O rewolucyjności blockchain, możliwych zastosowaniach oraz wadach tej technologii
Możliwość zastosowania blockchain jest bardzo duża. W mojej ocenie podobnie jak sztuczna inteligencja bardzo zmieni świat, w którym obecnie żyjemy - świat, w którym pracujemy, uczymy się i pewnie również bawimy się.
Buinsess Insider: Moralność algorytmów i kodeks etyczny lidera w czasach sztucznej inteligencji
Wyzwaniem dla współczesnego lidera jest przekonanie zarówno klientów, jak i współpracowników, że nowa technologia nie będzie samodzielnie podejmować szkodliwych dla decyzji. Że wszystko tak naprawdę ciągle zależy od nas.
Czy silny lider w organizacji równa się innowacyjna strategia?
Organizacje w całym biznesowym świecie wiedzą, że bez silnego lidera we własnych szeregach, na wdrożenie innowacyjnej strategii nie ma szans.
Sztuczna Inteligencja zrobi za nas wszystko – twierdzą entuzjaści
Artykuł w BrandsIT: Człowiek stanie się zbędny - odpowiadają pesymiści wieszczący zagładę ludzkości z rąk świadomych maszyn.
Światy zmiksowane, czyli witamy w rozszerzonej rzeczywistości
Zredukowanie roli technologii Augmented Reality do narzędzia służącego tylko rozrywce, byłoby błędem. W niedalekiej przyszłości AR może wspierać działy produkcji i marketingu, a w takich branżach, jak architektura czy przemysł, ujawni szybko innowacyjny potencjał.
BlockchainTech Congress 2018
Przed nami rewolucja. Blockchain – tak jak kiedyś Internet – zmieni całą rzeczywistość i oblicze światowej gospodarki. Dzięki BlockchainTech Congress dowiesz się po co technologia ta została stworzona, dla kogo, czy jest bezpieczna oraz jak może wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość.
Konferencja Fund Forum Analiz Online
Fintech zmienia rzeczywistość - przywitaj się z robotem. Przyszłość sektora bankowego w Polsce w kontekście rozwoju branży FinTech, wpływ technologii blockchain na rozwój usług finansowych, przyszłość zawodu doradcy finansowego w kontekście postępującej automatyzacji.
Buinsess Insider: Księga wszystkich ksiąg. Oto, czym jest blockchain i dlaczego wszystko zmieni
Rozproszona, bezpieczna, powszechnie dostępna i budząca zaufanie baza danych, która staje się podstawową i główną księgą rachunkową naszego świata – to brzmi niemal jak utopia. Jest w tym zdecydowanie coś niesamowitego i wręcz niewiarygodnego.
FORBES: Czy komputer kwantowy stanie się przekleństwem kryptowalut?
Podstawy teoretyczne komputerów kwantowych zostały opisane w latach 80-tych zeszłego wieku. Dopiero niedawno technologia dogoniła teorię, pozwalając na zbudowanie pierwszych komputerów kwantowych. Czy ich pojawienie się spowoduje, że blockchain stanie się przestarzały?
Zapraszam na BlockchainTech Congress
BlockchainTech Congress to pierwsza edycja wydarzenia, które jest poświęcone w całości technologii blockchain. Blockchain jest ogromną szansą dla niemal wszystkich sektorów, które mogą zostać całkowicie odmienione przez ultranowoczesną technologię.
Nie ma co się obawiać. Automatyzacja to nie tylko kasowanie miejsc pracy. To także tworzenie nowych
Artykuł w BarandsIT: W powszechnej opinii robotyzacja doprowadzi w przyszłości do destrukcji rynku pracy. Chociaż jestem pewien, że zmiany na tym obszarze są nieuniknione, to nie uważam, że muszą one mieć jednoznacznie negatywny wydźwięk.
Kto zyska, a kto straci na rewolucji cyfrowej?
Szacunkowe analizy mówią, że w wyniku cyfrowej rewolucji do 2030 roku ponad 75 do 375 mln ludzi może stracić pracę. Jakie umiejętności będą kluczowe w przyszłości? Jakie grupy ludzi zyskają, a jakie stracą na rewolucji technologicznej?
Rzeczywistość stapia się ze światem cyfrowym. AR to nie tylko Pokémon Go
Czy tradycyjne interfejsy przestaną być potrzebne i trafią do muzeum techniki? Może przełomem w rozwoju najnowszych technologii byłoby właśnie wyeliminowanie monitora i klawiatury, które dzisiaj pośredniczą w dostępie do informacji?
Kiedy przestaniemy być biologicznymi ludźmi?
Sztuczna Inteligencja dla wielu z nas jest wielką obietnicą. Lepszego, łatwiejszego, dłuższego życia. Może nawet czegoś więcej. Być może wkrótce zobaczymy wyścig ukierunkowany na zwiększenie ogólnej ludzkiej inteligencji na poziomie całych krajów.
FORBES: A kiedy Twój prawnik będzie robotem?
Nie wystarczy już moim zdaniem świadomość, że rzeczywistość przyśpieszyła, a kodeksy prawne się starzeją w błyskawicznym tempie. Na politykach, ustawodawcach i prawnikach spoczywa dzisiaj duża odpowiedzialność za zmiany, które mogą, czy powinny być dokonywane.
Kto zyska, a kto straci na rewolucji cyfrowej?
