Robodługi. Co zrobisz, gdy algorytm opróżni Ci konto?
Systemy świadczeń społecznych oparte na działaniu Sztucznej Inteligencji nie są wolne od wad. Podczas gdy firmy technologiczne snują optymistyczne wizje zmian społecznych, zdarza się, że najubożsi mieszkańcy naszego globu wpadają…
CZYTAJ DALEJ
Jak sieci neuronowe dogadują się z ludzkimi emocjami
Czy dokumentalna opowieść o programowaniu może przypominać dramat pełen zwrotów akcji, egzystencjalnych rozterek i wielkich emocji? Tak. Właśnie obejrzałem film AlphaGo, w którym na twarzach bohaterów pojawiają się łzy, prawdziwe emocje a ich porażki i zwycięstwa są wzruszające.
CZYTAJ DALEJ
GPT-3 pisze jak pisarz, programuje jak programista i może być … groźny
Algorytm GPT-3 firmy OPEN AI potrafi napisać wyrafinowany esej, którego nie powstydziłby się zawodowy dziennikarz. Jednak najbardziej zaskakujące są jego zdolności informatyczne. Pisane przez algorytm linijki kodu okazują się całkowicie funkcjonalne i pozwalają tworzyć profesjonalne oprogramowanie.
CZYTAJ DALEJ
5 historii o tym, że algorytmy sztucznej inteligencji dotarły do ściany
Nie będziemy musieli sobie wszczepiać w mózgi chipów, by nadążyć za maszynami. Bo póki co, one nie mogą nadążyć za nami.
CZYTAJ DALEJ
Machine learning. Znawca literatury i ekspert na rynku sztuki
Czy algorytmy są w stanie wnikliwie przeanalizować dzieła Szekspira? Tak, i to z precyzją, której może pozazdrościć im niejeden profesor literaturoznawstwa. A czy wiedzą, na czym polega autentyczna wartość obrazów uznanych malarzy? Jak najbardziej! Ich wiedza w tej kwestii jest tak duża, że mogą szybko rozpoznać artystyczne fałszerstwo.
CZYTAJ DALEJ
Maszyna wreszcie odkrywa swoją świadomość
Naukowcy twierdzą, że świadomość ludzka jest nie tylko niemożliwa do skopiowania, ale w ogóle trudna do zdefiniowania. Ułomność takiego założenia polega jednak na tym, że zakłada ono możliwość istnienia tylko jednego rodzaju świadomości, podobnej do naszej. A przecież maszyny – na kolejnych etapach rozwoju technologii sztucznej inteligencji – mogą wypracować nowe, nieznane nam jeszcze, sposoby autorefleksji.
CZYTAJ DALEJ
Kiedy roboty zaczną nas przytulać?
Widok robota, który układa palety w magazynie nie jest już niczym nadzwyczajnym. Ale gdyby ten sam robot wpadł w złość, wykrzykując, że nie chce całego dnia spędzać w pracy, bylibyśmy zdumieni. Czy możliwe jest, by maszyny odczuwały złość, strach lub radość i umiały rozpoznawać podobne emocje u ludzi?
CZYTAJ DALEJ
Co się dzieje z Twoją twarzą człowieku?
Trudno pogodzić się z myślą, że przed wyjściem na spacer będziemy się w przyszłości zastanawiać, czy na wszelki wypadek nie założyć na twarz… maski. Dlatego wspieranie wszelkich inicjatyw, które mogłyby przynajmniej częściowo regulować opisywane zjawisko, wydaje mi się bardzo potrzebne już dzisiaj.
CZYTAJ DALEJ
Starcie ciemnej strony mocy z jasną. Co to znaczy AI przyjazna ludziom?
Myśl o istnieniu symbolicznego przycisku, który pozwoliłby błyskawicznie zneutralizować wrogo nastawione algorytmy, nie jest obca zarówno przeciętnemu zjadaczowi chleba, jak i znanym reprezentantom branży technologicznej oraz naukowcom. Nie ma sensu…
CZYTAJ DALEJ
Politycy a AI. Czy narodowe strategie mają szanse powodzenia?
