Technologie, które zmienią świat w 2019 roku

Trudno wskazać na trend technologiczny, o którym będzie mówiło się tyle, ile mówiono o blockchainie w minionym roku. Pewne jest natomiast to, że innowacyjne technologie jeszcze śmielej wkroczą w nasze codzienne życie. Wiele z nich po wstępnej fazie testowania zacznie z powodzeniem zakorzeniać się w globalnym biznesie.

The Technologies Poised to Change the World in 2019 Norbert Biedrzycki

Bez wątpienia czeka nas wiele doniesień o intensywnym rozwoju technologii opartych na inteligentnych algorytmach i dalszej ekspansji sztucznej inteligencji. Mimo medialnych kontrowersji możemy spodziewać się też, że nie zniknie temat autonomicznych pojazdów. Oby liczba informacji o regulacjach, których branża motoryzacyjna ciągle oczekuje (m.in. dopuszczenie do ruchu, standardy bezpieczeństwa, ubezpieczenia), znacząco przewyższyła liczbę sensacji, które zapamiętamy z 2018 r. Wielu nowych wieści możemy spodziewać się również w obszarze connected cars, czyli samochodów na stałe podłączonych do internetu.

W nowym roku nie będą nas dziwić dyskusje o bezpieczeństwie danych, (szczególnie jeśli chodzi o indywidualnych użytkowników korzystających z portali społecznościowych). To temat, który nie straci na aktualności, a jak bardzo jest istotny dla naszego życia, pokazał mijający rok. Trudno powiedzieć, czy dojdzie do przełomowych dokonań, jeśli chodzi o komputery kwantowe (byłoby to technologiczną sensacją), ale możemy być pewni kontynuacji badań w tym obszarze. W 2019 roku z pewnością zaobserwujemy jeszcze większą ekspansję Chin w obszarze inteligentnych technologii. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że najnowsze technologie zaczynają być traktowane w Chinach niczym dobro narodowe. Przykładowo, według Financial Times prezydent Xi Jinping uczynił sztuczną inteligencję jednym z filarów planu „Made in China 2025”, co oznacza, że kraj ten w ciągu najbliższych 10 lat ma ambicje stać się liderem tego rodzaju technologii.

Poniżej przedstawiam kilka kluczowych zjawisk, które w nadchodzącym roku powinny mocniej przykuwać naszą uwagę.

Blockchain

Obecność blockchaina na liście najciekawszych zjawisk nadchodzącego roku, nie powinna nikogo dziwić. Od ponad roku towarzyszy mu olbrzymie zainteresowanie, wykraczające poza środowiska informatyczne, a globalne wydatki na wdrażanie tej technologii wyniosły w minionym roku 2,1 miliarda dolarów (dane firmy badawczej International Data Corporation, IDC, link). Bez wątpienia uchodzi ona dzisiaj za jedną z najbardziej innowacyjnych technologii i do takiego statusu przekonują się przedstawiciele kolejnych branż: finansowej, ubezpieczeniowej, deweloperskiej, energetycznej. Mimo sensacyjnych doniesień o hakowaniu giełd kryptowalut, mamy do czynienia z technologią o dużym stopniu bezpieczeństwa, czerpiącą z dorobku kryptografii. Niepodatna na manipulacje, przejrzysta, niezależna od zewnętrznych pośredników, wykorzystująca mechanizm automatycznych kontraktów i jak dotąd – najbardziej zaawansowana technologicznie „księga rachunkowa” –  wkracza w nowy etap rozwoju.                 

Czego możemy spodziewać się po blockchainie w najbliższym okresie? Jako idea został zaakceptowany i „kupiony” przez opiniotwórcze kręgi. Teraz zaczyna się liczenie stosunku korzyści do kosztów wdrożenia. Poza tym największe firmy oferujące rozwiązania na nim oparte (jak i ich klienci) będą pracować nad niezbędnymi regulacjami, standardami użytkowania i wdrażania oraz komunikacją.

Blockchain 2.0 (niektórzy już używają tego terminu) stając się coraz bardziej zrozumiały, będzie łatwiej i szybciej przenikał do rozmaitych narzędzi i aplikacji. Z teorii zacznie się zmieniać w praktyczny, technologiczny standard stosowany w wielu gałęziach biznesu. Według szacunków IDC w ciagu najbliższych trzech lat można spodziewać się nakładów na wdrażanie blockchaina rzędu ok. 12 miliardów dolarów, a roczny wzrost wydatków wyniesie 73 procent.