Artykuł w BrandsIT: Jesteśmy świadkami zmian powodowanych przez coraz szersze zastosowanie technologii w naszym życiu. Wprowadzenie sztucznej inteligencji i samouczących się maszyn zmienia sposób, w jaki podejmowane są decyzje oraz prowadzona jest komunikacja.
FinTech Congress 2018
5 lutego w Sheraton Warsaw Hotel odbyło się posiedzenie Rady Programowej FinTech Congress. Rozmawialiśmy o następnej edycji kongresu, agendzie i tematyce oraz o głównych trendach na świecie w branży FinTech i branży Finansowej.
Blockchain Tech Congress
Posiedzenie Rady Programowej Blockchain Tech 2018. Ustalaliśmy zakres tematyczny kongresu, listę zaproszonych prelegentów oraz zakres poszczególnych prezentacji.
Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność
Pogląd, że ludzkość staje u progu wielkiego przełomu upowszechnia się i brzmi coraz mniej fantastycznie. Na czym miałby on polegać?
Roboty czekają na sędziów
Sztuczna Inteligencja to wielka szansa dla naszego cywilizacyjnego i ekonomicznego rozwoju. Zdaję sobie jednak sprawę z wyzwań, jakie on może przynosić. Szczególnie na styku AI i prawa.
Szukasz większych zysków? To zacznij się ze mną dzielić
Wyobraźmy sobie system społeczny, w którym takie kategorie ekonomiczne jak: zysk, marża, popyt i podaż zastąpione są wartościami, takimi jak; zaufanie, współuczestnictwo, dzielenie się, pogłębianie relacji, zrównoważona gospodarka zasobami. Brzmi jak utopia? Pewnie tak.
Kiedy przestaniemy być biologicznymi ludźmi?
Prądy intelektualne, które towarzyszą rozwojowi współczesnej technologii, są równie fascynujące, co ona sama.
Dlaczego tak bardzo zależy nam na blockchain?
Czy blockchain okaże się atrakcją jednego sezonu? Wszystko wskazuje, że nie. Bo ta technologia ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa.
FORBES: Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność?
Pogląd, że ludzkość staje u progu wielkiego przełomu upowszechnia się i brzmi coraz mniej fantastycznie. Na czym miałby on polegać?
Code Europe Warszawa Grudzień 2017
Code Europe. Największa konferencja programistyczna w Polsce, 90 prelegentów,150 warsztatów i ponad 9000 uczestników.
FORBES: Sharing economy – utopia czy przyszłościowy biznes?
Wyobraźmy sobie system społeczny, w którym takie kategorie ekonomiczne jak: zysk, marża, popyt i podaż zastąpione są wartościami, takimi jak: zaufanie, współuczestnictwo, dzielenie się, pogłębianie relacji czy zrównoważona gospodarka zasobami.
Norbert Biedrzycki prelegentem podczas konferencji Digital Champions
Jak wykorzystać rozwijające się gwałtownie możliwości automatyzacji, autonomii, predykcji i analityki do tworzenie prawdziwie inteligentnych produktów i organizacji. Pionierzy algorytmicznego biznesu potwierdzają znaną prawdę, że przyszłość Sztucznej Inteligencji już nadeszła, jest tylko nierówno rozłożona.
Technologia Blockchain na FinTech Digital Congress
Digitalizacja, postęp technologiczny, antycypacja zmieniających się wymagań klientów cyfrowych, innowacyjne modele biznesowe, zmiany w regulacjach i ujednolicanie rynku usług napędza dynamiczny rozwój branży FinTech.
Ludzie będą tracić pracę w wyniku cyfrowej rewolucji. A ty?
Szacunkowe analizy mówią, że w wyniku cyfrowej rewolucji ponad 500 mln ludzi straci pracę. Jakie umiejętności będą kluczowe w przyszłości? Jakie grupy ludzi zyskają, a jakie stracą na rewolucji technologicznej?
IV Forum Nowoczesnej Produkcji – Industry 4.0
Produkcja przemysłowa jest filarem konkurencyjności gospodarek i służy budowaniu trwałego i opartego na stabilnych fundamentach wzrostu. W wyniku globalizacji, liberalizacji handlu, innowacji i ciągle wzrastającej konkurencji, niezbędne jest wypracowanie nowych rozwiązań, jak chociażby Industry 4.0.
Key speaker na HRcamp 2017. Sztuczna inteligencja i robotyzacja a rynek pracy
Czy roboty zabiorą nam pracę, czy może stworzą nowe miejsca pracy? Sztuczna inteligencja i robotyzacja a rynek pracy – co nas czeka i jak się przygotować na zmianę.
BigData and Artificial Intelligence: Think Big Congress
Analiza wielkich wolumenów danych u schyłku XX wieku, przeniosła biznes w nowy, innowacyjny wymiar. Nową rewolucję stanowi uczenie maszynowe a także sztuczna inteligencja.
Czy roboty zmienią świat?
Artykuł w BrandsIT: Technologie oparte na algorytmach, uczeniu maszynowym i automatyzacji procesów znajdują się na takim etapie rozwoju, że pytania i odpowiedzi dotyczące moralności, mogą poważnie wpłynąć na rozwój całej nowoczesnej technologii, a nawet naszej cywilizacji.