Politycy coraz mocniej zdają sobie sprawę z różnorodnych konsekwencji, jakie niesie ekspansja technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Nie wiemy, czy tezy stawiane przez nich dzisiaj nie stracą aktualności za kilka…
CZYTAJ DALEJ
Nie zabijaj humanoida, czyli czy maszyny zasługują na swoje prawa?
Pod koniec lipca 2019 roku, świat obiegła informacja, że firma Neuralink jest blisko integracji ludzkiego mózgu z komputerem, zaprezentowano nawet pierwszy interfejs, który miałby to umożliwić. Może więc czeka nas nieprawdopodobny…
CZYTAJ DALEJ
Covid-19. Czy wkraczamy w erę globalnej inwigilacji?
Wystarczyło kilkanaście dni, by mroczne wizje znane z serialu Black Mirror stały się rzeczywistością. Drony z powietrza mierzą temperaturę naszych ciał, a aplikacje w smartfonach przekazują informacje służbom o tym, czy jesteśmy w domu. Czy masowo gromadzone informacje o naszym zdrowiu zostaną wykasowane, gdy kryzys minie?
CZYTAJ DALEJ
Algorytmy zrodzone z naszych uprzedzeń
Czy algorytmy są zdolne do działań dyskryminacyjnych? Niestety tak. Pytanie jednak okazuje się skomplikowane o tyle, że twórcom algorytmów trudno przecież zarzucić złe intencje. Jak to więc możliwe, że matematyczny wzór potrafi wygenerować sytuacje, w których jednostki lub grupy społeczne są pokrzywdzone?
CZYTAJ DALEJ
Jak regulować sztuczną inteligencję?
Prawnicy, politycy i przedstawiciele biznesu czują, że istniejące prawodawstwo nie nadąża za postępem technologicznym, jakiego doświadczamy. Czy sztuczną inteligencję da się sprawnie regulować i czy tego potrzebujemy?
CZYTAJ DALEJ
Czy sztuczna inteligencja uratuje rynek pracy?
Inteligentne algorytmy mogą nas fascynować i zachwycać. Potrafią wspomagać transformacje cyfrowe w firmach, rewolucjonizować metody marketingowe i wzmacniać porządek, w którym liczy się efektywność, szybkość i zyskowność. Ale czy mogą stać się dla nas kołem ratunkowym?
CZYTAJ DALEJ
Sztuczna inteligencja jest sprawnym bankierem
Najważniejsze innowacje, jakich doświadcza dzisiaj branża finansowa byłyby niemożliwe bez kilku podstawowych technik sztucznej inteligencji. Chodzi tu przede wszystkim o zdolność do przetwarzania dużych zbiorów danych, operacje o charakterze predykcyjnym…
CZYTAJ DALEJ
Uczmy się jak maszyny, a nawet bardziej
Trudno mi sobie wyobrazić świat, w którym praca całkowicie się zautomatyzuje lub będzie przywilejem dla wybranych. Jednak zgadzam się z poglądem, że ci, którzy pozostaną oporni na nieustanne zdobywanie nowej wiedzy, znajdą się na marginesie rynku pracy.
CZYTAJ DALEJ
Już czas, by pogadać z maszyną
Coraz częściej do nich mówimy. Do smartfona, komputera, głośników stojącymi na naszym biurku. Czy klawiatury będą niedługo kurzyć się na dnie szuflad, a dotykowe obsługiwanie urządzeń elektronicznych przestanie być potrzebne?
CZYTAJ DALEJ
Jak logika algorytmów uwodzi współczesny biznes
Dla wielu osób kierujących biznesem, pojęcie sztucznej inteligencji ciągle jest niejasne i rodzi poczucie, że wkraczają oni na obcy teren. Myślę, że znajomość podstawowych praw, które leżą u podłoża nowych…
CZYTAJ DALEJ
Maszyno, kiedy nauczysz się ze mną kochać?
