Nie zauważysz, że coś kupiłeś. Płatności przyszłości będą niewidoczne
Jeśli zmiany w sposobach płatności będą przebiegały tak szybko, jak w ciągu kilku ostatnich lat, to wkrótce nie będziemy mogli uwierzyć, że kiedyś chodziliśmy do banku, korzystaliśmy z plastikowej karty kredytowej i płaciliśmy za wszystko, używając tylko jednej, oficjalnej waluty.
Business Insider: Kodak, Nokia, Google, Uber, Amazon… Jak przeżyć cyfrowe tsunami?
Paradoksalnie, w czasach cyfrowych transformacji największe szanse na przetrwanie na rynku mają te firmy, które sobie uświadomią, po co powstały, jaka jest ich podstawowa wartość, którą chcą podzielić się z klientem.
Forbes: Mroczna strona AI. Czy sieci neuronowe są zdolne do działań dyskryminacyjnych?
Czy istnieje szansa na to, by specjaliści projektujący algorytmy, które często samodzielnie projektują lub trenują kolejne algorytmy, uświadamiali sobie mocniej własną odpowiedzialność i fakt, że uprzedzenia algorytmów bywają prostym przedłużeniem ludzkich postaw i praktyk.
Spider’s Web: Regulacje prawne dla sztucznej inteligencji. A może wróćmy do praw Asimowa?
Toczy się dyskusja o tym, jak regulować kwestie związane ze sztuczną inteligencją. Prawnicy, politycy i przedstawiciele biznesu czują, że istniejące prawodawstwo nie nadąża za postępem technologicznym, jakiego doświadczamy.
Business Insider: Jak być szczęśliwym procesorem. Czy jesteśmy ostatnim pokoleniem naszego gatunku?
Technologia w ciągu następnych stu lat przeorganizuje nasze życie. Nikt dzisiaj nie wie do końca jak. Yuval Noah Harari jednak twierdzi, że , że wiedza, którą wkładamy w głowy naszych dzieci, będzie się błyskawicznie i wielokrotnie dezaktualizować.
Forbes: Czy i jak regulować sztuczną inteligencję?
Technologia, która zaczyna rozwijać się niejako bez naszego udziału, udoskonalająca swoje działania bez ingerencji programisty, staje się potężną siłą. Wobec niej zasada nieograniczonej biznesowej wolności wydaje się nieco archaiczna i nie rozwiązuje wielu kwestii.
Spider’s Web: Pieniądze potrzebują sztucznej inteligencji, by się mnożyć
Najcenniejszą walutą banków – oprócz pieniędzy – jest wiedza o kliencie. Dawniej istniała tu pewna podstawowa niedogodność. Dane o kliencie gromadzono i przetwarzano w oparciu o nieprzystające do siebie techniki i narzędzia. A teraz?
Forbes: Technologia 2020. Jedzenie z drukarek i mikroskopy w naszym ciele
Czy w najbliższej przyszłości robot będzie w stanie samodzielnie przyjąć zamówienie, odnaleźć towar na półce, umieścić go w pojemniku i przetransportować do pocztowego automatu? Odpowiedź na te pytania brzmi: tak
Spider’s Web: Witamy cię w świecie wearables, które znają cię lepiej niż ty sam
Światowa sprzedaż wearables może się podwoić do 2022 r., osiągając wartość 27 mld dol. W tym okresie na rynku będzie działało ponad 230 mln smartwatchów, trackerów, opasek i podobnych gadżetów. Nie mylmy tych urządzeń z beaconami IoT, których do 2022 r. ma być na świcie ponad 9 mld, czyli znacznie więcej niż mieszkańców naszej planety.
Forbes: Technologia 2020. Algorytmy w chmurze, rewolucja 5G i uwodzicielskie maszyny
Nie piszę w tym roku o rozwoju internetu rzeczy, autonomicznych pojazdach i blockchainie. Nie dlatego, że zjawiska te stały się mniej istotne lub odnotowują zastój, tylko w związku z faktem, że przedstawiałem je wielokrotnie wcześniej. Zapraszam do lektury pierwszej części artykułu.
Business Insider: Płatności w XXI wieku
Personalne waluty, lodówki, które zrobią zakupy i microchipy pod skórą. Tak zmienią się płatności w XXI wieku.
Business Insider: Trudne wybory lidera w czasach wszechobecnej technologii
Bycie liderem nie jest drogą usłaną różami. Krocząc nią, warto pamiętać, że musimy uzbroić się w cierpliwość, a bez odwagi kwestionowania autorytetów, nie mamy co marzyć o satysfakcji i zwycięstwie.
Forbes: Pieniądze za odcisk palca, czyli AI w branży finansowej
Sztuczna inteligencja w branży finansowej nie jest modą, ale koniecznością. Dla nowoczesnych instytucji finansowych nie ma alternatywy.
Dwie pizze dla wszystkich, czyli czy tylko startupy są innowacyjne? Co z korpo?
Żyjemy w czasach, w których innowacyjność, elastyczność czy kreatywność są coraz bardziej cenionymi wartościami w biznesowym świecie.
Przewaga maszyn nad ludźmi nie musi koniecznie oznaczać, że zostaniemy przez nie kiedyś zniszczeni
Inteligentne technologie będą miały nad nami przewagę. Maszyny zmuszą nas do nieustannej nauki.
Startupy i korporacje. Czego mogą się od siebie nauczyć?
Czy wartości wyznawane przez sturtupy mogą inspirować prezesów dużych spółek? A może ci ostatni mogą dostarczać małym firmom wzorców wartych naśladowania?
Informacyjny wszechświat
Dotarliśmy do momentu, w którym technologia nie zna granic, nie może się już zatrzymać, a rynek danych i informacji będzie rósł w astronomicznym tempie. Hasło „wszystko jest informacją” jest aktualne jak nigdy przedtem.
