Therapeutic applications blog emocje

Jak sieci neuronowe dogadują się z ludzkimi emocjami

Czy dokumentalna opowieść o programowaniu może przypominać dramat pełen zwrotów akcji, egzystencjalnych rozterek i wielkich emocji? Tak. Właśnie obejrzałem film AlphaGo, w którym na twarzach bohaterów pojawiają się łzy, prawdziwe emocje a ich porażki i zwycięstwa są wzruszające.
CZYTAJ DALEJ

blog Machine Learning Norbert Biedrzycki

Machine learning. Znawca literatury i ekspert na rynku sztuki

Czy algorytmy są w stanie wnikliwie przeanalizować dzieła Szekspira? Tak, i to z precyzją, której może pozazdrościć im niejeden profesor literaturoznawstwa. A czy wiedzą, na czym polega autentyczna wartość obrazów uznanych malarzy? Jak najbardziej! Ich wiedza w tej kwestii jest tak duża, że mogą szybko rozpoznać artystyczne fałszerstwo.
CZYTAJ DALEJ

consciousness machines blog

Maszyna wreszcie odkrywa swoją świadomość

Naukowcy twierdzą, że świadomość ludzka jest nie tylko niemożliwa do skopiowania, ale w ogóle trudna do zdefiniowania. Ułomność takiego założenia polega jednak na tym, że zakłada ono możliwość istnienia tylko jednego rodzaju świadomości, podobnej do naszej. A przecież maszyny – na kolejnych etapach rozwoju technologii sztucznej inteligencji – mogą wypracować nowe, nieznane nam jeszcze, sposoby autorefleksji.
CZYTAJ DALEJ

robots

Kiedy roboty zaczną nas przytulać?

Widok robota, który układa palety w magazynie nie jest już niczym nadzwyczajnym. Ale gdyby ten sam robot wpadł w złość, wykrzykując, że nie chce całego dnia spędzać w pracy, bylibyśmy zdumieni. Czy możliwe jest, by maszyny odczuwały złość, strach lub radość i umiały rozpoznawać podobne emocje u ludzi?
CZYTAJ DALEJ

AI facial recognition blog Norbert Biedrzycki

Co się dzieje z Twoją twarzą człowieku?

Trudno pogodzić się z myślą, że przed wyjściem na spacer będziemy się w przyszłości zastanawiać, czy na wszelki wypadek nie założyć na twarz… maski. Dlatego wspieranie wszelkich inicjatyw, które mogłyby przynajmniej częściowo regulować opisywane zjawisko, wydaje mi się bardzo potrzebne już dzisiaj.
CZYTAJ DALEJ

global surveillance spying Norbert Biedrzycki blog

Covid-19. Czy wkraczamy w erę globalnej inwigilacji?

Wystarczyło kilkanaście dni, by mroczne wizje znane z serialu Black Mirror stały się rzeczywistością. Drony z powietrza mierzą temperaturę naszych ciał, a aplikacje w smartfonach przekazują informacje służbom o tym, czy jesteśmy w domu. Czy masowo gromadzone informacje o naszym zdrowiu zostaną wykasowane, gdy kryzys minie?
CZYTAJ DALEJ

Algorytm Norbert Biedrzycki blog

Algorytmy zrodzone z naszych uprzedzeń

Czy algorytmy są zdolne do działań dyskryminacyjnych? Niestety tak. Pytanie jednak okazuje się skomplikowane o tyle, że twórcom algorytmów trudno przecież zarzucić złe intencje. Jak to więc możliwe, że matematyczny wzór potrafi wygenerować sytuacje, w których jednostki lub grupy społeczne są pokrzywdzone?
CZYTAJ DALEJ

Machines AI labor jabs Norbert Biedrzycki blog

Czy sztuczna inteligencja uratuje rynek pracy?

Inteligentne algorytmy mogą nas fascynować i zachwycać. Potrafią wspomagać transformacje cyfrowe w firmach, rewolucjonizować metody marketingowe i wzmacniać porządek, w którym liczy się efektywność, szybkość i zyskowność. Ale czy mogą stać się dla nas kołem ratunkowym?
CZYTAJ DALEJ

Human machine learning Norbert Biedrzycki blog

Uczmy się jak maszyny, a nawet bardziej

Trudno mi sobie wyobrazić świat, w którym praca całkowicie się zautomatyzuje lub będzie przywilejem dla wybranych. Jednak zgadzam się z poglądem, że ci, którzy pozostaną oporni na nieustanne zdobywanie nowej wiedzy, znajdą się na marginesie rynku pracy.
CZYTAJ DALEJ

Time we talked to our machines Norbert Biedrzycki blog

Już czas, by pogadać z maszyną

Coraz częściej do nich mówimy. Do smartfona, komputera, głośników stojącymi na naszym biurku. Czy klawiatury będą niedługo kurzyć się na dnie szuflad, a dotykowe obsługiwanie urządzeń elektronicznych przestanie być potrzebne?
CZYTAJ DALEJ

Robots awaiting judges Norbert Biedrzycki

Roboty czekają na sędziów

Tak często bywa, że rzeczywistość wymyka się intelektualistom, politykom i ekonomistom, gdy zaczyna gwałtownie przyśpieszać, zostawiając nas wszystkich w tyle. Mam wrażenie, że taką refleksję przeżywają dzisiaj prawnicy, którzy przeglądają…
CZYTAJ DALEJ

hal_9000

Zmierzch ery człowieka

Wielki Brat zawsze nam się przyglądał. Z tym, że dzisiaj robi to dużo sprawniej i dokładniej. Jest przecież podłączony do Internetu, co oznacza, że ma dostęp do naszych maili, wyciągów…
CZYTAJ DALEJ

Ecology Technology

Sztuczne mózgi ratują Ziemię

Nie trzeba być „zielonym” aktywistą, by wiedzieć, że ziemski ekosystem się chwieje. Czy nowoczesna technologia może przyczynić się do jego ochrony? Czy uda nam się zaangażować Sztuczną Inteligencję do realizacji…
CZYTAJ DALEJ

Czy maszyny rozróżniają dobro od zła?

Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej. Rosnąca popularność autonomicznych pojazdów zaprząta…
CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób maszyny rozumują Norbert Biedrzycki

W jaki sposób maszyny rozumują

Patrząc na rozwój technologii, nasuwa się pytanie – czy jesteśmy na początku procesu tworzenia się nowego świata, zdominowanego przez inteligentne maszyny? Czy jest to już sztuczna inteligencja? Powstanie sztucznej inteligencji…
CZYTAJ DALEJ

Norbert Biedrzycki - Tesla

Tesla, a ludzkie prawo do błędów

Ludzie pozostaną niezastąpieni Automatyzacja jako trend w biznesie, technologii, przemyśle, marketingu i sprzedaży staje się coraz mocniej odczuwalna przez każdego z nas. Jednak niektórzy doświadczą jej silniej i szybciej, niż…
CZYTAJ DALEJ