Technologie cyfrowe przestały być abstrakcją, która pasjonuje tylko działy IT. Skomputeryzowane samochody, domy, czy lotniska tworzą globalną, interaktywną sieć, przybierającą kosmiczny rozmiar. W 2017 roku jeszcze mocniej dostrzeżemy, jak na bazie abstrakcyjnych algorytmów rodzą się technologiczne organizmy, które wpływają na życie wielkich społeczności.
„(…) Mam zamiar eksplorować ten rodzaj technologii. Zacznę ją uczyć poznawać mój głos, dzięki czemu będę mógł kontrolować wszystko w domu: muzykę, światło, temperaturę i tym podobne. Chcę ją nauczyć rozpoznawania twarzy moich znajomych, gdy będą pukać do drzwi” – te słowa wypowiedziane przez Marka Zuckerberga rok temu doskonale ilustrują potoczne wyobrażenie dotyczące tego, jak Sztuczna Inteligencja może wkroczyć w nasze codzienne życie, do naszych domów. Wypowiedziane jeszcze kilka lat temu zabrzmiałyby jak wypowiedź marzyciela, dzisiaj już nie zaskakują. Co więcej, one już istnieją i mogą być dostępne komercyjnie.
Inteligentne rzeczy (Intelligent Things)
Czyli wszystko, co przynosi rozwój Sztucznej Inteligencji przeciętnemu obywatelowi. Drony, autonomiczne pojazdy, roboty są przecież najlepszymi dowodami na to, że inteligencja maszyn zaczyna nam towarzyszyć w codziennym życiu. Głośna w mijającym roku historia marki Tesla wskazuje, że Sztuczna Inteligencja zmieni oblicze transportu osobowego. Autonomiczne pojazdy, wbrew sceptykom, mogą rzeczywiście przynieść wzrost bezpieczeństwa na drogach, natomiast autonomiczne samochody ciężarowe mogą poważnie wpłynąć na ekonomię transportu. Już dzisiaj wiemy, że na osobowej Tesli Elona Muska nie kończą się jego pomysły na rewolucję w transporcie. Wystarczy tu przywołać projekt Hyperloop. Nowa, ultraszybka kolej miejska właśnie jest testowana i powinna pojawić się w niektórych miastach już w 2017 roku. Inteligentne narzędzia jak np. śrubokręty wyposażone w różne końcówki, automatycznie zmieniane w zależności od potrzeb, obsługiwane przez człowieka w okularach z obrazem procedur naprawczych nałożonych na rzeczywisty obraz (rozszerzona rzeczywistość) pozwolą nie tylko przyspieszyć naprawy czy przestrajanie maszyn – oznacza to również ograniczenie kosztów, przyspieszenie produkcji i wejście w model wytwarzania na indywidualne zamówienie według naszych życzeń i pragnień.
Przykład Intelligent Things – Rynek autonomicznych pojazdów do 2035 roku.
Inteligentne aplikacje (Intelligent Aps)
Inteligentne aplikacje rozpowszechniają się coraz szybciej. Służą zarówno do nauki czy rozrywki, jak i do codziennej pracy biurowej. Z prostych wirtualnych asystentów mogą korzystać już posiadacze komputerów osobistych czy smartfonów. W codziennej pracy pojawiają się rozwiązania, które oszczędzają sporo czasu, np. porządkowanie i wysyłka maili zgodnie z precyzyjnie określonymi parametrami. Największe światowe firmy coraz chętniej wdrażają programy analityczne, które umożliwiają przetwarzanie danych zgodnie z coraz bardziej skomplikowanymi założeniami. Popularnym trendem będzie stosowanie aplikacji pozwalających łączyć procesy transakcyjne z analitycznymi. W ten sposób osoby odpowiedzialne za wprowadzanie danych mogą je także na bieżąco analizować.
Inteligentne Aplikacje – ekosystem i zastosowania – źródło: techcrunch.com.
Rzeczywistość Wirtualna i Rozszerzona (Virtual Reality & Augmented Reality)
Mijający rok dla technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości był ważny z kilku względów. Dla popularyzacji tej pierwszej duże znaczenie miała głośna kariera aplikacji Pokémon Go. Miłośnicy podróży po wirtualnych przestrzeniach także nie mogli narzekać, bo na rynku zadebiutowały gogle Oculus Rift, a to dzięki spektakularnej akcji crowdfundingowej przeprowadzonej w serwisie Kickstarter. Obie technologie rozwijają się dynamicznie, a przynajmniej zyskują popularność dzięki entuzjazmowi indywidualnych użytkowników, którzy zachwycili się zarówno funkcją wirtualnej nakładki na rzeczywistość (AR), jak i możliwością przebywania w barwnych, wirtualnych światach. Następnym etapem w upowszechnieniu obu technologii mogą być inicjatywy podejmowane przez branżę medyczną. Rozwiązania w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości będą doskonałym narzędziem do edukowania przyszłych lekarzy, którzy będą mogli brać udział w wirtualnych operacjach. Architekci zaś zyskają idealne narzędzie do prezentacji swojej twórczości, a przemysł może dzięki AI dostarczyć klientowi dużo bardziej zaawansowanych informacji o produktach w przystępny i zrozumiały sposób.