Współczesne dyskusje o robotyzacji dotyczą najczęściej obecności maszyn w naszych miejscach pracy. A przecież nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to…
CZYTAJ DALEJ
Siedem porad, które przydadzą Ci się w trakcie przenoszenia firmy do innego wymiaru
Chciałbym, aby poniższe wskazówki przydały się wszystkim, którzy zastanawiają się dzisiaj nad technologiczną transformacją firmy. Myślę, że zbliżamy się do momentu, kiedy możemy przestać mówić o sztucznej inteligencji jako o…
CZYTAJ DALEJ
Forum Ekonomiczne Artificial Intelligence for Industry
W dniach 4-5marca 2019 roku odbyła się 11 konferencja TIME. Wydarzenie to było okazją do spotkania się biznesu, dostawców, regulatorów i technologii. 56 prelegentów w ramach 32 wystąpień przyciągnęło ponad 900 osób w ciągu…
CZYTAJ DALEJ
Technologie, które zmienią świat w 2019 roku
Bez wątpienia czeka nas wiele doniesień o intensywnym rozwoju technologii opartych na inteligentnych algorytmach i dalszej ekspansji sztucznej inteligencji. Mimo medialnych kontrowersji możemy spodziewać się też, że nie zniknie temat…
CZYTAJ DALEJ
Dzień Dobry. To pan jeszcze jest człowiekiem?
Sztuczna Inteligencja dla wielu z nas jest wielką obietnicą. Lepszego, łatwiejszego, dłuższego życia. Może nawet czegoś więcej. Rewolucja technologiczna, która dzisiaj się rozgrywa na naszych oczach to: technologie machine learning,…
CZYTAJ DALEJ
Automatyzacja nie zniszczy wszystkich biurek
Pisałem już o popularnych mitach dotyczących Sztucznej Inteligencji. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych dotyczy kwestii rynków pracy. Wedle popularnej tezy czeka je wstrząs, a nawet stopniowa erozja. Bez względu na to,…
CZYTAJ DALEJ
Machine Learning. Na czym więc polega zdolność komputera do uczenia się?
Mój artykuł w BrandsIT z dnia 10 czerwca 2018 roku. Małe dziecko, które uśmiecha się, gdy rozpoznaje pochyloną nad nim, naszą twarz wywołuje w nas zachwyt. Cieszymy się, gdy nasza pociecha…
CZYTAJ DALEJ
Kto zyska, a kto straci na rewolucji cyfrowej?
Jesteśmy świadkami zmian powodowanych przez coraz szersze zastosowanie technologii w naszym życiu. Wprowadzenie sztucznej inteligencji i samouczących się maszyn zmienia sposób, w jaki podejmowane są decyzje oraz prowadzona jest komunikacja….
CZYTAJ DALEJ
Kiedy przestaniemy być biologicznymi ludźmi?
Sztuczna Inteligencja dla wielu z nas jest wielką obietnicą. Lepszego, łatwiejszego, dłuższego życia. Może nawet czegoś więcej. Rewolucja technologiczna, która dzisiaj się rozgrywa na naszych oczach to: technologie machine learning,…
CZYTAJ DALEJ
Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność
Podłączenie wszystkich ludzi do globalnej sieci internetowej staje się faktem i jest to kwestia najbliższych lat, by każdy mieszkaniec naszej planety mógł mieć do niej pełen dostęp. Oznacza to dla…
CZYTAJ DALEJ
Roboty czekają na sędziów
Tak często bywa, że rzeczywistość wymyka się intelektualistom, politykom i ekonomistom, gdy zaczyna gwałtownie przyśpieszać, zostawiając nas wszystkich w tyle. Mam wrażenie, że taką refleksję przeżywają dzisiaj prawnicy, którzy przeglądają…
CZYTAJ DALEJ
Czy Gwarantowany Dochód Podstawowy będzie koniecznością?