The Technologies Poised to Change the World in 2019 Norbert Biedrzycki

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja, czyli wszelkie rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym, sieciach neuronowych i zaawansowanej robotyce, będzie jeszcze bardziej uniezależniać się od działań człowieka, zadziwiając nas samodzielnością reakcji na zmieniające się dane i okoliczności. Jeszcze intensywniej doświadczymy faktu, że maszyny myślą i podejmują własne decyzje. Decyzje czasem dla nas mocno tajemnicze. Ta samodzielność sztucznej inteligencji będzie przekładać się na popularność rozwiązań, takich jak autonomiczne samochody, drony, roboty i aplikacje. Jednocześnie w związku z opiniami o konieczności lepszego rozumienia zasad, jakimi kierują się algorytmy, na wartości zyskają technologie, które zwiększą transparentność algorytmicznych zachowań. Chodzi o to, byśmy jako ludzie wiedzieli nie tylko, jakie decyzje zostały podjęte przez maszynę, ale również w jaki sposób to się odbyło.

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję w naszym codziennym życiu, to prawdopodobnie wzrośnie rola inteligentnych głośników i osobistych asystentów głosowych, którzy będą pomagać nam podczas zakupów, w wyszukiwaniu informacji w internecie, czy też wyręczą nas w rezerwacji miejsc w restauracji. Prawdziwa eksplozja, jeśli chodzi o używanie tego typu aplikacji ma nastąpić w najbliższych dwóch latach. Według firmy Gartner do roku 2020, liczba głosowych komend wyszukiwania informacji (przy użyciu inteligentnych głośników i asystentów), osiągnie poziom 30 proc wszystkich zapytań w internecie.

Jako technologia o strategicznym znaczeniu społecznym, sztuczna inteligencja stanie się materią, wokół której ścierać się będą konkurencyjne interesy rządów i globalnych korporacji. Głównymi graczami w tym procesie będą Stany Zjednoczone i Chiny (te ostatnie w najbliższych kilku staną się potęgą w tej dziedzinie). Według IDC roczna stopa wzrostu nakładów związanych ze sztuczną inteligencją wyniesie 52,3 proc., osiągając wartość 77,6 miliarda dolarów do 2022 roku. Wszystko to za sprawą inwestycji w handel detaliczny, bankowość, opiekę zdrowotną i produkcję. I chociaż dzisiaj używanie sztucznej inteligencji deklaruje na globalnym rynku 15 proc. firm, to liczba ta w przyszłym roku ma się nawet podwoić (szacunki firmy Adobe). 

47% respondentów badania McKinsey Global Institute, obejmującego największe przedsiębiorstwa na świecie, rozwija technologie AI i wdraża je w codziennej działalności. Dla porównania w 2017 roku było to niespełna 19%. 

The Technologies Poised to Change the World in 2019 Norbert Biedrzycki 1

Komputery kwantowe

Sceptycy twierdzą, że komputer kwantowy pozostaje ciągle utopią, a na rozwiązania faktycznie przełomowe dla rozwoju tej technologii, poczekamy dekadę lub dłużej. Niemniej przełom będzie poważny. Jeremy O’Brien, fizyk i profesor na Uniwersytecie w Bristolu twierdzi: „Za niespełna 10 lat komputery kwantowe zaczną przewyższać znaczenie codziennych komputerów, co doprowadzi do przełomu w sztucznej inteligencji. Duża moc obliczeniowa komputerów kwantowych może potencjalnie zakłócić działanie wielu gałęzi biznesu i podważyć nasze bezpieczeństwo cybernetyczne”.

Czy nadchodzący rok przyniesie nowe, znaczące informacje w tym temacie? Nie wiadomo, ale na pewno czeka nas kolejny okres intensywnych prac nad maszynami wykorzystującymi kubity.

W mijającym roku prezentację komputera, który złamie szyfr RSA w ciągu stu sekund, zapowiedział Microsoft. Według przedstawicieli koncernu stanie się to możliwe w najbliższych pięciu latach. Czy to tylko marketingowy chwyt, to się okaże. Sądzę natomiast, że przydatność tej technologii będzie sprawdzana pod kątem jej użyteczności dla komunikacji. Mam na myśli tzw. kwantowy internet i ostatnie prace chińskich naukowców, którzy umieścili w przestrzeni kosmicznej satelitę umożliwiającego kwantowe przesyły. Być może w 2019 roku kwantowe cząstki będą wędrowały jeszcze szybciej dzięki kolejnym satelitom.