Już czas, by pogadać z maszyną. Sztuczna inteligencja w natarciu
Rozwój sztucznej inteligencji od co najmniej kilku lat oznacza nieustanne przekraczanie granic. Użytkownicy Alexy w Wielkiej Brytanii będą mogli zapytać urządzenie o porady medyczne. Z kolei w smartfonach Huawei udoskonalona stabilizacja obrazu jest wspierana przez sztuczną inteligencję po to, by minimalizować zakłócenia wywołane przez drgania ręki.
Przed nami internetowa rewolucja. Kwantowa sieć jak pole minowe dla ochrony danych
Jako użytkownicy technologii znajdujemy się w momencie, w którym problemem nie jest produkcja informacji. Brakuje nam jednak poczucia, że potrafimy zapewnić im należyte bezpieczeństwo.
Dane przestały być ciągiem znaków zrozumiałym tylko dla informatyka. Dziś to nasze twarze i głos
Czy uda się nam stworzyć standardy korzystania z danych i ich udostępniania, tak by chronić nasze prawo do prywatności? Czy będziemy potrafili docierać do informacji rzetelnych i odróżniać je od fałszywych?
- Biznes
- i Prasa
- i Technologie
ODAILY China: Czy blockchain wkroczy na giełdy?
Czy z blockchain mogą realnie skorzystać największe światowe giełdy? Uważam że najważniejsze wdrożenia tej technologii będą związane właśnie z rynkiem finansowym, a giełdy mogą stać się dla niej swego rodzaju poligonem doświadczalnym.
Uczmy się jak maszyny, a nawet bardziej
Inteligencja społeczna i emocjonalna, zdolności komunikacyjne, kompetencje międzykulturowe, gotowość do pracy zdalnej i wirtualnej, ogólna mobilność – to cechy, które będą cenione przez pracodawców w przyszłości.
Twoje dane i najskrytsze marzenia są na sprzedaż. W internecie
Jak powinna zachowywać się firma, by przetrwać na rynku zdominowanym przez olbrzymie zbiory danych? Jej misją jest uświadomienie pracownikom wszystkich szczebli i działów, że to właśnie DANE stają się podstawowym produktem.
Ekonomia współdzielenia rewolucjonizuje światowy rynek, ale prawo za tym nie nadąża
Ekonomia współdzielenia (ang. sharing economy) zakłada, że zamiast kupować jakieś dobro lub usługę wypożyczamy lub dzielimy się nią z innymi. W praktyce oznacza to, że zamiast kupować samochód, którym jeździmy 2 godziny dziennie do pracy oraz na zakupy, umawiamy się z innymi, że będziemy z auta korzystać wspólnie.
Blockchain w zarządzaniu państwem? A może w służbie obywatela?
Władze administracyjne, a nawet rządy państw zyskają narzędzie do lepszego zarządzania nie tylko gospodarką, ale i dobrami publicznymi.
Bezduszna logika algorytmów uwodzi biznes i flirtuje z nami, klientami
Dla wielu osób kierujących biznesem, pojęcie sztucznej inteligencji ciągle jest niejasne i rodzi poczucie, że wkraczają oni na obcy teren. Myślę, że znajomość podstawowych praw, które leżą u podłoża nowych technologii może dodać pewności każdemu, kto przymierza się do zwiększenia innowacyjności firmy.
Blockchain pomoże w zarządzaniu państwem. To nie herezja, ale przyszłość
Blockchain obiecuje duże korzyści przedstawicielom sektora finansowego, energetycznego czy transportowego. A co ze zwykłymi obywatelami, wyborcami i podmiotami, które nie generują wartości biznesowych? Czy nowa technologia mogłaby się dobrze sprawdzić w administracji publicznej?
Trafimy do seksualnego robotycznego raju. Ale czy będziemy dzięki temu szczęśliwi?
Skóra wrażliwa na dotyk i ruchy jak u człowieka. Seksroboty będą arcydziełami inżynierii i nanotechnologii.
Cyfrowa transformacja – zamiast słuchać zacznij działać
Niebawem przestaniemy mówić o sztucznej inteligencji jako o abstrakcyjnej, nieco mrocznej sile, a medialna wrzawa, jaka towarzyszy temu pojęciu będzie przygasać. Zamiast tego czeka nas etap chłodnych ocen i pierwszych wniosków.
Zagrożenia które sygnalizuje dzisiaj niemal cały technologiczny świat
Świat pozatechnologiczny właściwie znika nam z pola widzenia, staje się nieznany, niedostępny. Jeśli nie mogę zdobyć informacji, używając smartfona podłączonego do internetu, to znaczy, że ona prawdopodobnie nie istnieje lub jest dla świata nieistotna.
Smart Contracts – rewolucja, która może zmienić sposób pracy wielu branż
Blockchain można wykorzystać do zawierania umów, które nie wymagałyby ingerencji lub potwierdzenia przez którąkolwiek stronę, ale które zawierane byłyby automatycznie po spełnieniu warunków umowy.
Testując autonomiczne pojazdy, testujemy nasze zaufanie do AI i przerabiamy lekcję etyki
Nowoczesna technologia – budząc spory i kontrowersje – każe nam myśleć o podstawowych wartościach takich, jak dobro i zło.
Jak logika algorytmów uwodzi współczesny biznes
Co jest technologicznym fundamentem, na którym rodzą się dzisiaj takie zjawiska, jak narodziny pojazdów autonomicznych, rekomendacje w trakcie zakupów internetowych, czy głosowe odpowiedzi asystentów urządzeń mobilnych?
Pomnażanie przez dzielenie
Czy sharing economy faktycznie zrewolucjonizowało światowy rynek wymiany dóbr i usług? Ekonomia współdzielenia korzysta z waluty innej niż pieniądz: z zaufania.