Automatyzacja pracy, robotyzacja i wprowadzenie sztucznej inteligencji zmniejszą zapotrzebowanie na pracowników. Do 2050 roku ponad 250 mln ludzi straci pracę. Zapewnienie podstawowych dochodów dla obywateli stanie się problemem politycznym. …
CZYTAJ DALEJ
Czy roboty zaczną grzeszyć?
Każdy z nas podejmuje codziennie szereg decyzji, w których istotne są kwestie etyczne. W dużej części nasze codzienne wybory między dobrem a złem są automatyczne, często przez nas niezauważalne. W…
CZYTAJ DALEJ
Maszyno, kiedy staniesz się dla mnie bliska?
Współczesne dyskusje o robotyzacji dotyczą najczęściej obecności maszyn w naszych miejscach pracy. A przecież nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to…
CZYTAJ DALEJ
Uwielbiam bać się w kinie. Czyli moje ulubione filmy o Sztucznej Inteligencji
Nowoczesna technologia stała się dla kina niezwykle atrakcyjnym, czasem „czarnym” bohaterem. Co łatwo zauważalne, kosmici zostali zdetronizowani i to nie oni będą nas straszyć z ekranów w ciągu najbliższych lat….
CZYTAJ DALEJ
Zmierzch ery człowieka
Wielki Brat zawsze nam się przyglądał. Z tym, że dzisiaj robi to dużo sprawniej i dokładniej. Jest przecież podłączony do Internetu, co oznacza, że ma dostęp do naszych maili, wyciągów…
CZYTAJ DALEJ
Maszyna cię nie przytuli, ale… wysłucha i coś doradzi
Technologia staje się dla nas coraz bardziej „przeźroczysta”. Nie ma nic zwyklejszego, niż nasz osobisty komputer, który liczy, umożliwia odczyt najróżniejszych plików, łączy nas z internetem. Ale czy może jeszcze…
CZYTAJ DALEJ
Żywe mózgi, które rodzą Sztuczną Inteligencję
Sztuczna Inteligencja traktowana bywa czasem jako abstrakcyjna, demoniczna siła, po której nie wiemy, czego się spodziewać. A przecież za uczeniem się maszynowym, autonomicznymi pojazdami, Internetem Rzeczy i dokonaniami komputera IBM…
CZYTAJ DALEJ
Sztuczne mózgi ratują Ziemię
Nie trzeba być „zielonym” aktywistą, by wiedzieć, że ziemski ekosystem się chwieje. Czy nowoczesna technologia może przyczynić się do jego ochrony? Czy uda nam się zaangażować Sztuczną Inteligencję do realizacji…
CZYTAJ DALEJ
Czy maszyny rozróżniają dobro od zła?
Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej. Rosnąca popularność autonomicznych pojazdów zaprząta…
CZYTAJ DALEJ
Medycyna przyszłości, czyli informatyczne wspomaganie zdrowia
Choroby cywilizacyjne, starzenie się społeczeństw, trudne do zidentyfikowana mutacje nowych zarazków, niewydolność systemów opieki zdrowotnej – to wszystko problemy, z którymi będziemy się mierzyć w najbliższej przyszłości. Medycyna, stawiająca czoła…
CZYTAJ DALEJ
Machine Learning. Komputery nie są już niemowlętami
Technologia machine learning dowodzi, że współczesne komputery zyskują kolejne, wyjątkowe umiejętności. Może właśnie ta ich zdolność do zdobywania i przetwarzania nowo nabytej wiedzy spowoduje, że kiedyś będziemy świadkami narodzin sztucznej…
CZYTAJ DALEJ
Jak nie zginąć w erze digitalizacji, jak skutecznie transformować firmy?