Data commercialization Summit
Wzrost biznesu opartego o dane w erze człowieka rozszerzonego. Przyszłość już tutaj jest – jak na podstawie danych prognozować to, co zdarzy się jutro. Czas na futurologię – czwarta rewolucja – co dalej?
Czy Gwarantowany Dochód Podstawowy będzie koniecznością?
Automatyzacja pracy, robotyzacja i wprowadzenie sztucznej inteligencji zmniejszą zapotrzebowanie na pracowników. Do 2050 roku ponad 250 mln ludzi straci pracę. Zapewnienie podstawowych dochodów dla obywateli stanie się problemem politycznym.
Czy roboty zaczną grzeszyć?
Każdy z nas podejmuje codziennie szereg decyzji, w których istotne są kwestie etyczne. W dużej części nasze codzienne wybory między dobrem a złem są automatyczne, często przez nas niezauważalne. W świecie Sztucznej Inteligencji kwestia moralności staje się zaś coraz bardziej problematyczna.
Maszyno, kiedy staniesz się dla mnie bliska?
Współczesne dyskusje o robotyzacji dotyczą najczęściej obecności maszyn w naszych miejscach pracy. A przecież nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi.
BUSINESS INSIDER: Czy gwarantowany dochód podstawowy zapewni nam szczęśliwą starość?
Do 2050 roku ponad 250 mln ludzi straci pracę. Zapewnienie podstawowych dochodów dla obywateli stanie się problemem politycznym.
HBR: Czy maszyna stanie się kochankiem idealnym?
Nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko dotyczy między innymi sfery erotyki. Czy maszyna wyposażona w Sztuczną Inteligencję może stać się kochankiem idealnym?
Uwielbiam bać się w kinie. Czyli moje ulubione filmy o Sztucznej Inteligencji
Lęki, obawy i obsesje dotyczące przyszłości, które przeżywamy w ostatnich latach, doskonale prezentują się przed kamerą. A najciekawszą bohaterką filmową, jaka ostatnio pojawiła się na wielkim ekranie, jest Sztuczna Inteligencja.
Podcast: Norbert Biedrzycki o Smart City, Shared Economy, Blockchain…
Gościem rozmowy, której jest Norbert Biedrzycki. Prowadzi ciekawy blog, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na aktualne tematy związane z technologiami przyszłości. Norbert był CEO kilku dużych firm, głównie IT. Teraz wrócił do McKinsey.
BUSINESS INSIDER: Oto filmy, które pokazują wszystkie nasze lęki związane z nowymi technologiami
Nowoczesna technologia stała się dla kina niezwykle atrakcyjnym, czasem „czarnym” bohaterem. Co łatwo zauważalne, kosmici zostali zdetronizowani i to nie oni będą nas straszyć z ekranów w ciągu najbliższych lat.
Powracam do McKinsey jako Vice President McKinsey Digital
Norbert Biedrzycki będzie kierował warszawskim oddziałem McKinsey Digital Lab.
Zmierzch ery człowieka
Wielki Brat zawsze nam się przyglądał. Z tym, że dzisiaj robi to dużo sprawniej i dokładniej. A będzie jeszcze gorzej. Bo już wkrótce w fabrykach, przy taśmach produkcyjnych staną beznamiętne roboty…
FORBES: Czy roboty zaczną grzeszyć? Ludzkość wkrótce będzie musiała podjąć jednoznaczne decyzje
Nasze codzienne wybory między dobrem a złem są automatyczne, często przez nas niezauważalne. W świecie Sztucznej Inteligencji kwestia moralności staje się zaś coraz bardziej problematyczna.
Kluczowe osiągnięcia Atos Polska 2015-2017
Czwarty największy producent oprogramowania i integrator systemów IT; #1 producent oprogramowania dla e-commerce, CRM, rozwiązań w chmurze w Polsce.
Maszyna cię nie przytuli, ale… wysłucha i coś doradzi
Cognitive Computing - zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.
W końcu otrzymałem potwierdzenie przyjęcia do Leadership Academy
Center for Leadership promuje rozwój przywództwa dla Polski i łączy wybitnych Polaków, którzy kształtują przyszłość Polski i świata.
Największe firmy IT w Polsce w roku 2016 wg ITwiz BEST100
Atos zwyciężył w wielu kategoriach i znalazł się na najwyższych miejscach w dorocznym raporcie ITWiz Best 100 firm z branży IT w Polsce.
Żywe mózgi, które rodzą Sztuczną Inteligencję
Za uczeniem się maszynowym, autonomicznymi pojazdami, Internetem Rzeczy i dokonaniami komputera IBM Watson stoją ludzie, którzy chcą uczynić świat lepszym, dać nam więcej zdrowia, a być może nawet wydłużyć nasze życie.
Atos ponownie na czołowych miejscach w największych raportach IT w Polsce
Kolejny raz Atos zwyciężył w wielu kategoriach i znalazł się na najwyższych miejscach dorocznych raportów przygotowanych przez dwa najważniejsze magazyny IT w Polsce: Computerworld i ITWiz.
Forum Świata Bankowości i Finansów. Wywiad na temat technologii blockchain
Wywiad. Przyszłość sektora finansowego. Rola banków przyszłości. Technologia blockchain i jej wpływ na sektor bankowy.