Internet rzeczy (IoT)

Nie wszyscy są przekonani do tego, by ich dom podporządkować inteligentnym, wzajemnie komunikującym się urządzeniom. Światło reagujące na porę dnia, temperatura dostosowana do aury na zewnątrz, lodówka rozpoznająca braki w swoim wnętrzu, kamery strzegące bezpieczeństwa – to tylko niektóre elementy inteligentnego domu. Dom, który – trzeba przyznać – na całym świecie pozostaje raczej drogi w utrzymaniu i serwisie (abonament). Kontrowersje budzi też kwestia bezpieczeństwa w tak wyposażonej przestrzeni mieszkalnej.

Ale internet rzeczy wykorzystany w przestrzeni publicznej to szereg naprawdę użytecznych innowacji (niżej piszę o nich bardziej szczegółowo). I o ile rynek skierowany do użytkownika prywatnego mieszkania może rozwijać się wolniej, to wzrosty powinniśmy obserwować wśród firm zajmujących się wdrażaniem internetu rzeczy w przestrzeniach miejskich. Wzajemne komunikowanie się urządzeń elektronicznych będzie też coraz bardziej obecne w przemyśle i na rynku energii. Według portalu customerthink.com, który podaje szereg statystyk dotyczących internetu rzeczy, wartość rynkowa tego typu urządzeń w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnie poziom 457 miliardów dolarów, a dominującymi obszarami, w których urządzenia będą się komunikować między sobą będą inteligentne miasta, przemysł, służba zdrowia i budownictwo. Warto też wspomnieć o dynamice sektora usług związanych z monitorowaniem cyberbezpieczeństwa. Za sprawą rozwoju internetu rzeczy zyskują one na znaczeniu.

The Technologies Poised to Change the World in 2019 Norbert Biedrzycki 4

Chmura

Podoba mi się opinia, że w 2019 roku zaufanie będzie najbardziej chodliwym produktem firm oferujących rozwiązania chmurowe. Wartość zaufania jest dzisiaj olbrzymia we wszystkich obszarach, które zostały zdigitalizowane – dotyczy to m.in. finansów, handlu i całej naszej aktywności w internecie. Wszyscy go intensywnie szukamy w cyfrowym świecie, więc firmy, które zaoferują nam produkt z gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa (a tym samym wzmocnią nasze zaufanie do nich), zwyciężą. Teza ta nabiera znaczenia szczególnie w kontekście opinii specjalistów, którzy twierdzą, że 2019 rok może być wyjątkowo bogaty w ataki hakerów. Bedą oni wykorzystywali coraz bardziej wyrafinowane techniki do swoich praktyk, nie rezygnując z tych, które już znamy, np. fałszywych linków czy chatbotów.

Rok 2019 powinien przynieść również rozwój multicloudingu, czyli korzystania z więcej niż jednej chmury po to, by likwidować przestoje i przyśpieszać realizację projektów informatycznych. Według firmy badawczej IDC spośród tych firm, które korzystają z technologii chmury, aż 95 proc. stworzyło hybrydową infrastrukturę, która wykorzystuje wiele prywatnych i publicznych chmur działających w oparciu o zasady ekonomii, lokalizacji i zarządzania.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość

Dzięki nowoczesnej technologii nasza komunikacja ze światem zewnętrznym staje się coraz bardziej wielopoziomowa. Najlepszym tego przykładem jest rozszerzona rzeczywistość (augmented reality) gdzie cyfrowe informacje, obiekty i obrazy nakładane są na świat fizycznie istniejący. Powstaje dzięki temu mieszanka, która dostarcza nowej poznawczo jakości. Mechanik korzystający z oprogramowania rozszerzonej rzeczywistości nie musi zawracać sobie głowy rysunkami technicznymi i instrukcjami obsługi danego urządzenia. Wszystkich potrzebnych informacji dostarczy mu monitor smartfona (lub gogle) skierowany na interesujący fragment rzeczywistości. Rozszerzona rzeczywistość ma dużo większy potencjał informacyjny od rzeczywistości wirtualnej, która nie rozwija się tak dynamicznie, jak wymarzyli sobie wszyscy miłośnicy sztucznych światów. Okazuje się, że technologia, która ma w pewien sposób łączyć doznania zmysłowe (dotyk i wzrok w przypadku wirtualnej rzeczywistości), napotyka na bariery. Nadchodzący czas będzie o wiele bardziej łaskawy dla rozszerzonej rzeczywistości, która wkroczy coraz śmielej do wielu gałęzi przemysłu, medycyny i architektury. Do 2022 roku aż 75 proc. firm przetestuje różne postacie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. W ostatnim roku wartość rynkowa urządzeń rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w stosunku do roku 2017 podwoiła się i wyniosła 27 miliardów dolarów. Jednak w ciągu najbliższych trzech lat możemy spodziewać się dużego skoku jeśli chodzi o ten segment rynku. Według portalu Statista w 2022 roku wartość rynku wyniesie aż 210 miliardów dolarów.

Rozszerzona rzeczywistość w służbie gospodarki Norbert Biedrzycki

Inteligentne miasta

Możemy liczyć na dalszy rozwój zjawiska inteligentnych przestrzeni, czyli środowisk, w których ludzie i technologia wchodzą ze sobą w wielopoziomowe interakcje. W miejskiej „smart” przestrzeni komunikujące się ze sobą urządzenia zwiększają poczucie komfortu mieszkańców. Liczy się tu wszystko: dostrajanie sygnalizacji świetlnej i świateł do pory dnia, transport miejski reagujący automatycznie na zmieniającą się liczbę potencjalnych pasażerów, wentylacje budynków wyczulone na zmiany pogody, nasycenie przestrzeni technologią wi-fi, urządzenia elektroniczne w prywatnych mieszkaniach. Najbardziej inteligentnym miastem świata jest Singapur, ale sposób myślenia o aktywnej relacji człowiek-technologia staje się bliski włodarzom wielu innych miejsc na świecie. Szczególne miejsce na tej liście zajmuje Europa, na terenie której funkcjonuje blisko połowa wszystkich inteligentnych miast (dane Statista). Do ich grona zalicza się m.in: Barcelonę, Londyn i Oslo. W Chinach jest już ponad sto miast, które można obdarzyć mianem inteligentnych. Największym wyzwaniem w nadchodzącym roku będzie kwestia cyberbezpieczeństwa inteligentnych miast. Warto tu przypomnieć trudną lekcję, jaką przerobiła Atlanta. Miasto było sparaliżowane przez wiele dni w wyniku hakerskiego ataku.

Connected cars

O ile w odchodzącym 2018 roku najwięcej uwagi poświęcaliśmy pojazdom autonomicznym, to w nowym sporo ciekawych informacji może pojawiać się za sprawą connected cars. Przypomnę, że chodzi tu o rozwiązania, dzięki którym samochód jest na stałe podłączony do internetu. Zyskuje przez to nowe możliwości i może też komunikować się na drodze z innymi pojazdami. Obie te rzeczy mogą ułatwiać lub umilić pokonywanie drogi, jak również wpływać na bezpieczeństwo podróży. Stałe podłączenie do sieci gwarantuje bardziej precyzyjne informacje dotyczące ruchu na trasie. Dzięki takim rozwiązaniom nowy wymiar zyskuje też pojęcie mobilnego biura.

Jak dotąd connected cars cieszą się największym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Interaktywne samochody jeżdżące po amerykańskich drogach stanowią, aż 54 proc. wszystkich tego typu pojazdów na świecie. Portal Statista szacuje, że w przyszłym roku na świecie będzie jeździło 64 milionów connected cars, a w ciągu najbliższych czterech lat liczba ta podwoi się. Według analityków za sprawą obowiązkowego systemu bezpieczeństwa eCall, na drogach Europy, szczególnie we Francji i w Niemczech, samochodów podłączonych do sieci będzie więcej więcej.

