszystko, co nie jest zgodne z wcześniej ustalonymi regułami, jest odrzucane przez innych uczestników kontraktu.

Bezpieczeństwo

Logika kontraktu jest uruchamiana równolegle na wszystkich węzłach blockchain, a wyniki są porównywane przez wszystkich uczestników. Uczestnicy zmieniają jedynie własną wersję bloku, jeśli zgadzają się z warunkami kontraktu. Blok potem replikowany jest w całej sieci. W teorii nikt nie może oszukać blockchaina.

Transparentność i elastyczność

Logika i mechanizm umowy dostępny jest dla wszystkich użytkowników blockchaina. Każdy może zweryfikować i uruchomić ten sam kod. Oczywiście nie indywidualny kontrakt, to mogą zrobić tylko jego strony. Podobnie jak i szczegóły kontraktu mogą być odstępne tylko dla stron. Jeżeli warunki i logia kontraktu są akceptowalne dla innych, to – w dużym uproszczeniu – każdy może go powielić dla swoich potrzeb, zmodyfikować i uruchomić ponownie.

Prywatność

Prywatność w blockchainie jest kwestią sporną, o czym już pisałem wielokrotnie. Istniejące blockchainy oferują różny stopień możliwości uruchamiania inteligentnych kontraktów. Przykładowo NXT to publiczna platforma, która obejmuje wybrane inteligentne kontrakty. Niestety, na obecnym etapie jej rozwoju nie można tam tworzyć własnych kontraktów. Można natomiast wykorzystywać istniejące szablony. Najpopularniejszą i chyba najbardziej zaawansowaną, a publiczną, platformą blockchain jest prawdopodobnie Etherum. Teoretycznie można umieścić dowolną logikę w kontrakcie Ethereum. Niestety technologia jest ciągle skomplikowana, a język logiki kontraktów, Solidity, trudny i wymagający.

 

Przeczytaj więcej w pełnym artykule.

 

Link do pełnego artykułu

 

Powiązane artykuły:

– Dlaczego tak bardzo zależy nam na technologii blockchain?

– Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

– Blockchain – święty Graal systemu finansowego?

– Co to jest blockchain? Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

– Co to są bitcoiny? Wszystko co trzeba o nich wiedzieć

– Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa

 

Skomentuj

14 comments

  1. Adeptus99

    Czy dane skomasowane w blockchain mogą być równie efektywnie przetwarzane lub analizowane co dane w bazach wykorzystywanych przy analizach BIgData ? Bo chyba gromadzenie i przechowywanie danych nie jest celem samym w sobie – chodzi jeszcze aby ktoś umiał te dane zanalizować i (co najważniejsze) przetworzyć w informacje (dane „zjadliwe” dla człowieka) na pdostawie których można podejmować decyzje. Dane same w sobie nie mają wartości – dopiero informacje które zawierają (a utworzone za pomocą odpowiedniego sposobu zagregowania) stanowią wartość…

  2. Piotr91AA

    Zgadzam sie z autorem. Blockchain ma ogromne zalety w energetyce. Dziwie sie ludziom budującym nowe domy ze np ogrzewanie opieraja na weglu lub gazie zamiast sensownych systemach połaczonych z pompami ciepła. (koszt inwestycji czesto tańszy). Oczywiscie dodatkowo czesto dofinansowane PV do 10 KW i roczne koszty ogrzewania oraz…prawdziwej klimatyzacji sa minimalne (idealny dla mnie system ogrzewania, cakowity koszt ogrzewania i klimatyzacji do 150 m2 domu – okolo 32 tys zł

  3. Tomek Doman

    Czy oprócz przytaczanej wszędzie ciekawostki pozyskania prawie 30 mln przez Power Ledger w końcu udało się tej firmie uruchomić jakiś konkretny produkt? Z tego co pamiętam w Europie od prawie roku działa słoweńskie SunContract, posiadające gotową platformę do wymiany energii ptp. Teraz to już kwestia regulacji i pozyskania użytkowników. Btw. bardzo dobry artykuł.

  4. Grzegorz Wiatr

    Sa ogromne minusy DLT
    – słaba przyjazność dla użytkownika końcowego
    – sporo zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych i przechowywanych środków
    – szybkość i skalowalność technologii

  5. TomaszK1

    Za chwile zobaczymy że banki wchodza w blokchainy wraz z implementacja, czy bedzie to, jak do tej pory, opowiadanie o budzecie wraz ze ‘zmiana’ ktora nadchodzi.

  6. TomekSz

    Korzyści z blockchain są dla społeczeństwa, nie dla urzędników. Dlatego urzędnicy, którzy zrozumieją technologię, zrozumieją tekże, że trzecia strona nadzorująca życie obywateli czyli oni (urzędnicy) są zbędni.

  7. JacekPaczka

    Nie wiem czy bym powierzył takiemu skryptowi rozliczenie moich transakcji. z drugiej strony – może to jest właśnie przyszłość?

  8. Adam T

    Blockchain stanie się pewnym przemysłowym standartem to jest na 100% pewne. Problemem są ludzie, technologia i niestety osoby, które przyszły robić małe interesy i drobne oszustwa i przekręty licząc się z naiwnością pozostałych. Ale mam nadzieje że sie myle.