Posiedzenie Rady Doradczej III FinTech Digital Congress
Proponowane tematy: Sztuczna Inteligencja w FinTech, blockchain, customer experience i bezpieczeństwo w sieci.
BUSINESS INSIDER: Rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji
Nasze życie to poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko obecne jest między innymi w seksie. Czy czeka nas rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji?
FORBES: Żywe mózgi, które rodzą Sztuczną Inteligencję
Za uczeniem się maszynowym, autonomicznymi pojazdami i dokonaniami komputera IBM Watson stoją ludzie.
Konferencja LatoHR 2017
Podczas wakacyjnej edycji konferencji byłem prelegentem panelu „Agile w Human Resourcess”,
Sztuczne mózgi ratują Ziemię
Nie trzeba być „zielonym” aktywistą, by wiedzieć, że ziemski ekosystem się chwieje. Czy nowoczesna technologia może przyczynić się do jego ochrony? Czy uda nam się zaangażować Sztuczną Inteligencję do realizacji jakiejś globalnej, proekologicznej misji?
BUSINESS INSIDER: Budzą przerażenie, ale czy są uzasadnione? Oto 4 mity o sztucznej inteligencji
Wielki Brat zawsze nam się przyglądał. Jest przecież podłączony do Internetu, co oznacza, że ma dostęp do naszych maili, wyciągów bankowych, rozmów telefonicznych i aktywności w mediach społecznościowych.
FORBES: Cognitive computing, czyli jak naprawdę działa sztuczna inteligencja
Cognitive Computing - zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.
BUSINESS INSIDER: Jak sztuczne mózgi ratują Ziemię
Technologie informatyczne zdecydowanie ułatwiają, a w wielu przypadkach wręcz umożliwiają, realizację ciekawych proekologicznych przedsięwzięć.
Wykład na uczelni Akademia Leona Koźmińskiego
Miałem zaszczyt być wykładowcą na ALK. Dziękuje Monice Sonta za zaproszenie. To ogromna przyjemność, zaszczyt ale zarazem zabawa. Dzielenie się doświadczeniami.
Harward Business Review – Jak odkryć talenty ukryte w twojej organizacji?
Niemal w każdym sektorze gospodarki przewagę konkurencyjną zdobywają firmy zatrudniające najbardziej utalentowanych pracowników. Tradycyjne metody ich identyfikacji wewnątrz organizacji zawodzą, ale istnieją sposoby na to, by odnaleźć talenty schowane głęboko w strukturze przedsiębiorstwa.
Czy maszyny rozróżniają dobro od zła?
Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej.
Otwarcie Singularity Univesity w Warszawie
We believe our world has the people, technology, and resources to solve any problem, even humanity’s most urgent, persistent challenges.
Code Europe Warsaw 2017
Największa konferencja programistyczna w Polsce, 90 prelegentów,150 warsztatów i ponad 9000 uczestników. Podczas konferencji wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzielą się międzynarodowi liderzy branży, twórcy i użytkownicy pionierskich rozwiązań w dziedzinie programowania, na temat aktualnych trendów technologicznych, case study zaczerpnięte z wiodących technologii oraz know-how.
Medycyna przyszłości, czyli informatyczne wspomaganie zdrowia
Skalpel nieprędko zniknie z sal operacyjnych, ale towarzystwa będzie mu stopniowo przybywało - chodzi o drukarki 3D, interfejsy obsługujące narzędzia wirtualnej rzeczywistości, czy nanoroboty. Lekarzy mogą ekscytować perspektywy, jakie tworzy błyskawicznie rozwijająca się informatyka i nowoczesne technologie.
Tylko Bóg potrafi liczyć równie szybko, czyli świat komputerów kwantowych
Postęp dokonujący się od kilku lat w informatyce jest olbrzymi. Możliwości obliczeniowe tradycyjnych komputerów wydają się jednak ograniczone. Dlatego wszyscy, którym bliska jest idea nieograniczonego postępu technologicznego, kierują uwagę na urządzenie, które może spowodować kolejny przełom - komputer kwantowy.
FORBES: Etyka samochodów autonomicznych
Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej.
Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami
Technologia machine learning dowodzi, że współczesne komputery zyskują kolejne, wyjątkowe umiejętności. Może właśnie ta ich zdolność do zdobywania i przetwarzania nowo nabytej wiedzy spowoduje, że kiedyś będziemy świadkami narodzin sztucznej samoświadomości. Na czym więc polega zdolność komputera do uczenia się?
Nowoczesna medycyna obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii
Nowoczesna medycyna z uwagą i nadzieją, a nawet z rosnącym apetytem, obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii. Pozwala on wielu, w tym lekarzom, naukowcom i pacjentom, z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Technologiczny Einstein. Wszystko, co warto wiedzieć o komputerach kwantowych
Możliwości obliczeniowe tradycyjnych komputerów wydają się ograniczone. Dlatego wszyscy, którym bliska jest idea nieograniczonego postępu technologicznego, kierują uwagę na komputer kwantowy.
Niewidzialna pajęczyna wokół nas, czyli Internet Rzeczy
W 2008 roku było ich więcej niż ludzi, a w 2020 będzie ich od 25 do 50 mld sztuk. Urządzenia podłączone do Internetu Rzeczy zaczynają dominować naszą rzeczywistość.
Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń
Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń to cykliczne wydarzenie, realizowane z powodzeniem od wielu lat, które skupia wszystkie najważniejsze osobistości i spółki reprezentujące polski sektor finansowy.