Etyka i bezpieczeństwo

To pojęcia kluczowe dla technologicznego ekosystemu, w którym się poruszamy. Dyskusje dotyczące zabezpieczania danych osobowych, naszego prawa do wiedzy o tym, jak wpływa na nas sztuczna inteligencja, będą zapewne równie intensywne jak w minionym roku. Technologia służy nie tylko ludziom. Służy też wielkiej polityce. Dlatego interesujące będzie śledzenie kolejnych etapów chińskiego eksperymentu związanego z monitorowaniem życia obywateli i przyznawania im punktów za właściwą postawę. Ciekawe będzie też, na ile prawne regulacje wymuszą na koncernach bardziej restrykcyjną politykę dotyczącą dysponowania naszymi danymi. Myślę, że rok 2019 będzie ważny, jeśli chodzi o dążenia ludzi do tego, aby w świecie nasyconym coraz sprytniejszą i mądrzejszą technologią, zachować poczucie człowieczeństwea i naszego wspólnego bezpieczeństwa.

The Technologies Poised to Change the World in 2019 Norbert Biedrzycki 1


.    .    .

Cytowane prace

Financial Times, Gideon Rachman, Xi Jinping has changed China’s winning formula, link, 2016.

IDC, Michael Shirer, Jessica Goepfert, New IDC Spending Guide Sees Worldwide Blockchain Spending Growing to $9.7 Billion in 2021, link, 2018. 

IDC, Marianne D’aquila, Michael Shirer, Worldwide spending on Cognitive and Artificial Intelligence systems forecast to reach $77.6 billion in 2022, according to new IDC spending guide, link, 2018. 

Adobe, Karl Utermohlen, 15 Artificial Intelligence (AI) Stats You Need to Know in 2018, link, 2018. 

McKinsey Global Institute, Michael ChuiSankalp Malhotra, AI adoption advances, but foundational barriers remain, link, 2018. 

Customer THINK, Hemendra SinghStatistics That Prove IoT will become Massive from 2018, link, 2018. 

Statists, Christof BaronForecast augmented (AR) and virtual reality (VR) market size worldwide from 2016 to 2022 (in billion U.S. dollars), link, 2018. 

.    .   .

Powiązane artykuły

– Kiedy przestaniemy być biologicznymi ludźmi?

– Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność

– Roboty czekają na sędziów

– Niewidzialna pajęczyna wokół nas, czyli Internet Rzeczy

– Według naszych komputerów … Pan nie istnieje

– Dlaczego tak bardzo zależy nam na technologii blockchain?

– Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

– Blockchain – święty Graal systemu finansowego?

Skomentuj

30 comments

 1. AKieszko

  Śledziłem ten temat jakiś czas i myślałem, że jakieś nowe newsy A tu wszystko co już wiem 🙁
  Trochę jesteśmy do tyłu ale miło, że nie jest to 1:1 przetłumaczony artykuł A coś od siebie Pan Norbert dodał i korzystał z kilku źródeł (jest sporo filmów o komputerach kwantowych, które nie są do końca wiarygodne lub interpretowane niewłaściwie)

  Nie wiem czemu ale spolszczenie „kubitowe/y” mi nie pasuje

 2. CabbH

  Cóż, jeśli to prawda, to co by teraz nie twierdzili sceptycy, to faktem jest, że stoimy u progu największej rewolucji od czasu okiełznania elektryczności. Nawet jeśli Google stworzyło kwantowe liczydło specjalnie do rozwiązania jednego problemu, to i tak udowodnili, że komputery oparte na kubitach działają.

 3. Krzysztof Bikowski

  Ponieważ jak zwykle chodzi o pieniądze (a nie sprawne działanie Android TV), zabrakło mi informacji, czy taki komputer będzie w opłacalny sposób kopał kryptowaluty? A serio: jak duże jest to urządzenie, ile energii potrzebuje?

 4. Piotr

  IBM moze obecnie utrzymywac swoje kubity w stanie kwantowym tylko przez ok. 100 mikrosekund przed dekoherencją. Z tego powodu komputery kwantowe muszą znajdować się w specjalnie przygotowanym środowisku. Wymagają m.in. chłodzenia na poziomie 0,015 stopni Kelvina, czyli ok. -273 stopnie Celsjusza, temperatury bliskiej zera bezwzględnego. Muszą być też umieszczone w wysokiej próżni, gdzie są pod ciśnieniem 10 mld razy niższym niż ciśnienie atmosferyczne. I dodatkowo kwantowe cząstki są ekranowane przed polem magnetycznym o sile 50 tys. mniejszej niż pole magnetyczne Ziemi. Inaczej mówiąc, w dającej się przewidzieć przyszłości komputery kwantowe nie zagoszczą w naszych biurach – to za skomplikowane.