Wojskowe roboty mogą podejmować decyzję o naszym życiu lub śmierci
Politycy, eksperci, przedstawiciele biznesu informatycznego coraz bardziej sobie uświadamiają, że problem związany z istnieniem broni autonomicznej nie jest abstrakcją. Od kilku lat powstają coraz szersze i mocniejsze inicjatywy nagłaśniające te kwestie.
Czy z blockchain mogą skorzystać największe światowe giełdy?
Najważniejsze wdrożenia blockchain będą związane z rynkiem finansowym, a giełdy mogą stać się dla niej swego rodzaju poligonem doświadczalnym.
Roboty w mundurze. Czy oskarżymy algorytmy o zbrodnie wojenne?
AI ma olbrzymie możliwości, by pomagać ludzkości. Niestety ma też swoją ciemną stronę. Wypada więc mieć nadzieję, że politycy i wojskowi mają na tyle dużo wyobraźni, by na czas dostrzec wszystkie konsekwencje, wynikające z upowszechnienia autonomicznego uzbrojenia.
Blockchain a może Sztuczna Inteligencja? Technologie, które zmienią świat
Trudno wskazać na trend technologiczny, o którym będzie mówiło się tyle, ile mówiono o blockchainie w minionym roku. Pewne jest natomiast to, że innowacyjne technologie jeszcze śmielej wkroczą w nasze codzienne życie.
Komputery kwantowe to nasza szansa na mądrzejszą sztuczną inteligencję
Nowoczesne rynki finansowe tworzą jedne z najbardziej skomplikowanych ekosystemów na świecie. Choć powstało wiele skomplikowanych narzędzi matematycznych, które miały zarządzać tymi rynkami, ciągle są one nieefektywne.
Co odróżnia przywódcę wybitnego o zaledwie przeciętnego? Sposób w jaki podejmuje decyzje!
Każdy lider w trakcie swej kariery spotkał się z sytuacją, w której czuł, że podjęta przez niego decyzja będzie miała silne konsekwencje dla organizacji. W takich kluczowych momentach ujawnia się zdolność lidera do radzenia sobie ze złożonością problemu i wieloma czynnikami, które trzeba uwzględniać w decydujących chwilach.
Inteligentne kontrakty w sieci peer-to-peer blockchain
Mamy do czynienia z technologią, która choć zapewne jeszcze nie ujawniła pełni swojego potencjału, ale już zaczyna być gotowa do biznesowych zastosowań. Jednak, aby ujrzeć pełnię możliwości inteligentnych kontraktów, musimy jeszcze poczekać kilka lat.
Autonomiczne samochody wyprzedzają nasze systemy prawne
Jaki jest zakres odpowiedzialności prawnej związanej z poruszaniem się na drodze pojazdu autonomicznego? W tym przypadku nie trzeba dużej wyobraźni, by przewidzieć problemy w określeniu odpowiedzialności prawnej za ewentualne wypadki.
Mecenas sztuczna inteligencja. Jak maszyny zmienią prawo
AI jest w stanie wywrócić do góry nogami najsilniejsze systemy prawne. A stanie się tak, jeśli świat prawniczy nie uświadomi sobie, że im szybciej zaczniemy pisać od nowa kodeksy, tym lepiej dla nas wszystkich.
W walce o pracownika zwyciężą firmy, które rozumieją, że komfort użytkowania systemów i urządzeń jest ważny
Pozytywne user experience jest priorytetem, a nie kaprysem rozpieszczonego użytkownika. Przetwarzając dane w firmie, mamy czuć się jak w samochodzie, który dowozi nas do celu nie tylko szybko i bezpiecznie, ale i komfortowo.
Powstaje internet energii elektrycznej. Ludzie chcą produkować prąd, kupować go od sąsiadów i sprzedawać nadwyżki
Blockchain. Czy na podobieństwo protokołów sieciowych, doprowadzi on do transformacji przemysłu energetycznego?
Testując autonomiczne pojazdy, testujemy nasze zaufanie do Sztucznej Inteligencji i przerabiamy lekcję etyki
Zwolennicy autonomicznych pojazdów często przytaczają wyniki wielokrotnie powtarzanych wyników badań, z których wynika, że za 90–95 proc. wypadków odpowiada kierowca, a nie technologia.
Technologie, które zmienią świat w 2019 roku
Bez wątpienia czeka nas wiele doniesień o intensywnym rozwoju technologii opartych na inteligentnych algorytmach i dalszej ekspansji sztucznej inteligencji. Mimo medialnych kontrowersji możemy spodziewać się też, że nie zniknie temat autonomicznych pojazdów.
Rozszerzona rzeczywistość w służbie nowoczesnej gospodarki
Zredukowanie roli technologii Augmented Reality do narzędzia służącego tylko rozrywce, byłoby błędem. W niedalekiej przyszłości AR może wspierać działy produkcji i marketingu, a w takich branżach, jak architektura, zdrowie, produkcja i handel detaliczny ujawni szybko innowacyjny potencjał.
Blockchain narodził się poza środowiskiem banków centralnych, giełd i polityków
Blockchain jest fundamentem, na którym oparte są współcześnie znane nam kryptowaluty, nowoczesne i błyskawiczne przelewy, systemy obsługujące płatności czy inteligentne kontrakty.
AI to wielka szansa dla naszego cywilizacyjnego i ekonomicznego rozwoju, ale również ogromne wyzwania
AI jest w stanie wywrócić do góry nogami najsilniejsze systemy prawne, jeśli świat prawniczy nie uświadomi sobie, że im szybciej zaczniemy pisać od nowa kodeksy, tym lepiej dla nas wszystkich.
Data Driven Investor: Czy blockchain będzie impulsem do zmian globalnego ładu finansowego?
