ODAILY China: Czy blockchain wkroczy na giełdy?

Czy z blockchain mogą realnie skorzystać największe światowe giełdy? Uważam że najważniejsze wdrożenia tej technologii będą związane właśnie z rynkiem finansowym, a giełdy mogą stać się dla niej swego rodzaju poligonem doświadczalnym.

blog Norbert Biedrzycki blockchain

Przedruk i tłumaczenie na język chiński mojego artykułu „Czy blockchain wkroczy na giełdy?” w ODAILY China (link), z Data Driven Investor (link). Artykuł o zastosowaniach blockchain na giełdach papierów wartościowych. Poniżej w wersji polskiej 🙂

编者按:本文编译自 Data Driver Investor 报道,原文作者:Norbert Biedrzycki,是微软服务CEE(Microsoft Central Eastern Europe·中东欧)主管,前麦肯锡数字副总裁、前甲骨文咨询和业务发展服务部门的负责人。

通过减少交易成本和增强投资者之间的信任,区块链可以使产权和其他资产的转移变得更加容易。但它有机会被世界上最大的证券交易所使用吗?

在过去的两三个世纪里,金融资产交易的管理规则几乎没有改变。有人说,这些规定相对来说运行得不错(除了偶尔发生几次震惊世界的危机之外)。那么它需要改变吗?它应该改变吗?它能改变吗?

我相信它需要、应该、也能改变。我们如何让董事会、投资者、卖家、买家、中介机构以及监管机构接受新规则呢?假设改变是必要的,区块链会是传统股市改变的主要步骤吗?

并不完美的传统交易所

今天的投资者依赖于传统买卖和会计系统,这些系统已经太古老了,甚至可以称之为僵化。这些系统产生了大量的成本,同时也延长了关闭交易的时间。这是因为金融资产交易需要多个企业实体在一张复杂网络中安排,这张网包括了中介机构、结算系统和商业伙伴在内。

无论是投资者、经纪商、保管人、证券交易所管理层还是中央监管机构,所有参与资产交易(也就是买卖交易)的行为人都有义务产生信息、接受授权并不断的更新交易身份记录。

现在,区块链可以改变这一切。通过使用区块链的分布式账本,可以快速处理关键的交易相关过程,比如发行证券,交易,清算和结算,同时无需太多的摩擦。

冲击来了

还有一个因素需要考虑:信任,即投资者愿意相信和信任支撑证券交易系统的一般规则。

2008 年的金融危机(在一定程度上)是由不透明的金融工具泛滥引发的,这让人们对现有全球模式的透明度产生了疑问,我们十年前经历的这次崩溃暴露了寻找替代解决方案的必要性,这将有助于建立一个更加透明、防篡改的系统。

事故发生后出现了新的政府法规,而今天在美国,这些法规正在被“回滚”。Odaily星球日报注:2007-09年金融危机之后,美国奥巴马政府出台了《多德弗兰克法案》,用于监管银行业,该法案被认为是大萧条以来最全面、最严厉的金融改革法案;20185月,美国国会众议院以258-159票批准「关于改革2010年多德弗兰克法案」的S.2155号议案。)

而区块链是无法回滚的。

区块链

考虑到其特点,我认为区块链能够给证券交易市场的未来带来希望。

在基于区块链的交易所中,黑盒交易将成为过去式。智能合约能够消除关于交易是否正确执行的疑虑,我们将不再需要今天不可或缺但效率低下的监管机制。

举个例子,纳斯达克管理层已经关注区块链三年了。早在2015 年5 月,就推出了私人股票交易平台Linq ,旨在让非上市公司能够以数字方式发行自己的股票。去年,纳斯达克斯德哥尔摩和瑞典银行SEB 开始测试使用区块链来实时登记所有交易,这一基于区块链的解决方案已经在纳斯达克塔林交易所经历了严格的测试。该项目的前提是,公司股东将能够在投资者会议期间投票,或通过数字方式将其投票权转让给代理人。

伦敦证券交易所集团(The London Stock Exchange Group· LSEG)合作IBM,已经开始测试一个基于区块链的平台,旨在使中小企业股票的交易完全数字化,试验由LSEG 的意大利运营商Borsa Italiana 进行。

澳大利亚证券交易所(Australian Securities Exchange) 也计划今年完成为期两年的程序,开发一个能够提高运营透明度和增强投资者安全的系统。

区块链变成生活中的一部分的一个显著例子是“特拉华倡议”。2017 年,特拉华州,以上市公司高度集中(以及对企业的规定和税收十分友好)而出名,法律承认区块链作为一个官方解决系统存在。目前州机构正在制定一个系统,该系统将允许企业产生、存储任何公司相关的数据。

不过,在特拉华州为区块链游说的人注意到证券市场的复杂性,他们尤其关心追踪股份所有权的挑战。项目推广者说,区块链是一个很好的解决方案,将使更容易验证股份所有权和大大减少交易时间成为可能。

这既不是幻想,也不是炒作,这种情况正在发生。

区块链的未来如何开花?