 5. Zwierzak

  Kubit stanowi superpozycję klasycznego zera i jedynki, co da się w skrócie określić, że przyjmuje po części wartość 0 i po części 1 w jednym momencie.

 6. Piotr91AA

  Chińczycy zainwestują do 2020 roku 10 miliardów dolarów w informatykę kwantową. To kilkakrotnie więcej, niż na tego typu działania wydaje cała Europa.

 7. Jacek Czyz

  Dzięki aplikacjom Dapps, DAO, DAC i DAS na blockchain mogłoby powstać wiele interesujących nowych tworów oraz działanie podobne do skomplikowanej sztucznej inteligencji.

 8. Alibaba

  Zawsze przekonany byłem i jestem, że AI bez procesu nauki maszyny czy jakiegoś innego tworu nie powstanie. Jedynie co można robić to starać się przyspieszyć ten proces by nie zachodził tak wolno jak u cżłowieka..

  Z drugiej strony jak już się taką AI wychoduje to może będzie można ją najzwyczajniej skopiować….no chyba, że powstanie coś poza liczbami 😀

 9. Jacek Krasko

  Najgorsze jest to, ze internet i nowocasne media bardziej przyczyniaja sie do rozpowszechniania klamstwa i glupoty niz prawdy i madrosci. Mysle, ze coraz trudniej bedzie byc madrym i dobrze poinformowanym i obawiam sie ze ci madrzy i dobrze poinformowani beda traktowani jak nienormalni i oszolomy.

 10. TomekJacek

  Dlaczego? Dlaczego przechodnie, którzy nie mają możliwości wyboru i wpływu na to jak zachowa się pojazd mają ponosić odpowiedzialność (tracić życie) zamiast kierowcy i pasażerów, którzy świadomie wsiedli do pojazdu, który przejmuje za nich kontrolę. Chyba trochę to niesprawiedliwe?

  Moim zdaniem powinno być tak, że pojazd autonomiczny zawsze minimalizuje szkody, jakie może wyrządzić otoczeniu, nie zwracając uwagi na pasażerów – wali w barierę, żeby się zatrzymać i nie wpaść na kolejnych przechodniów albo samochód jadący z naprzeciwka.

  To pasażerowie autonomicznego pojazdu powinni podjąć decyzję, czy mając świadomość takiego zachowania pojazdu w sytuacji awaryjnej, podejmą się podróży nim czy jednak wybiorą pojazd, którym sami kierują i oni podejmują decyzję.

 11. JacekPlacek5

  Nie ma powodu, aby wymagania dotyczące numerowania, utrzymywania i indeksowania zapisów oraz przekazywania informacji zawartych w zapisach nie mogły zostać spełnione za pomocą elektronicznego systemu księgi rachunkowej. Agencje wynajmu samochodów mogą korzystać z inteligentnych umów, które automatycznie zezwalają na wynajem, gdy płatność zostanie odebrana, a informacje o ubezpieczeniu zostaną potwierdzone za pomocą rekordu blockchain.

 12. Krzysztof C

  Czytałem kiedyś trochę nagłówków z Hacker Noon i miałem nieodparte wrażenie że blockchain rozwiąże wszystkie problemy tego świata 😉

 13. CzarekZ23

  AI pracuje w oparciu o przetwarzanie masy danych. Niektóre z nich należy urządzeniom po prostu dostarczyć. W przyszłości będą potrzebni pracownicy, których jedynym zadaniem będzie gromadzenie danych, po to by móc nimi „nakarmić” maszyny czy wszelkiego rodzaju urządzenia operujące w oparciu o duże zbiory rozmaitych informacji.

 14. MJarosz99

  Super wpis. Nawiazując. W tym roku był zaprezentowany w USA komputer kwantowy o 500 kubitach! IBM pokazał zminiaturyzowany komputer kwantowy, który będzie sprzedawany masowo (komercyjny). Odkryto technologię budowy tranzystorów kubitowych
  (kwantowych) bez chłodzenia. Włosi ostatnio pokazali kwantowe sieci neuronowe, miljardy razy szybsze od konwencjonalnych. Demon sztucznej inteligencji powoli schodzi na Ziemię.