Różnice pomiędzy Wirtualną a Rozszerzoną Rzeczywistością.
Internet Rzeczy (Internet of Things)
Oplata nas globalna sieć, która wraz z podłączaniem do niej kolejnych urządzeń codziennie rośnie. Na świecie działa ponad 10 miliardów urządzeń z autonomicznym dostępem do sieci, zasadne staje się więc pytanie: jak sprawić, by wszystkie te komputery stacjonarne, smartfony, sprzęty domowe, komputery w samochodach czy stacje wi-fi sprawnie się ze sobą komunikowały? Władze koreańskiego miasta Songdo udzieliły już odpowiedzi. Postanowiono, że wszystkie miejsca użyteczności publicznej, prywatne domy i ulice będą wyposażone w sensory pozwalające na globalną, wzajemną współpracę wszystkich urządzeń elektronicznych, które w tym mieście będą zgromadzone. Jeśli tak się stanie, faktycznie będziemy mieli do czynienia z najbardziej inteligentnym miejscem na naszej planecie. Jest warte podkreślenia, że wszystkie urządzenia podpięte do globalnej sieci generują potężną masę danych. Kolejnym wyzwaniem, które staje się więc aktualne, jest przetworzenie tychże danych i wykorzystanie ich do rozwoju usług i ludzkości w ogóle. Internet rzeczy jest bowiem najpotężniejszym źródłem BIG DATA.
Rynek Internet of Things – przykład połączeń, czujników i platform.
Przekaz to my
Wiele lat temu, znany teoretyk komunikacji, Marshall McLuhan stworzył pojęcie globalnej wioski. Twierdził on, że rozwijające się masowo media usamodzielniają się, stając się samodzielnie funkcjonującymi bytami, a ich rola sprowadzona do rejestrowania wydarzeń staje się drugorzędna. Dzisiaj te słowa są ciągle aktualne, ale świat z jego cyfrowymi awatarami, rzeczywistością wirtualną, Internetem Rzeczy stał się jeszcze bardziej złożony. Rok po roku zmienia się w nową przestrzeń, w której granica między nami ludźmi, a cyfrowym obrazem, przekazem, treścią, zaciera się. Rok 2017 z pewnością przyniesie sporo fenomenów społecznych, które ten proces pogłębią. Co będzie nowym Pokemon Go? Nie wiem, ale, jestem pewien, że tego typu zdarzenie nas wszystkich czeka.
Inne artykuły w ramach cyklu o Sztucznej Inteligencji:
– Sztuczna Inteligencja jako fundament dla kluczowych technologii
– Sztuczna Inteligencja dostępna i pomocna dla każdego z nas
– Trwałe połączenie technologii z człowieczeństwem
– Technologia napiera na biznes
Powiązane artykuły:
– Sztuczna Inteligencja – realne zagrożenie czy nieuzasadniona obawa?
– Praca przyszłości, czyli zaczniemy pracować od nowa
– Czarnobyl – bomba wciąż tyka
– Nowoczesne technologie a stare lęki: czy roboty odbiorą nam pracę?
– Przyszłość e-commerce na Kubie i perspektywy dla cyfryzacji
– Sagrada Familia i Internet Rzeczy
DCzaj
Czytając Pana artykuły widze coraz wiecej zagrożeń z technologii
Norbert Biedrzycki
Jest też wiele korzyści. Jak wdrozymy te technologie i jak bedziemy z nich korzystac zalezy tylko od nas
JacekPaczka
Problem to będzie jak sztuczna inteligencja będzie miała wolną wolę i będzie mogła popełniać błędy.
Jacek B2
IBM Watson jako przykład sztucznej inteligencji nie porafi tak naprawdę myśleć i że nawet nie wie, czy uratował komuś życie albo czy wygrał w telewizyjnym turnieju. Umie tylko łączyć dane, analizować, przetwarzać ogromne ilości danych statystycznych, którymi został uprzednio „nakarmiony”. Nie będzie w stanie ich rozumieć, świadomie podjemować decyzji. Na pewno ten rok to rok inteligentnych aplikacji i AI jest jedna z nich
Norbert Biedrzycki
To stwierdzenie dotyka podstawowej cechy istot myślących – samostanowienie. Uwazam że na razie na poziomie prstych AI ten problem jest czyst teoretyczny. Ale co w przypdaku postania tzw. superinteligencji? Mówię o okolicach 2040 roku, jak niektórzy szacują? Być może tak. To wtedy będzie proble etyczny i oby nie egzystencjonalny dla naszego gatunku
Andrzej K
Inteligentne Rzeczy czyli Internet of Things? To jest przyszłość. Ogromne ilości czujników, połączone w sieć, generujące ogromne ilości danych. Ktoś to będzie musiał przeanalizować i wyciągać wnioski. Nowe zawody dla ludzi tracących pracę z powodu automatyzacji
CabbH
Virtualna i Rozszerzona rzeczywistość zmieni sposób w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Usługi, naprawy, remonty, wizualizacja – to wszytko będzie w okularach 🙂
Norbert Biedrzycki
Dodał bym zakupy, rozrywkę i komunikację midzy ludźmi