Pojechaliśmy ze znajomymi spędzić weekend na łonie natury. W zupełnej dziczy. Wszystko układało się doskonale, dopóki nastoletni syn znajomych potrząsając nerwowo smartfonem, nie ryknął: Jak to nie ma interentu?! Zaczęliśmy…
CZYTAJ DALEJ
Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam głęboko w oczy?
Co ze świadomością maszyn? Oren Etzioni, współtwórca i prezes Allen Institute for Artificial Intelligence, instytutu stworzonego dwa lata temu przez współzałożyciela Microsoftu Paula G. Allena, na pytanie dziennikarza, czy maszyny…
CZYTAJ DALEJ
Inwazja Sztucznej Inteligencji – czego możemy się spodziewać w 2017 (część 1 z 4)
Ubiegły rok był przełomowy, jeśli chodzi o popularyzację pojęcia sztucznej inteligencji. Termin pojawiał się często w mediach i budził coraz większe zainteresowanie nie bez przyczyny– znacząco wpłynęła na to…
CZYTAJ DALEJ
Sztuczna Inteligencja dla każdego z nas – czyli co 2017 (część 2 z 4)
Technologie cyfrowe przestały być abstrakcją, która pasjonuje tylko działy IT. Skomputeryzowane samochody, domy, czy lotniska tworzą globalną, interaktywną sieć, przybierającą kosmiczny rozmiar. W 2017 roku jeszcze mocniej dostrzeżemy, jak…
CZYTAJ DALEJ
Koniec życia jakie znamy, czyli witajcie w zdygitalizowanym świecie
Digitalizacja wpływa na organizację Organizacje, które rodziły się czasach gospodarki cyfrowej funkcjonują często w oparciu o luźne hierarchie. Zarządzanie takimi firmami jest domeną osób podejmujących bezpośrednie decyzje. A widoczne…
CZYTAJ DALEJ
Mózg, urządzenie, które wypada z obiegu
Tempo w jakim rozwijają się obecnie technologie sprawiają, że większość z nas gubi się w nich. Naukowcy coraz częściej podkreślają, że jeśli chcemy zrozumieć przyszłość, która niespodziewanie stała się…
CZYTAJ DALEJ
W jaki sposób maszyny rozumują
Patrząc na rozwój technologii, nasuwa się pytanie – czy jesteśmy na początku procesu tworzenia się nowego świata, zdominowanego przez inteligentne maszyny? Czy jest to już sztuczna inteligencja? Powstanie sztucznej inteligencji…
CZYTAJ DALEJ
Sztuczna inteligencja – realne zagrożenia czy nieuzasadniona obawa?
Sztuczna inteligencja – realne zagrożenia czy nieuzasadniona obawa? Najwięksi myśliciele – od pisarza Stanisława Lema poprzez noblistów Stephena Hawkinga i Franka Wilczka czy matematyka Johna McCarthyego, ostrzegają nas o…
CZYTAJ DALEJ
Praca przyszłości, czyli zaczniemy pracować od nowa
Człowiek przy taśmie produkcyjnej W filmie „Dzisiejsze czasy” z Charlie Chaplinem, jest scena w której pracownicy fabryki zmagają się z pracą przy taśmociągu. Grany przez Chaplina robotnik nie może nadążyć…
CZYTAJ DALEJ
Tesla, a ludzkie prawo do błędów
Ludzie pozostaną niezastąpieni Automatyzacja jako trend w biznesie, technologii, przemyśle, marketingu i sprzedaży staje się coraz mocniej odczuwalna przez każdego z nas. Jednak niektórzy doświadczą jej silniej i szybciej, niż…
CZYTAJ DALEJ
Nowoczesne technologie, stare lęki: czy roboty odbiorą nam pracę?
W „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema astronauci wracający na Ziemię po kilkudziesięciu latach w kosmosie zastają świat, w którym nikt nie musi pracować. Wszystkie obowiązki wykonują roboty i sztuczna…
CZYTAJ DALEJ