 15. AKieszko

  Wszystko pieknie i ladnie tylko jak na razie:

  Nie ma jeszcze zadnego kwantowego komputera a to wszystko nad czym pracuje IBM, Google i pare innych to komputery nibykwantowe.

  Algorytmow kwantowych jest cale 3 sztuki z czego przetestowano jeden. Na dzien dzisiejszy wszystkie cudowne moce komputerow kwantowych to spekulacje.

  Juz sa algorytmy kryptograficzne odporne na ataki kwantowe.

 16. JacekPaczka

  Nie ma czegoś takiego jak sztuczna inteligencja, szczególnie w autonomicznych pojazdach. Nawet ciężko mówić obecnie o algorytmach sztucznej inteligencji bo to nazwa marketingowa i większość systemów nie spełnia i wrecz nie może spełniać technicznych kryteriów by tak je nazwać. W szczególności systemy decyzyjne w autonomicznych pojazdach w żadnej mierze nie spełniają kryteriów by stwierdzić, że zastosowano tam algorytmy sztucznej inteligencji.

  • Norbert Biedrzycki  

   According to McKinsey Global Institute, Europe could see growth up to 20% on average by 2030, if it scales up efforts in digital and AI

   • Norbert Biedrzycki  

    Blockchain is struggling to emerge from pioneering age. Still no killer app except crypto @McKinsey

    • Norbert Biedrzycki  

     If Europe develops and diffuses AI according to its current assets and digital position, it could add some €2.7 trillion, or 20 percent, to its combined economy output, resulting in 1.4 percent compound annual growth through 2030If Europe develops and diffuses AI according to its current assets and digital position, it could add some €2.7 trillion, or 20 percent, to its combined economy output, resulting in 1.4 percent compound annual growth through 2030

 17. Adeptus99

  Blockchain, dzięki swojej architekturze peer-to-peer i właściwości faktycznego łączenia ze sobą użytkowników, pozwoli na wyeliminowanie pobierających słone prowizje pośredników, takich jak Uber czy Airbnb. Dzięki temu, że łańcuch bloków pozwala na pewną weryfikację tożsamości, nie musimy się już obawiać, że zawierając umowę bezpośrednio wynajmiemy mieszkanie od kryminalisty albo nie otrzymamy zapłaty za rezerwację. System inteligentnych kontraktów może zagwarantować, że zawarte umowy zostaną dotrzymane przez obydwie strony transakcji. Znika potrzeba istnienia całego łańcucha pośredników, zostaje tylko prosta transakcja między kupującym a sprzedającym. Oznacza to też zniknięcie wszelkich dodatkowych prowizji.

 18. Piotr

  Roboty nikomu nie zabiorą pracy bo z nimi łączy sie cały olbrzymi rynek pracy choćby do serwisowania tych robotów. Polska oczywiście nie jest na to gotowa bo fachowcy wyemigrowali a szkoły elektroniczne o profilu zawodowym w większosci pozamykano. Wątpię też aby w Polsce dopuszczono sztuczną inteligencję do istnienia ponieważ jest doskonała a to nie idzie w parze z interesami większości środowisk u władzy nie tylko politycznych uwikłanych w korupcje, przekręty i ogólne kłamstwo ale również środowisk religijnych. Sztuczna inteligencja będzie mówiła prawdę a ta, jak wiadomo od dawna jest przeinaczana a społeczeństwo wprowadzane w błąd. Więc póki co na terenie PL może zaistnieć zaledwie namiastka sztucznej inteligencji lub coś, co nie ma z nią nic wspólnego. To coś podobnego gdyby Chrystus pojawił się w PL. Od razu został by wtrącony do wiezienia lub ponownie ukrzyżowany.

 19. Acula

  Globalne wydatki na AI i systemy kognitywne w 2018 około 19 miliardów dolarów – 50% więcej niż w 2017 roku. W 2021 sięgną 52,2 mld dolarów, a trzy czwarte wszystkich aplikacji biznesowych będzie oparte na AI. Składająca się na systemy kognitywne zaawansowana analiza danych, widzenie komputerowe, przetwarzanie języka naturalnego, czy uczenie maszynowe mają szczególne znaczenie.­ Jakie są powody wprowadzania technologii AI (ML, NLP, chatbooty…)? Czy tylko chodzi o poprawę obsługi klienta i zmniejszenie kosztów/przyspieszenie działania? Jak Pan sądzi?