Bankowcy zaczynają dostrzegać w technologii blockchain coraz więcej korzyści. Byłby to pierwszy przypadek w historii, w którym impuls do zmiany światowych finansów, zrodził się poza środowiskiem banków centralnych, giełd i polityków.
Jak obchodzić się z DANYMI, by nie zwariować?
Coraz większą wartość rynkową mają informacje i dane. W związku z tym jak powinna zachowywać się firma, by wzmacniać konkurencyjność? Jakie korzyści mogą czerpać indywidualni klienci ze świata zdominowanego przez olbrzymie zbiory danych?
Obywatelu, blockchain zmieni Twoje życie!
Blockchain obiecuje duże korzyści dla biznesu. A co ze zwykłymi obywatelami i wyborcami? Czy ta technologia mogłaby się dobrze sprawdzić w administracji publicznej?
Wszystko jest na sprzedaż, nawet Ty
Czy uda się nam stworzyć standardy korzystania z danych i ich udostępniania, tak by chronić nasze prawo do prywatności? Czy jako klienci i osoby prywatne będziemy mogli dysponować danymi na nasz temat w taki sposób, by czerpać z tego zyski?
Ekonomia dzielona – brzmi jak utopia? Pewnie tak
Warto pamiętać, że myślenie utopijne generuje wiele pomysłów, które są siłą napędową wielkiego biznesu. Żyjemy w czasach technologicznej rewolucji, więc dlaczego jej efektem nie może być ekonomiczny przełom?
FORBES: Siedem porad, jak za pomocą sztucznej inteligencji możesz zmienić firmę
Męczą cię już dyskusje o tym, jakie skutki przyniesie rewolucja AI?? Zamiast słuchać spekulacji o tym, czy roboty zniszczą rynek pracy, stworzysz plan pełnego wykorzystania możliwości sztucznej inteligencji w swoim biznesie?
BUSINESS INSIDER: Inteligentne kontrakty na blockchain mogą zrewolucjonizować mechanizmy zawierania umów
Jedną z istotnych cech blockchain jest to, że eliminuje on pośredników, łącząc bezpośrednio strony transakcji. Blockchain można wykorzystać do zawierania umów, które nie wymagałyby ingerencji lub potwierdzenia przez którąkolwiek stronę.
Maszyno, kiedy staniesz się dla mnie bliska?
Współczesne dyskusje o robotyzacji dotyczą najczęściej obecności maszyn w naszych miejscach pracy. A przecież nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko dotyczy między innymi sfery erotyki. Czy czeka nas rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji?
Wyborco! Blockchain zmieni Twoje życie!
Blockchain ma potencjał wpływu na organizacje społeczne. Ale czy nowa technologia mogłaby się dobrze sprawdzić w administracji publicznej? Czy dzięki niej rządy mogą zyskiwać zaufanie ze strony obywateli, a ci ostatni czuć się lepiej reprezentowani w urzędach?
W jakim kierunku zmierza przeobrażenie sektora finansowego?
Przez wieki handel stał się niezwykle skomplikowanym procesem, którego złożoność pogłębiła jeszcze globalizacja – w tej chwili każdy może handlować wszystkim, z każdym, na całym świecie. Jeżeli zmienimy nieco perspektywę, to zobaczymy, że każda z transakcji to de facto informacja.
Kończą się czasy autorytarnych szefów. Od czego dzisiaj zależy sukces lidera?
Współcześnie liczy się komunikacja, umiejętność odkrywania potencjału w członkach zespołu, partnerski przepływ idei między współpracownikami. Współczesny lider inspiruje i motywuje innych poprzez własne zaangażowanie i pasję.
Cele, relacje, doświadczenie? Co odgrywa najważniejszą rolę w transformacji organizacji?
Bez większych problemów znajdziemy liczne opracowania dotyczące tego, jak skutecznie zarządzać zmianą w organizacji. Jestem przekonany, że zmiana w organizacji, którą chcę lub zamierzam – jako lider – przeprowadzić, musi opierać się również na fundamentach osobistych.
Potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacja stawiają przed współczesnymi liderami nowe wyzwania
Utrwalone modele biznesowe w nowoczesnej gospodarce cyfrowej przeszły do historii, a potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacja stawiają przed współczesnymi liderami organizacji zupełnie nowe wyzwania.
Business Insider: Czy komputery kwantowe pozwolą nam złamać zasady fizyki?
Komputery są zależne od algorytmów i sprzętu oraz ich możliwości i ograniczeń. Wyobraźmy sobie, co stanie się, jeśli uda się te ograniczenia usunąć na zawsze? Jakie byłyby wtedy możliwości nowoczesnych komputerów kwantowych?
Testujemy nasze zaufanie do Sztucznej Inteligencji i przerabiamy lekcję etyki
Zwolennicy autonomicznych pojazdów często przytaczają wyniki wielokrotnie powtarzanych wyników badań, z których wynika, że za 90–95 proc. wypadków odpowiada kierowca, a nie technologia. Co ciekawe, nowoczesna technologia – budząc spory i kontrowersje – każe nam myśleć o podstawowych wartościach takich, jak dobro i zło.
Mity dotyczące Sztucznej Inteligencji
Ten tekst dotyczy mitów, które krążą na temat Sztucznej Inteligencji - w mediach, w sieci i w myślach nas wszystkich. Budząc, śmiem twierdzić, że mocno nieuzasadniony, lęk.
Jak daleko nam do zmiany globalnego ładu finansowego?
Być może wszystko, co się dzieje, jest powtórką historii Linuxa, który porzucił już wizerunek systemu stworzonego przez alternatywę i trafił do komercyjnych przedsięwzięć. Podobnie będzie z blockchain – po czasie gorących dyskusji, stanie się standardem dla dużych firm, banków, a nawet rządów.