Prezentacja na konferencji Smart City
Przyszłość, czynniki wpływające na rozwój miast, rozwój technologiczny, przykłady. I na koniec podstawowe pytanie czy rozwiązujemy te najważniejsze problemy?
BUSINESS INSIDER: Komputery nie są już niemowlętami. Czas na samodzielność maszyn
Technologia machine learning dowodzi, że współczesne komputery zyskują kolejne, wyjątkowe umiejętności. Może właśnie jesteśmy świadkami narodzin sztucznej samoświadomości.
FORBES: Internet Rzeczy
W 2020 będzie ich od 25 do 50 mld sztuk. Urządzenia podłączone do Internetu Rzeczy zaczynają dominować naszą rzeczywistość.
III Forum Nowoczesnej Produkcji
Forum Nowoczesnej Produkcji koncentruje się na optymalizacji procesów produkcji, efektywnemu zarządzaniu strukturą, zasobami ludzkimi i surowcowymi, nastawieniu na jakość oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
25ta Konferencja Energetyczna EuroPOWER
Prowadzone, w ramach 25tej edycji wydarzenia, dyskusje dotyczą najistotniejszych zmian zachodzących w branży, takich jak nowe technologie w energetyce, elektomobilność i klastry energetyczne.
Według naszych komputerów… Pan nie istnieje.
Jeden z moich zagranicznych znajomych przez prawie trzy tygodnie udowadniał władzom swojego kraju, że... istnieje. Wszystko przez błędy tamtejszej cyfrowej bazy PESEL, która mojego znajomego po prostu “skasowała”.
Jak nie zginąć w erze digitalizacji, jak skutecznie transformować firmy?
Pojechaliśmy ze znajomymi spędzić weekend na łonie natury. W zupełnej dziczy. Wszystko układało się doskonale, dopóki nastoletni syn znajomych potrząsając nerwowo smartfonem, nie ryknął: Nie ma interentu?
V edycja SmartCity Forum
Smart City Forum stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącej budowy i funkcjonowania miast.
BUSINESS INSIDER: Czy człowiek dalej istnieje, gdy skasuje go komputer?
Niestety, błędne przetwarzanie danych może tworzyć sytuacje, które mogą wywoływać niebezpieczne konsekwencje społeczne.
Wywiad na temat przyszłości nowych technologii: blockchain, bitcoin, sztuczna inteligencja
Wpływ technologii na branże finansową, energetyczną i samochodową.
Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?
Sztuczna Inteligencja zrobi za nas wszystko, wynajdzie nawet lek na raka - twierdzą jej entuzjaści. Człowiek stanie się zbędny - odpowiadają pesymiści wieszczący zagładę ludzkości z rąk świadomych maszyn.
Blockchain, czyli ostateczny krach systemu finansowego
Instytucje finansowe stoją przed trudnym wyborem: wspierać rozwój systemu blockchain i kryptowalut, czy go blokować. Niezależnie od swojego nastawienia, mają bowiem świadomość, że nowy system podważa sens ich istnienia.
Matrix, owieczka Dolly i bakterie przyszłości
Staram się śledzić informacje związane z dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą one możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Niektóre idee to prawdziwa przygoda intelektualna.
FORBES: Jak przygotować firmę na „generację C”?
Jak nie zginąć w erze digitalizacji, jak skutecznie transformować firmy? Szczególnie przedstawiciele generacji C są już całkowicie przystosowani do cyfrowej rzeczywistości.
BUSINESS INSIDER: Matrix, owieczka Dolly i bakterie przyszłości… Czym jest biologia syntetyczna?
Biologia syntetyczna staje się coraz bardziej popularna. Z niszowej dyscypliny naukowej zmienia się w obszar budzący zainteresowanie przemysłu i biznesu.
Blockchain ma potencjał do wzruszenia podstawowych filarów naszego społeczeństwa
Blockchain może zmienić fundamentalne zasady handlu, wpłynąć na funkcjonowanie gospodarek, zmienić rozumienie pojęć zaufania i posiadania. Może, ale czy zdoła? Czy krypto waluty rzeczywiście zrewolucjonizują system finansowy?
Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w twojej firmie
Hierarchiczne modele zarządzania firmami wymagają dzisiaj poważnych zmian lub co najmniej modyfikacji. Mamy bowiem do czynienia z rynkiem, którego reguły są kreowane przez innowacyjne organizacje promujące nowe podejście zarówno do klienta jak i pracownika.
BUSINESS INSIDER: Czy kryptowaluty urzeczywistnią idee społeczeństwa bezgotówkowego?
Fundamentalną ideą blockchain jest tworzenie nowych bloków dla zestawów transakcji poprzez ustawianie ich w łańcuchy bloków, wysyłanie ich w sieć.
Inwazja Sztucznej Inteligencji – czego możemy się spodziewać w 2017 (część 1 z 4)
Pojęcie Sztucznej Inteligencji zrobiło nieprawdopodobną karierę medialną. Słusznie, bo jest o czym myśleć i mówić. Przygotujmy się na to, że w 2017 będzie o niej jeszcze głośniej.
