Archiwum miesięczne: lipiec 2019

Czy komputery kwantowe pozwolą nam złamać zasady fizyki?

Dlaczego komputery kwantowe budzą ostatnio tak duże emocje? Być może dlatego, że jesteśmy coraz bliżej granicy możliwości obliczeniowych komputerów opartych na znanych nam od dawna tranzystorach. Ograniczenia te wynikają z zasad fizyki, uniemożliwiającej nam na jeszcze większe zagęszczenie układów w procesorach.

Technologia kwantowa, komputery kwantowe i algorytmy probabilistyczne ewoluują. Co przyniosą? Mam nadzieję, że dużo dobrego.  Staruszek komputer oparty na tranzystorach … Współczesne procesory składają się z miliardów tranzystorów wielkości kilku nanometrów zgrupowanych na bardzo małej powierzchni. Według prawa Moore’a liczba tranzystorów w mikroprocesorze podwaja się mniej
CZYTAJ DALEJ

Przed nami internetowa rewolucja. Kwantowa sieć jak pole minowe dla ochrony danych

Jako użytkownicy technologii znajdujemy się w momencie, w którym problemem nie jest produkcja informacji. Brakuje nam jednak poczucia, że potrafimy zapewnić im należyte bezpieczeństwo.

Czy optymistyczne przekonanie, że kwantowe transmisje zapewnią danym absolutne bezpieczeństwo, stanie się kiedyś niepodważalną zasadą cyfrowej komunikacji? Czy kwantowa sieć zabezpieczy internet?
CZYTAJ DALEJ

Dane przestały być ciągiem znaków zrozumiałym tylko dla informatyka. Dziś to nasze twarze i głos

Czy uda się nam stworzyć standardy korzystania z danych i ich udostępniania, tak by chronić nasze prawo do prywatności? Czy będziemy potrafili docierać do informacji rzetelnych i odróżniać je od fałszywych?

Aby pokonać tysiące kilometrów, wystarczy mi zaledwie kilka godzin lotu samolotem. Przemieszczanie się z jednego zakątka globu do drugiego nigdy nie było tak proste, łatwo dostępne i względnie tanie. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile informacji zostaje nadanych, odebranych i przetworzonych, by do
CZYTAJ DALEJ