Oto dlaczego programy rozwoju przywództwa nie przynoszą zamierzonych rezultatów
Współcześni liderzy potrzebują wielu narzędzi, które mają im pomagać w przewodzeniu lub zarządzaniu organizacją. Powinno być coraz lepiej – liderzy mają świadomość przeobrażeń, jakim podlega świat biznesu, a organizacje dostarczają feedback w postaci programów szkoleniowych.
Cognitive Computing – najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji
Czy spowszedniały dla nasz wszystkich komputer może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Taką szansę może stworzyć Cognitive Computing - zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.
FORBES: Przemysł energetyczny może okazać się większym zwolennikiem blockchain niż system finansowy
Istnieje pogląd, wedle którego blockchain dla świata transakcji i rozliczeń może być tym, czym Internet stał się dla globalnej komunikacji. Czy na podobieństwo protokołów sieciowych, doprowadzi on do transformacji przemysłu energetycznego?
Jak daleko nam do etycznych maszyn?
Czy otoczeni przez maszyny będziemy czuć się bezpieczni? Ostrożne szacunki mówią, że w 2025 roku udział samochodów autonomicznych w całkowitym rynku samochodowym wzrośnie do 13% i osiągnie wartość 42 miliardów USD.
Nowy świat komputerów kwantowych
Jak będzie wyglądał świat, w którym każda informacja będzie dostępna w mgnieniu oka? W mgnieniu oka, ale oczywiście nie dla wszystkich, tylko tych którzy będą wyposażeni w komputery kwantowe.
Machine Learning. Na czym więc polega zdolność komputera do uczenia się?
Poprzez doświadczenia i nabywanie wiedzy z zewnątrz, uczą się już nie tylko ludzie. Z okresu niemowlęcego właśnie wyrastają wyrafinowane technologie informatyczne.
Czy blockchain jest rzeczywiście taki bezpieczny jak o nim mówią?
Artykuł w BrandsIT: Czy blockchain, to rzeczywiście tak bezpieczna technologia, jak twierdzą jej wyznawcy i propagatorzy? Optymizm tych, którzy jej ufają, mogą nieco osłabiać informacje na temat możliwości komputerów kwantowych.
Blockchain ma potencjał by stać się narzędziem użytecznym w niemal każdej branży
Artykuł w BrandsIT: Sfery rzeczywistości, gdzie blockchain powinien sprawdzić się najszybciej i najlepiej ze względu na swoje strukturalne cechy.
YouTube wywiad: Blockchain, Artificial Intelligence, technologia i jej wpływ na nas, ludzi
Obserwuję od lat, jak technologie zmieniają nasze życie. Wierzę, że następna fala rozwoju będzie napędzana przez takie technologie i trendy jak VR, AR, IoT, Robotyzacja i Automatyzacja, Sztuczna Inteligencja, Machine Learning oraz Blockchain.
Norbert Biedrzycki pyta w FORBES: Kiedy przestaniemy być ludźmi?
Pamiętam do dzisiaj pytanie, które zadał mi kolega w pierwszej klasie liceum. Słuchaj, jak myślisz, co czuła małpa, ta pierwsza małpa, która stała się pierwszym człowiekiem?
Business Insider: Autorytarny model zarządzania w ekonomii cyfrowej
Współcześnie bycie liderem organizacji bywa fascynujące, a jednocześnie trudne. Autorytety w szybko zmieniającej się rzeczywistości nie mają łatwo, a władza, którą posiada osoba stojąca na czele firmy, na pewno nie jest dana raz na zawsze.
Business Insider: Przywódca wybitny czy zaledwie przeciętny. Co ich odróżnia?
Dzisiaj decyzje ryzykowne to decyzje, które będą brały pod uwagę wszystkie zachowania klienta dostępne w każdym z możliwych źródeł, również portale społecznościowe, dane geolokalizacyjne, oglądane filmy czy urządzenie IoT w jego domu.
Business Insider: W czasach cyfrowej ekonomii wszechstronność lidera jest na wagę złota
Każda współczesna organizacja musi przejść proces zmiany, prowadzący ku pełnej digitalizacji. Niektórzy potraktują ją może zaledwie jako element dostosowania się do współczesnego rynku a inni zobaczą w niej szansę na rewolucyjną zmianę skali działania.
Business Insider: Sztuczna Inteligencja będzie generować sporo nowych miejsc pracy
W powszechnej opinii robotyzacja doprowadzi w przyszłości do destrukcji rynku pracy. Zmiany na tym obszarze są nieuniknione, to nie uważam, że muszą one mieć jednoznacznie negatywny wydźwięk. Wchodzimy bowiem w epokę zupełnie nowych umiejętności, a technologia zrodzi popyt na nowych specjalistów.
Business Insider: Moralność algorytmów i kodeks etyczny lidera w czasach sztucznej inteligencji
Wyzwaniem dla współczesnego lidera jest przekonanie zarówno klientów, jak i współpracowników, że nowa technologia nie będzie samodzielnie podejmować szkodliwych dla decyzji. Że wszystko tak naprawdę ciągle zależy od nas.
Czy silny lider w organizacji równa się innowacyjna strategia?
Organizacje w całym biznesowym świecie wiedzą, że bez silnego lidera we własnych szeregach, na wdrożenie innowacyjnej strategii nie ma szans.
Sztuczna Inteligencja zrobi za nas wszystko – twierdzą entuzjaści
Artykuł w BrandsIT: Człowiek stanie się zbędny - odpowiadają pesymiści wieszczący zagładę ludzkości z rąk świadomych maszyn.
Business Insider: Księga wszystkich ksiąg. Oto, czym jest blockchain i dlaczego wszystko zmieni
Rozproszona, bezpieczna, powszechnie dostępna i budząca zaufanie baza danych, która staje się podstawową i główną księgą rachunkową naszego świata – to brzmi niemal jak utopia. Jest w tym zdecydowanie coś niesamowitego i wręcz niewiarygodnego.