Sztuczna Inteligencja dla każdego z nas – czyli co 2017 (część 2 z 4)
W 2017 roku jeszcze mocniej dostrzeżemy, jak na bazie abstrakcyjnych algorytmów rodzą się technologiczne organizmy, które wpływają na życie wielkich społeczności.
Trwałe połączenie technologii z człowieczeństwem – czyli co w 2017 (część 3 z 4)
Nauczyliśmy się z naszymi komputerami i smartfonami rozmawiać, oczekując jednocześnie, że będą nas zaskakiwać, bawić, radzić nam i wzmacniać poczucie bezpieczeństwa. Technologia stała się częścią naszego życia emocjonalnego.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – krach systemu finansowego, jaki znamy?
Blockchain nie jest ostateczną odpowiedzią ludzkości na pytanie o zdecentralizowany system finansowy, obejmujący swoim zasięgiem wszystkich, niezależnym od rządów państw, instytucji finansowych, banków, pośredników i giełd.
Technologia napiera na biznes – czyli co w 2017 (część 4 Z 4)
Zmiany, jakie na gospodarce wymusza rewolucja cyfrowa, są olbrzymie. Inwazja nowoczesnych technologii przekształca modele biznesowe, relacje między pracownikami, a firmami, a nawet cały rynek pracy.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – święty Graal systemu finansowgo?
Blockchain może zmienić fundamentalne zasady handlu, wpłynąć na funkcjonowanie gospodarek, zmienić rozumienie pojęć zaufania i posiadania. Może, ale czy zdoła? Czy krypto waluty rzeczywiście zrewolucjonizują system finansowy?
FORBES: Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam w oczy
Sztuczna Inteligencja zrobi za nas wszystko, wynajdzie nawet lek na raka - twierdzą entuzjaści badań nad Artificial Inteligence.
BUSINESS INSIDER: Bitcoiny – wszystko co warto o nich wiedzieć
Bitcoin to kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za nią kupić.
W twojej firmie działa tajny układ. Znajdź go
Oficjalne struktury już nie wystarczą - menedżerowie coraz częściej odkrywają nieformalne sieci, w ramach których tak naprawdę funkcjonują zarządzane przez nich firmy. Ich dostrzeżenie i wykorzystanie może być źródłem przewagi konkurencyjnej.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – wszystko, co warto o nim wiedzieć
System, którego nie da się złamać. Sam zaś może zmienić oblicze wielu branż, rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji.
Koniec życia jakie znamy, czyli witajcie w zdygitalizowanym świecie
Digitalizacja firmy musi prowadzić do radykalnego przeobrażenia jej struktury. Nie chodzi o to, by dział IT nagle przejął stery w zarządzaniu, a jego szef stał się guru znanym z jednoosobowych decyzji.
FORBES: W twojej firmie działa tajny układ. Znajdź go !
Oficjalne struktury już nie wystarczą - menedżerowie coraz częściej odkrywają nieformalne sieci, w ramach których tak naprawdę funkcjonują zarządzane przez nich firmy.
Code Europe Warsaw 2017
Największa konferencja programistyczna w Polsce, 80 prelegentów, ponad 100 warsztatów. Norbert Biedrzycki prelegentem.
Twoi klienci przybywają z przyszłości, a ty gdzie jesteś?
Towar lub usługa dostępne „od zaraz” są jedną z głównych korzyści epoki cyfryzacji. Klienci nie zdają sobie jednak sprawy, jak bardzo radykalnie firmy muszą się zmieniać, aby być w stanie wejść do cyfrowego ekosystemu.
BUSINESS INSIDER: Koniec świata jaki znamy
Digitalizacja firmy musi prowadzić do radykalnego przeobrażenia jej struktury. Nie chodzi o to, by dział IT nagle przejął stery w zarządzaniu, a jego szef stał się guru znanym z jednoosobowych decyzji.
FORBES: Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w twojej firmie
Hierarchiczne modele zarządzania firmami wymagają dzisiaj poważnych zmian lub co najmniej modyfikacji.
V BIG DATA: Think Big CEE Congress
Kongres stanowi platformę do dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń, gromadzącą najważniejszych przedstawicieli reprezentujących obszar BigData.
Co to są bitcoiny – wszystko co trzeba o nich wiedzieć
Kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za nią kupić?
Co to jest blockchain – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
System, którego nie da się złamać. Sam zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji.
FinTech Digital Congress CEE
FinTech zmienia sektor bankowy. Digitalizacja, postęp technologiczny, innowacyjne modele biznesowe, ujednolicanie rynku usług napędza dynamiczny rozwój branży FinTech.
Konferencja Energetyczna EuroPOWER
Prowadzone, w ramach 24. edycji wydarzenia, dyskusje dotyczą najistotniejszych zmian zachodzących w branży, takich jak wprowadzenie rynku mocy oraz analizy nowych trendów, jak elektomobilność czy klastry energetyczne.
Najważniejsza jest Pasja
Jeśli brakuje pasji to wcześniej czy później efekty pracy będą niezadowalające bez względu na dziedzinę lub stanowisko.
Mózg, urządzenie, które wypada z obiegu
Tempo w jakim rozwijają się obecnie technologie sprawiają, że większość z nas gubi się w nich. Naukowcy coraz częściej podkreślają, że jeśli chcemy zrozumieć przyszłość, która niespodziewanie stała się teraźniejszością, będziemy musieli dostosować do niej nasz mózg.