首先,金融机构必须确保其客户的资金是安全的。因此,即使已经有相关的例子,也毫不奇怪资本市场拥抱区块链的速度仍然是缓慢的。要看到真正的进展,必须满足某些条件,其中首要条件是为区块系统建立最严格的安全标准。区块链的实现需要合适的法律,不幸的是,目前各地的立法环境都有些两极分化和前后不一。

我们还必须牢记,技术仍然是有限的,提高生产能力和降低交易成本的工作正在进行中。在纽约证券交易所,一个正常交易日约有30 亿笔交易,开发新的平台来处理这样的数据量可能会是复杂和耗时的,这就转化成了成本。

不过,我相信金融市场将会看到区块链最重要的落地,它们将成为其他领域的训练场。

本文翻译自https://www.datadriveninvestor.com/2019/04/09/will-blockchain-transform-the-stock-market/。如若转载请注明出处。

Wersja polska:

Zasady obrotu papierami wartościowymi niewiele się różną od tych, które obowiązywały dwa, trzy wieki temu. Czy tak silnie „zakonserwowany” system potrzebuje zmiany i czy w ogóle można go zmienić? Jak przekonać do nowych rozwiązań zarządy, inwestorów, sprzedawców, pośredników, komisje nadzoru? A gdyby nawet stało się to realne, czy będzie to poważny krok do likwidacji giełd w obecnej postaci?

Giełda, czyli zespół problemów

Współcześni inwestorzy korzystają z tradycyjnego, znanego nam od dziesięcioleci systemu kupna, sprzedaży i rozliczeń transakcji. Niesie one ze sobą znaczne koszty i długi czas finalizowania transakcji. Wynika to z tego, że w obrót papierami wartościowymi zaangażowanych jest kilka podmiotów, które tworzą złożony system pośredników, systemów rozliczeniowych i partnerów. Inwestorzy, brokerzy, depozytariusze, zarząd giełdy, centralne instytucje nadzoru – wszystkie strony, uczestnicząc w obrocie papierami wartościowymi, muszą na bieżąco aktualizować zapisy dotyczące statusu transakcji, bazując na wymianie informacji metodami tradycyjnymi. Przy zakupie, sprzedaży, zmianie prawa własności, generowane są odpowiednie komunikaty i autoryzacje.

Blockchain daj nam możliwość zmiany tego stanu rzeczy. Kluczowe procesy związane z wykonywaniem transakcji, takie jak: emisja papierów wartościowych, handel, rozliczenia i rozrachunki, mogłyby odbywać się przy użyciu rozproszonej księgi rachunkowej.

Świat po krachu

Jest jeszcze jedna istotna kwestia. Mam na myśli zaufanie, którego częścią jest wiara (lub jej brak) przeciętnego inwestora w generalne zasady rządzące całym systemem giełdowym.

Kryzys w 2008 roku, nadmierne „rozmnożenie” niejasnych instrumentów finansowych, nieuczciwość traderów, stały się silnym impulsem do refleksji nad przejrzystością funkcjonującego modelu. Krach, którego byliśmy świadkiem dziesięć lat temu, przyczynił się do tego, by myśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Takich, które mogłyby pomóc w zbudowaniu systemu przejrzystego i odpornego na manipulacje. Sądzę, że cechy blockchain pozwalają na myślenie o zmienionej „giełdzie przyszłości”. Nie byłoby w niej miejsca na nieuczciwych pośredników, niemożliwe stałoby się dokonywanie niejasnych transakcji. Inteligentne kontrakty mogłyby eliminować wątpliwości dotyczące prawidłowości w rozliczeniach. Być może mechanizmy nadzorcze – dzisiaj niezbędne, ale i nie do końca skuteczne – straciłyby w ogóle rację bytu.

Blockchain na największych parkietach

Rynek inwestycyjny jest na czele peletonu, jeśli chodzi o pierwsze wdrożenia blockchain.