FORBES: Czy komputer kwantowy stanie się przekleństwem kryptowalut?
Podstawy teoretyczne komputerów kwantowych zostały opisane w latach 80-tych zeszłego wieku. Dopiero niedawno technologia dogoniła teorię, pozwalając na zbudowanie pierwszych komputerów kwantowych. Czy ich pojawienie się spowoduje, że blockchain stanie się przestarzały?
Nie ma co się obawiać. Automatyzacja to nie tylko kasowanie miejsc pracy. To także tworzenie nowych
Artykuł w BarandsIT: W powszechnej opinii robotyzacja doprowadzi w przyszłości do destrukcji rynku pracy. Chociaż jestem pewien, że zmiany na tym obszarze są nieuniknione, to nie uważam, że muszą one mieć jednoznacznie negatywny wydźwięk.
Rzeczywistość stapia się ze światem cyfrowym. AR to nie tylko Pokémon Go
Czy tradycyjne interfejsy przestaną być potrzebne i trafią do muzeum techniki? Może przełomem w rozwoju najnowszych technologii byłoby właśnie wyeliminowanie monitora i klawiatury, które dzisiaj pośredniczą w dostępie do informacji?
FORBES: A kiedy Twój prawnik będzie robotem?
Nie wystarczy już moim zdaniem świadomość, że rzeczywistość przyśpieszyła, a kodeksy prawne się starzeją w błyskawicznym tempie. Na politykach, ustawodawcach i prawnikach spoczywa dzisiaj duża odpowiedzialność za zmiany, które mogą, czy powinny być dokonywane.
Kto zyska, a kto straci na rewolucji cyfrowej?
Artykuł w BrandsIT: Jesteśmy świadkami zmian powodowanych przez coraz szersze zastosowanie technologii w naszym życiu. Wprowadzenie sztucznej inteligencji i samouczących się maszyn zmienia sposób, w jaki podejmowane są decyzje oraz prowadzona jest komunikacja.
Kiedy przestaniemy być biologicznymi ludźmi?
Prądy intelektualne, które towarzyszą rozwojowi współczesnej technologii, są równie fascynujące, co ona sama.
FORBES: Sztuczna inteligencja to nowa elektryczność?
Pogląd, że ludzkość staje u progu wielkiego przełomu upowszechnia się i brzmi coraz mniej fantastycznie. Na czym miałby on polegać?
FORBES: Sharing economy – utopia czy przyszłościowy biznes?
Wyobraźmy sobie system społeczny, w którym takie kategorie ekonomiczne jak: zysk, marża, popyt i podaż zastąpione są wartościami, takimi jak: zaufanie, współuczestnictwo, dzielenie się, pogłębianie relacji czy zrównoważona gospodarka zasobami.
Ludzie będą tracić pracę w wyniku cyfrowej rewolucji. A ty?
Szacunkowe analizy mówią, że w wyniku cyfrowej rewolucji ponad 500 mln ludzi straci pracę. Jakie umiejętności będą kluczowe w przyszłości? Jakie grupy ludzi zyskają, a jakie stracą na rewolucji technologicznej?
Czy roboty zmienią świat?
Artykuł w BrandsIT: Technologie oparte na algorytmach, uczeniu maszynowym i automatyzacji procesów znajdują się na takim etapie rozwoju, że pytania i odpowiedzi dotyczące moralności, mogą poważnie wpłynąć na rozwój całej nowoczesnej technologii, a nawet naszej cywilizacji.
BUSINESS INSIDER: Czy gwarantowany dochód podstawowy zapewni nam szczęśliwą starość?
Do 2050 roku ponad 250 mln ludzi straci pracę. Zapewnienie podstawowych dochodów dla obywateli stanie się problemem politycznym.
HBR: Czy maszyna stanie się kochankiem idealnym?
Nasze życie to nie tylko praca, ale także poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko dotyczy między innymi sfery erotyki. Czy maszyna wyposażona w Sztuczną Inteligencję może stać się kochankiem idealnym?
Uwielbiam bać się w kinie. Czyli moje ulubione filmy o Sztucznej Inteligencji
Lęki, obawy i obsesje dotyczące przyszłości, które przeżywamy w ostatnich latach, doskonale prezentują się przed kamerą. A najciekawszą bohaterką filmową, jaka ostatnio pojawiła się na wielkim ekranie, jest Sztuczna Inteligencja.
BUSINESS INSIDER: Oto filmy, które pokazują wszystkie nasze lęki związane z nowymi technologiami
Nowoczesna technologia stała się dla kina niezwykle atrakcyjnym, czasem „czarnym” bohaterem. Co łatwo zauważalne, kosmici zostali zdetronizowani i to nie oni będą nas straszyć z ekranów w ciągu najbliższych lat.
FORBES: Czy roboty zaczną grzeszyć? Ludzkość wkrótce będzie musiała podjąć jednoznaczne decyzje
Nasze codzienne wybory między dobrem a złem są automatyczne, często przez nas niezauważalne. W świecie Sztucznej Inteligencji kwestia moralności staje się zaś coraz bardziej problematyczna.
- Prasa
- i Prywatnie
- i Wydarzenia
Największe firmy IT w Polsce w roku 2016 wg ITwiz BEST100
Atos zwyciężył w wielu kategoriach i znalazł się na najwyższych miejscach w dorocznym raporcie ITWiz Best 100 firm z branży IT w Polsce.
- Prasa
- i Prywatnie
- i Wydarzenia
Atos ponownie na czołowych miejscach w największych raportach IT w Polsce
Kolejny raz Atos zwyciężył w wielu kategoriach i znalazł się na najwyższych miejscach dorocznych raportów przygotowanych przez dwa najważniejsze magazyny IT w Polsce: Computerworld i ITWiz.