II Forum Nowoczesnej Produkcji
Koncepcje i trendy Industry 4.0, kluczowe tematy: czwarta rewolucja przemysłowa – teoretyczna koncepcja czy faktyczne rozwiązania? Czy polskie firmy są gotowe i jak będą realizować założenia czwartej rewolucji przemysłowej?
Atos nie wyklucza przejęć w Polsce
Grupa Atos, która na świecie rozwija się przez przejęcia, nie wyklucza zakupów innych firm także w Polsce - powiedział w wywiadzie dla PAP Norbert Biedrzycki, Prezes Atos Polska.
W jaki sposób maszyny rozumują
Patrząc na rozwój technologii, nasuwa się pytanie - czy jesteśmy na początku procesu tworzenia się nowego świata, zdominowanego przez inteligentne maszyny? Czy jest to już sztuczna inteligencja?
Nowy gracz na sportowej arenie: BIG DATA
Nowoczesne metody analizy danych pozwalają trenerom zrozumieć swoich zawodników, a producentom widowisk sportowych przewidzieć zachowania widza. Na stadionach montuje się sensory rejestrujące poruszanie się zawodników po murawie.
Geomarketing Forum 2016
Tematyka: Business Intelligence, Location Intelligence, Location Analytics, Big Data, GIS, Usługi lokalizacyjne i ich wpływ na biznes i Geomarketing.
BUSINESS INSIDER: W jaki sposób maszyny rozumują
Powstanie sztucznej inteligencji w robotyce nie jest tak nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać. Właśnie widzimy wzrost liczby technologii, które są w stanie dostrzec i zrozumieć środowisko, w którym działają.
IT na Rio 2016
Dzięki udostępnieniu przez firmę Atos każdego wydarzenia igrzysk przez kanały cyfrowe w mniej niż pół sekundy obejrzało je ponad 4 mld osób.
Atos jedną z największych firm w IT w Polsce
Atos triumfuje w trzech raportach dotyczących rynku IT w Polsce.
Konferencja Sieci Szerokopasmowe
Dostęp do szybkiego Internetu we współczesnym świecie staje się jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych gospodarek.
Kongres Warsaw International Media Summit
Kongres jest platformą wymiany myśli i opinii wśród osób zainteresowanych kluczowymi aspektami rozwoju rynku.
FORBES: Nowy gracz na sportowej arenie – BIG DATA
Systemy gromadzenia i przetwarzania informacji są coraz chętniej wykorzystywane przez sportowców i trenerów.
Kongres International Banking and Insurance Summit
Celem Forum jest zgromadzenie wszystkich kluczowych osób mających wpływ na rozwój sektora bankowego i ubezpieczeniowego, umożliwienie uczestnikom lepszego zrozumienia zachodzących zmian, jak też zacieśnienie kontaktów pomiędzy nimi.
Sztuczna inteligencja – realne zagrożenia czy nieuzasadniona obawa?
Emocje vs matematyka. Ludzie mając coś, czego sztuczna inteligencja nigdy nie będzie miała: nieprzewidywalność, nielogiczność, emocje.
Praca przyszłości, czyli zaczniemy pracować od nowa
Człowieka, w najbardziej powtarzalnych czynnościach, zastąpią maszyny. Robotyzacja i automatyzacja powtarzalnych procesów na którą powinniśmy się przygotować, nie będzie jednak ani jedyną, ani najważniejszą zmianą, jaka dokona się na rynku pracy.
Bańka internetowa 2.0
Czy grozi nam powtórka bańki internetowej z roku 2000? Tego samego scenariusza rynek obawia się dziś. Już teraz wyceny spółek internetowych wydają się mocno przesadzone.
Bomba wciąż tyka
Są miejsca i historie, które szczególnie mnie poruszają. Wiosną odwiedziłem Czarnobyl, który wywarł na mnie duże wrażenie.
Rozszerzona rzeczywistość. Teraz ujrzymy coś więcej, niż Pokemona
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość rodzą się w zgiełku i zamieszaniu. Oba projekty rozpalają naszą wyobraźnię, obiecując nam przesunięcie granic ludzkiej percepcji. Poniekąd słusznie.
SmartCity Forum
Smart City Forum stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącą budowy i funkcjonowania miast, które stają się inteligentne, niezależnie od tego na jakim poziomie rozwoju znajduje się organizacja.
Zatrzymać pogłębianie się cyfrowych nierówności
Dzisiaj w rozwoju społecznym i gospodarczym nie chodzi wyłącznie o zapewnienie dostępu do Internetu, nie mniej istotne jest, w jaki sposób z niego korzystamy.
Lecimy w kosmos
Pudełko o wymiarach 10x10x11,3 cm i wadze 1 kg. Przypomina kostkę Rubika. Aby je zbudować studenci warszawskiej Politechniki poświęcili kilka lat swojego życia.
Tesla, a ludzkie prawo do błędów
Automatyzacja jako trend w biznesie, technologii, marketingu staje się coraz mocniej odczuwalna. Jednak niektórzy doświadczą jej silniej i szybciej.
Nowoczesne technologie, stare lęki: czy roboty odbiorą nam pracę?
Zagrożeniem dla pracowników jest nie tyle pojawienie się w firmie robotów, lecz to, że nie będą umieli ich obsługiwać, czy z nimi współpracować.