Przykładowo, zarząd giełdy Nasdaq przygląda się tej technologii od trzech lat. Już w maju 2015 r. ruszyła platforma do prywatnego handlu o nazwie Linq, która pozwala spółkom, które nie są notowane na giełdzie, na cyfrową reprezentację ich udziałów w łańcuchu bloków (blockchain). Ponadto, w połączeniu ze szwedzkim bankiem SEB, giełda rozpoczęła w ubiegłym roku testowanie blockchain, który miałby być używany do rejestrowania wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym. Rozwiązania oparte o blockchain były intensywnie testowane także na giełdzie Nasdaq Tallinn. Projekt zakłada, że inwestorzy posiadający akcje spółek będą mogli oddawać swoje głosy na spotkaniach inwestorów lub przenosić prawo głosu na pełnomocnika. Z kolei londyńska giełda The London Stock Exchange Group we współpracy z koncernem IBM, zdecydowała się na testy platformy opartej na blockchain, by dzięki niej w pełni zdigitalizować obrót papierami wartościowymi małych i średnich firm. Testy przeprowadza włoski operator giełdy LSEG, Borsa Italiana. W Australii, giełda The Australian Securities Exchange planuje w tym roku zakończenie trwających dwa lata prac nad systemem, którego celem jest zwiększenie przejrzystości operacji i zapewnienie bezpieczeństwa inwestorom.

Inicjatywa Delaware

Jednym z ciekawszych przykładów na to, że blockchain może stać się faktem jest „inicjatywa Delaware”. Rok temu w amerykańskim stanie znanym z dużego zagęszczenia

spółek giełdowych, została przegłosowana ustawa, która gwarantuje blockchain oficjalny status w systemie rozliczeń. Faworyzujące nowe rozwiązania prawo stanowe może być rewolucją w prowadzeniu dokumentacji korporacyjnej. Władze stanowe są w trakcie tworzenia systemu, który pozwala firmom generować i przechowywać wszelkie dane firmowe. Osoby, które lobbowały na rzecz blockchain w Delaware wskazywały na skomplikowany charakter rynku papierów wartościowych. Chodziło tu szczególnie o kwestie śledzenia własności akcji. Inicjatorzy projektu stwierdzili, że blockchain jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli lepiej weryfikować własność oraz znacznie skrócić czas transakcji.

Bezpieczeństwo i energia

Biorąc pod uwagę fakt, że użycie blockchain rozważane jest dla tak wrażliwego segmentu rynku, jak usługi finansowe, banki i pokrewne organizacje muszą mieć pewność, że środki klientów są bezpieczne. Jesteśmy dopiero ma początku drogi, a popularyzowanie blockchain na rynkach kapitałowych wymaga czasu. Żeby dokonywał się faktyczny postęp w rozwoju tej technologii, musi zostać spełnione kilka warunków. Przede wszystkim należy zadbać o określenie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla systemu bloków. Wdrażanie blockchain wymaga regulacji. Na razie są one rozproszone i niespójne. Trzeba też pamiętać o ciągłych ograniczeniach samej technologii, która pracuje nad zwiększeniem wydajności i faktycznym obniżeniem kosztów transakcyjnych. Na dużych światowych giełdach, dziennie realizuje się setki tysięcy operacji. Budowa nowych platform do ich obsługi może być skompilowane i długotrwałe. A to oznacza koszty. Niemniej uważam, że najważniejsze wdrożenia tej technologii będą związane właśnie z rynkiem finansowym, a giełdy mogą stać się dla niej swego rodzaju poligonem doświadczalnym.

.    .    .

Cytowane prace

New York Time, Alan Rappeport and Emily Flitter, Congress Approves First Big Dodd-Frank Rollback, link, 2018. 

NASDAQ.com News, Nasdaq and Citi Announce Pioneering Blockchain and Global Banking Integration, link, 2017. 

The Wall Street Journal, Markets Diary: Closing Snapshot, link, 2018. 

Forbes, My Say, Why The Delaware Blockchain Initiative Matters To All Dealmakers, link, 2018. 

.    .    .

Powiązane artykuły o blockchain

– Blockchain może przemeblować nasze życie

– Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność

– Roboty czekają na sędziów

– Dlaczego tak bardzo zależy nam na technologii blockchain?

– Czy gwarantowany dochód podstawowy będzie koniecznością?

– Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego

Skomentuj

4 comments

  1. Jacek Czyz

    Według mnie technologa bitcoin jest rewolucyjna. Niestety kryptowaluta ta jest zbyt często używana przez przestępców, a jako specjalista do spraw bezpieczeństwa informacji, jestem na tym punkcie wyczulony. Patrząc jednak z punktu widzenia technologii, bitcoin jest bezsprzecznie ogromną rewolucją.