Forum Świata Bankowości i Finansów. Wywiad na temat technologii blockchain
Wywiad. Przyszłość sektora finansowego. Rola banków przyszłości. Technologia blockchain i jej wpływ na sektor bankowy.
BUSINESS INSIDER: Rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji
Nasze życie to poszukiwanie bliskości, emocje, komunikacja z innymi. A to wszystko obecne jest między innymi w seksie. Czy czeka nas rewolucja seksualna spod znaku Sztucznej Inteligencji?
FORBES: Żywe mózgi, które rodzą Sztuczną Inteligencję
Za uczeniem się maszynowym, autonomicznymi pojazdami i dokonaniami komputera IBM Watson stoją ludzie.
BUSINESS INSIDER: Budzą przerażenie, ale czy są uzasadnione? Oto 4 mity o sztucznej inteligencji
Wielki Brat zawsze nam się przyglądał. Jest przecież podłączony do Internetu, co oznacza, że ma dostęp do naszych maili, wyciągów bankowych, rozmów telefonicznych i aktywności w mediach społecznościowych.
FORBES: Cognitive computing, czyli jak naprawdę działa sztuczna inteligencja
Cognitive Computing - zespół umiejętności traktowanych często, jako najpoważniejszy przejaw sztucznej inteligencji.
BUSINESS INSIDER: Jak sztuczne mózgi ratują Ziemię
Technologie informatyczne zdecydowanie ułatwiają, a w wielu przypadkach wręcz umożliwiają, realizację ciekawych proekologicznych przedsięwzięć.
Harward Business Review – Jak odkryć talenty ukryte w twojej organizacji?
Niemal w każdym sektorze gospodarki przewagę konkurencyjną zdobywają firmy zatrudniające najbardziej utalentowanych pracowników. Tradycyjne metody ich identyfikacji wewnątrz organizacji zawodzą, ale istnieją sposoby na to, by odnaleźć talenty schowane głęboko w strukturze przedsiębiorstwa.
Otwarcie Singularity University w Warszawie
We believe our world has the people, technology, and resources to solve any problem, even humanity’s most urgent, persistent challenges.
FORBES: Etyka samochodów autonomicznych
Programiści zajmujący się tworzeniem algorytmów wykorzystywanych w autonomicznych samochodach powinni przygotować się na to, że ich praca może niedługo stać się przedmiotem gorącej debaty etycznej.
Nowoczesna medycyna obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii
Nowoczesna medycyna z uwagą i nadzieją, a nawet z rosnącym apetytem, obserwuje postęp w rozwoju najnowszych technologii. Pozwala on wielu, w tym lekarzom, naukowcom i pacjentom, z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Technologiczny Einstein. Wszystko, co warto wiedzieć o komputerach kwantowych
Możliwości obliczeniowe tradycyjnych komputerów wydają się ograniczone. Dlatego wszyscy, którym bliska jest idea nieograniczonego postępu technologicznego, kierują uwagę na komputer kwantowy.
BUSINESS INSIDER: Komputery nie są już niemowlętami. Czas na samodzielność maszyn
Technologia machine learning dowodzi, że współczesne komputery zyskują kolejne, wyjątkowe umiejętności. Może właśnie jesteśmy świadkami narodzin sztucznej samoświadomości.
FORBES: Internet Rzeczy
W 2020 będzie ich od 25 do 50 mld sztuk. Urządzenia podłączone do Internetu Rzeczy zaczynają dominować naszą rzeczywistość.
V edycja SmartCity Forum
Smart City Forum stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącej budowy i funkcjonowania miast.
BUSINESS INSIDER: Czy człowiek dalej istnieje, gdy skasuje go komputer?
Niestety, błędne przetwarzanie danych może tworzyć sytuacje, które mogą wywoływać niebezpieczne konsekwencje społeczne.
Wywiad na temat przyszłości nowych technologii: blockchain, bitcoin, sztuczna inteligencja
Wpływ technologii na branże finansową, energetyczną i samochodową.
FORBES: Jak przygotować firmę na „generację C”?
Jak nie zginąć w erze digitalizacji, jak skutecznie transformować firmy? Szczególnie przedstawiciele generacji C są już całkowicie przystosowani do cyfrowej rzeczywistości.
BUSINESS INSIDER: Matrix, owieczka Dolly i bakterie przyszłości… Czym jest biologia syntetyczna?
Biologia syntetyczna staje się coraz bardziej popularna. Z niszowej dyscypliny naukowej zmienia się w obszar budzący zainteresowanie przemysłu i biznesu.
BUSINESS INSIDER: Czy kryptowaluty urzeczywistnią idee społeczeństwa bezgotówkowego?
Fundamentalną ideą blockchain jest tworzenie nowych bloków dla zestawów transakcji poprzez ustawianie ich w łańcuchy bloków, wysyłanie ich w sieć.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – krach systemu finansowego, jaki znamy?
Blockchain nie jest ostateczną odpowiedzią ludzkości na pytanie o zdecentralizowany system finansowy, obejmujący swoim zasięgiem wszystkich, niezależnym od rządów państw, instytucji finansowych, banków, pośredników i giełd.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – święty Graal systemu finansowgo?
Blockchain może zmienić fundamentalne zasady handlu, wpłynąć na funkcjonowanie gospodarek, zmienić rozumienie pojęć zaufania i posiadania. Może, ale czy zdoła? Czy krypto waluty rzeczywiście zrewolucjonizują system finansowy?
FORBES: Co pomyśli maszyna, gdy spojrzy nam w oczy
Sztuczna Inteligencja zrobi za nas wszystko, wynajdzie nawet lek na raka - twierdzą entuzjaści badań nad Artificial Inteligence.
BUSINESS INSIDER: Bitcoiny – wszystko co warto o nich wiedzieć
Bitcoin to kryptowaluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wzięła, ile jest warta i co można za nią kupić.