Przyszłość e-commerce na Kubie i perspektywy dla cyfryzacji
Na tej karaibskiej wyspie na każdym kroku widać ogromne zapóźnienie gospodarcze i technologiczne. Następująca jednak powoli odwilż i pierwsze reformy otwierają Kubie drzwi do cyfryzacji.
Sagrada Familia i Internet Rzeczy
Nowoczesne budynki „żyją” dzięki ukrytym w nich setkom urządzeń, czujników i komputerów. Życie w świecie BigData może być bowiem coraz lepsze.
Cyfrowa podróż
It is important to approach the digitization in the right way - it is not the only one project, but investment into the process of changes, implemented over a longer time period.
Platforma SmartCity — od systemu biletowego do systemu usług miejskich
Mój komentarz w Pulsie Biznesu do artykułu Mirosława Konkel pt. "Dobra przestrzeń w inteligentnych miastach".
Superkomputery, satelity i Olimpiada
Wywiad w magazynie Computerworld. Kierunki rozwoju Atosa w Polsce.
BIG DATA: Think Big CEE Congress
Wydarzenie jest unikatowym i prestiżowym spotkaniem kluczowych osób reprezentujących branże: finansową, telekomunikacyjną, medialną, IT, retail, e-commerce, marketing i administrację.
Konferencja Energetyczna EuroPOWER
Konferencja EuroPOWER to neutralna platforma dialogu, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych imprez gospodarczych w naszym kraju.
Wywiad dla Inwestor.Newseria
Uwolnienie rynku i dopuszczenie różnych firm i operatorów telekomunikacyjnych do tego rynku i naturalna konkurencja.
Blisko 1150 miejsc w Polsce wciąż nie ma dostępu do internetu
Cyfrowe wykluczenie. W Polsce wciąż występuje blisko 1150 „białych plam. Problem z dostępem wynika z czynników geograficznych, technologicznych i administracyjnych.
XI edycja Banking Forum
XI edycja Banking Forum to kolejna odsłona największego wydarzenia, łączącego osoby funkcjonujące w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.
Konferencja Sieci szerokopasmowe 2016
Debata, w jaki sposób zapewnić dostęp do szybkiego internetu oraz kto powinien odpowiadać za jego dostarczenie.
Atos Polska: zwiększamy zatrudnienie, ofertę, skalę działania
ITwiz. Wywiad z Norbertem Biedrzyckim, nowym Prezesem Zarządu Atos Polska i Vice Prezesem System Integration na region Europy Środkowo-Wschodniej w Atos.
Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów 2016
Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów to wydarzenie o ugruntowanej pozycji, które przez 17 lat na stałe wpisało się w kalendarz sektora jako najważniejsze spotkanie tej branży.
III edycja SmartCity Forum
Smart City Forum stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącej budowy i funkcjonowania inteligentnych miast.
Kluczowe osiągnięcia w ABC DATA 2012-2015
Największa polska firma informatyczna z przychodem 1,7 mld EUR.
Nabokov w labiryncie rynku
Ale czy klient naprawdę zawsze musi wszystko wiedzieć? Osobiście byłbym nawet skłonny zapłacić za ochronę przed informacją, z czego tak naprawdę robione są parówki 🙂
Powrót do przyszłości
Wywiad do magazynu Forbes, Consumer Electronics Show to największe targi elektroniczne na świecie. Każdego roku, w Las Vegas, na powierzchni bliskiej 37 piłkarskim stadionom, producenci prezentują to, co mają najlepszego.
Kluczowe osiągnięcia w Sygnity 2010-2012
Drugi największy w Polsce integrator systemów i producent oprogramowania; 3000 pracowników.
Najlepsi menadżerowie na czas kryzysu
Redakcja Bloomberg Businessweek Polska nagrodziła 20 najlepszych prezesów polskich firm, małych i dużych, które rozwijają się mimo spowolnienia gospodarczego.
Computerworld TOP200: Najbardziej wpływowi ludzie w polskim IT
Hostile takeover by major competitor is a theoretical exercise many CEOs of listed companies will never face in a real life, and not everyone is experiencing it firsthand.
Piękni 40-letni
Artykuł, wywiad w Forbes z marca 2012 roku. Zmiana pokoleniowa managerów w Polsce. Zostałem doceniony jako jeden z najlepszych managerów młodego pokolenia.
B2B – rewolucje
Wywiad w magazynie Forbes. Jeśli dystans dzielący nas od bardziej rozwiniętych krajów uznać za horyzont, wyznaczający najbliższe perspektywy rozwoju, internetowy segment B2B czeka w Polsce naprawdę świetlana przyszłość.
Norbert Biedrzycki Graczem Roku magazynu Forbes
Norbert Biedrzycki, Prezes Zarządu Sygnity, zajął pierwsze miejsce w rankingu Gracze Roku 2012 miesięcznika Forbes w kategorii B2B - Produkcja i usługi dla firm.
Powrót do świata żywych
Wywiad w magazynie Forbes. Ukazał się po zakończeniu z sukcesem restrukturyzacji spółki Sygnity w której byłem CEO. W tym czasie w okresie około roku udało nam się osiągnąć znaczną poprawę wyników firmy.
Sygnity na prostej i przyspiesza
Wywiad z czerwca 2011 w magazynie Manager po przeprowadzeniu skutecznej restrukturyzacji Sygnity.