BUSINESS INSIDER: Blockchain – wszystko, co warto o nim wiedzieć
System, którego nie da się złamać. Sam zaś może zmienić oblicze wielu branż, rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji.
FORBES: W twojej firmie działa tajny układ. Znajdź go !
Oficjalne struktury już nie wystarczą - menedżerowie coraz częściej odkrywają nieformalne sieci, w ramach których tak naprawdę funkcjonują zarządzane przez nich firmy.
BUSINESS INSIDER: Koniec świata jaki znamy
Digitalizacja firmy musi prowadzić do radykalnego przeobrażenia jej struktury. Nie chodzi o to, by dział IT nagle przejął stery w zarządzaniu, a jego szef stał się guru znanym z jednoosobowych decyzji.
FORBES: Upadek hierarchii, czyli kto właściwie rządzi w twojej firmie
Hierarchiczne modele zarządzania firmami wymagają dzisiaj poważnych zmian lub co najmniej modyfikacji.
Najważniejsza jest Pasja
Jeśli brakuje pasji to wcześniej czy później efekty pracy będą niezadowalające bez względu na dziedzinę lub stanowisko.
Atos nie wyklucza przejęć w Polsce
Grupa Atos, która na świecie rozwija się przez przejęcia, nie wyklucza zakupów innych firm także w Polsce - powiedział w wywiadzie dla PAP Norbert Biedrzycki, Prezes Atos Polska.
BUSINESS INSIDER: W jaki sposób maszyny rozumują
Powstanie sztucznej inteligencji w robotyce nie jest tak nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać. Właśnie widzimy wzrost liczby technologii, które są w stanie dostrzec i zrozumieć środowisko, w którym działają.
IT na Rio 2016
Dzięki udostępnieniu przez firmę Atos każdego wydarzenia igrzysk przez kanały cyfrowe w mniej niż pół sekundy obejrzało je ponad 4 mld osób.
Atos jedną z największych firm w IT w Polsce
Atos triumfuje w trzech raportach dotyczących rynku IT w Polsce.
FORBES: Nowy gracz na sportowej arenie – BIG DATA
Systemy gromadzenia i przetwarzania informacji są coraz chętniej wykorzystywane przez sportowców i trenerów.
SmartCity Forum
Smart City Forum stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącą budowy i funkcjonowania miast, które stają się inteligentne, niezależnie od tego na jakim poziomie rozwoju znajduje się organizacja.
Platforma SmartCity — od systemu biletowego do systemu usług miejskich
Mój komentarz w Pulsie Biznesu do artykułu Mirosława Konkel pt. "Dobra przestrzeń w inteligentnych miastach".
Superkomputery, satelity i Olimpiada
Wywiad w magazynie Computerworld. Kierunki rozwoju Atosa w Polsce.
Wywiad dla Inwestor.Newseria
Uwolnienie rynku i dopuszczenie różnych firm i operatorów telekomunikacyjnych do tego rynku i naturalna konkurencja.
Blisko 1150 miejsc w Polsce wciąż nie ma dostępu do internetu
Cyfrowe wykluczenie. W Polsce wciąż występuje blisko 1150 „białych plam. Problem z dostępem wynika z czynników geograficznych, technologicznych i administracyjnych.
Atos Polska: zwiększamy zatrudnienie, ofertę, skalę działania
ITwiz. Wywiad z Norbertem Biedrzyckim, nowym Prezesem Zarządu Atos Polska i Vice Prezesem System Integration na region Europy Środkowo-Wschodniej w Atos.
Nabokov w labiryncie rynku
Ale czy klient naprawdę zawsze musi wszystko wiedzieć? Osobiście byłbym nawet skłonny zapłacić za ochronę przed informacją, z czego tak naprawdę robione są parówki 🙂
Powrót do przyszłości
Wywiad do magazynu Forbes, Consumer Electronics Show to największe targi elektroniczne na świecie. Każdego roku, w Las Vegas, na powierzchni bliskiej 37 piłkarskim stadionom, producenci prezentują to, co mają najlepszego.
Najlepsi menadżerowie na czas kryzysu
Redakcja Bloomberg Businessweek Polska nagrodziła 20 najlepszych prezesów polskich firm, małych i dużych, które rozwijają się mimo spowolnienia gospodarczego.
Computerworld TOP200: Najbardziej wpływowi ludzie w polskim IT
Hostile takeover by major competitor is a theoretical exercise many CEOs of listed companies will never face in a real life, and not everyone is experiencing it firsthand.
Piękni 40-letni
Artykuł, wywiad w Forbes z marca 2012 roku. Zmiana pokoleniowa managerów w Polsce. Zostałem doceniony jako jeden z najlepszych managerów młodego pokolenia.
B2B – rewolucje
Wywiad w magazynie Forbes. Jeśli dystans dzielący nas od bardziej rozwiniętych krajów uznać za horyzont, wyznaczający najbliższe perspektywy rozwoju, internetowy segment B2B czeka w Polsce naprawdę świetlana przyszłość.
Norbert Biedrzycki Graczem Roku magazynu Forbes
Norbert Biedrzycki, Prezes Zarządu Sygnity, zajął pierwsze miejsce w rankingu Gracze Roku 2012 miesięcznika Forbes w kategorii B2B - Produkcja i usługi dla firm.
Powrót do świata żywych
Wywiad w magazynie Forbes. Ukazał się po zakończeniu z sukcesem restrukturyzacji spółki Sygnity w której byłem CEO. W tym czasie w okresie około roku udało nam się osiągnąć znaczną poprawę wyników firmy.
Sygnity na prostej i przyspiesza. O skutecznej restrukturyzacji Sygnity
Wywiad z czerwca 2011 w magazynie Manager po przeprowadzeniu skutecznej restrukturyzacji Sygnity.